Kat door Hans van Kuijk Met enige regelmaat zien we katten op ons erf. We hebben er zelf geen maar de buren wel en dieren houden zich nu eenmaal niet aan mensen territoria. Meestal komt zo'n kat eens eventjes en verdwijnt dan weer, maar rond de jaarwisseling van 2007/2008 liep het anders. mers verblijven ze meest in de akker randen en de gewassen. Het gebeurt wel eens dat een kat een fazant tegen komt. Een paar jaar geleden waren we er getuige van dat een kat naar een vrouwtjesfazant toeging. De fazant slaakte een kreet en binnen enkele seconden stonden er drie mannetjes fazanten die de kat verdreven. Dat ging heel behoedzaam. De kat liep lang zaam weg alsof er niets aan de hand was en de fazanten liepen in hetzelfde tempo achter hem aan. Later heb ik zo ook wel eens één fazant achter een kat zien lopen en was daardoor in de veronderstelling dat een kat zich niet aan een fazant vergrijpt. Er verscheen een zwarte kat die blijkbaar wilde blijven. Als welkomst geschenk legde hij een tweetal muizen bij de achterdeur. De weken daarna stond hij elke dag aan het eind van de middag op een afstandje te kijken naar de achterdeur. Hij hoopte waarschijn lijk dat er een bakje eten voor hem zou worden neergezet. Dat gebeurde niet want er zitten veel prooidieren voor katten op ons erf maar die gunnen we meer aan de wilde vleeseters. We heb ben liever geen kat. We hoopten dat hij vanzelf zou vertrekken en soms leek het daar ook op maar steeds kwam hij terug. Een ander thuis vinden lukte hem blijkbaar niet. Afgelopen jaar werd duidelijk dat hij ons erf als definitieve verblijfplaats had gekozen. Als hij zich bedreigd voelt snelt hij naar het erf en verdwijnt achter een schuur die aan de rand van het land staat. Daar liggen stapels boomstammen te vergaan, overgroeid met klimop en bramen; een prima schuilplek dus. Er heeft ook al eens een tijdje een vos gewoond maar dat was toen we hier nog niet perma nent woonden. We zien de kat niet alleen op het erf maar ook in de wijde omtrek. Hij lijkt een groot jachtgebied te hebben. Op ons erf maar ook in de omgeving zitten fazanten. In de winter slapen er wel zo'n 20 in de bomen maar 's-zo- Laatst zag ik de kat over het erf lopen en toen ik een paar uur later in de buurt van die plek was zag ik dat daar een vrouwtjesfazant gepluimd was. Deze kat lijkt zich wel aan een fazant te wagen. Hij ziet er ook weldoorvoed uit. De lezer zal begrijpen dat mijn gevoe lens ten aanzien van de kat gemengd zijn. Feit is dat hij hier woont. Hij Ziet er Weldoorvoed Uit (Hans van Kuijk).

't Duumpje | 2009 | | pagina 8