Korte berichten V Resultaat braakballenonder- zoek Visdiefjes Van de planologiegroep In memoriam. In het vorige Duumpje heeft u een uitgebreid verslag kunnen lezen over de uilendag bij de Visdiefjes. Een van de onderdelen van die middag was het uitpluizen van een groot aantal braakballen van een kerkuil. Zeg maar de niet verteerde onderdelen van de verorberde muis [haar en botten] die als een bal door de uil na vertering worden uitgebraakt. Deze ballen zijn verzameld in een schuur in de om geving van Biervliet. De inhoud van braakballen kunnen een belangrijk inzicht geven in de verspreiding van diverse muizensoorten. De grote oogst aan schedeltjes en onderkaakjes zijn per bal verzameld in lege potjes en overhandigd aan de "Duumpjes onderzoekers". En die "onderzoekers" hebben zich gedurende een aantal donkere winteravonden gebogen over de oogst. Met loep en binoculair zijn de schedeltjes op naam gebracht. En dat gaf de volgende resultaten: Aantal braakballen: 50 Aantal gevonden muizen: 162 Aantal soorten: 8 Hoogste aantal muizen per bal: 8 Laagste aantal muizen per bal: 1 Soortenlijst: Veldmuis 83 Bosspitsmuis 32 Huisspitsmuis 22 Aardmuis 13 Bosmuis 8 Dwergspitsmuis 2 Ondergrondse woelmuis 1 Huismuis 1 Vogel 1 En daarmee hebben de Visdiefjes een grote bijdrage geleverd aan het verspreidingsonderzoek van kleine zoogdieren. Marjolein, Luciën en Awie Het jaar 2009 heeft, op enkele uit zonderingen na, nog niet veel wijzi gingen gebracht bij de behandeling van zaken door de gemeente Sluis. Het zou allemaal nog wat effectiever kunnen. Overleg VOORdat En niet NAdat alles door partijen is geregeld, toegezegd of althans de suggestie als zodanig is gewekt. Kost altijd meer tijd en meer inspan ning en bovendien nog ergernis ook. Het kan ook anders. Bij een aantal zaken wordt tevoren info ingewonnen over standpunten en dan komen we er bijna altijd wel uit. We moeten voorkomen dat de bui tenwereld het Duumpje ziet als een lastpost en proceduredier. We moeten alleen lastpost zijn voor diegenen die hun werk niet goed doen. En dat dan ook duidelijk maken aan de buitenwacht en de politiek. We werken daar aan. Regels zijn regels. Als je ze niet hand haaft dan kun je ze beter afschaffen. Samenwerking binnen het Duumpje staat natuurlijk ook hoog in het vaan del. Af en toe valt er wel eens een tak van de boom. Dat is niet erg want dat is de natuur. We moeten alleen voorko men dat de boom zelf omvalt. We blijven alert. PZC 14 april 2009, Voorpagina: Roofvogels vergiftigd in Reimerswaal en Biervliet BIERVLIET - Zeker zeven roofvogels zijn in de afgelopen weken vergiftigd in de gemeente Reimerswaal en de omgeving van Biervliet. Er zijn nog vijf andere dode roofvogels gevonden: van hen is de doodsoorzaak nog niet bekend. De politie Zeeland stelt een onderzoek in. „Er overlijden wel eens vaker roof vogels door landbouwgif op gewas sen, maar hier is meer in het spel. Het is te vroeg om te zeggen of de dode roofvogels in Biervliet en Reimerswaal iets met elkaar te maken hebben", zegt] woordvoerster Mirja Vis van de politie De dode roofvogels zijn negen bui zerds, twee sperwers en één bruine kiekendief 5 februari 2009 overleed Günther Prang. Wij kenden Günther als de Gierzwa luwenman. Jarenlang heeft hij zich ingezet voor de bescherming van deze fascinerende vogels. Hij zorgde voor nestgelegenheden me! speciale dakpannen en nestkasten. Deze plaatste hij vaak zelf. Bijvoorbeelt in de muren en op het dak van de Lutherse kerk in Groede. In 't Duumpje' nr 1-2 van 2007 "Voor het voetlicht: Günther Prang" is dat beschreven door Eric Blaakman. Günther was een gedreven natuur beschermer. Een meeuw die vastzat op een ijsschots, winter 1963, in de Westerschelde en dreigde vermorzeld te worden, redde hij met gevaar voor eigen leven. Een verwilderde kat die in De Blikken rondstroopte wist hij te vangen. We zullen nog vaak aan Günther herinnerd worden als we de gierzwa- luwennestkasten in de Lutherse kerk controleren. Günther rust niet ver van zijn gierzwa luwen in Groede. Namens de vogelwerkgroep van 't Duumpje, Petrus van 't Westeinde.

't Duumpje | 2009 | | pagina 18