Distelvlinders en andere trekvlinders Anna Almekinders Half mei werden we verrast door grote aantallen distelvlinders. De eerste dagen ging het om 5, 10 of zelfs 20 exemplaren. Enkele dagen later ble ken er honderden rond te vliegen. Ze waren gewoon niet meer te tellen. Overal om je heen en vooral op bloemen kleurde het oranje. De planten waar ze op zaten varieer den. De plant die de meeste nectar geeft is op dat moment favoriet. Dis telvlinders kijken niet zo nauw, wat dat betreft. Ze zwerven over grote delen van de aarde en dan moetje eten wat de pot schaft. Hier hadden ze het geluk dat de cotoneaster in volle bloei stond. Waarom waren er dit jaar zo veel meer distelvlinders dan de laatste jaren? In de winter leven "onze" distelvlinders o.a. in Marokko in het Atlasgebergte. De winter van 2008/9 was daar uitzon derlijk nat. De planten groeiden weel derig. Er was dus voedsel in overvloed voor de rupsen. Dat betekent dat een hoog percentage van de eitjes uitein delijk ook vlinder geworden is. Van die enorme massa vlinders is een groot deel op weg gegaan naar het noorden en heeft zo grote delen van Europa overspoeld. Het grappige is dat mensen in Ma rokko massaal distelvlinders hebben den wegtrekken rond eind maart. Een deine 2 maanden later kwamen ze hier aan. Een deel is aan de noordkant van de Middellandse Zee blijven hangen an heeft daar voor nageslacht gezorgd. Een deel van deze vlinders is ook weer foorgetrokken naar onze omgeving, dok bij ons hebben de vlinders eitjes gelegd. Zoals de naam al aangeeft foen ze dat bij voorkeur op distels, naar ook andere planten als brandne- els komen in aanmerking. De planten ■net rupsen zijn goed herkenbaar door Be kleine spinsels waarin de rupsen In het begin leven. In deze spinsel- rakjes zitten rupsenuitwerpselen. Dat maakt het makkelijk om ze te vinden, pok wanneer ze al verpopt zijn, zijn de flesten op deze manier nog te achter- falen. Als de rupsen groter zijn zitten ze ook onbeschermd op de bladeren, 'e huid is bewapend met stekels, wat de aantrekkelijkheid voor vogels om ze te vangen niet vergroot. Half juli kwam een tweede golf distel vlinders met weer honderden tot wel duizenden vlinders. Omdat de vlinders die in de zomer vliegen deels afkomstig zijn uit Zuid-Europa en deels uit onze regio valt een tweede golf zuiderlingen veel minder op dan in de eerste golf. Een andere trekvlinder die uit Zuid- Europa komt, de oranje luzernevlinder, is op het moment, eind juli, erg talrijk. Hier gaat het dan om andere aantallen dan bij de distelvlinder. Van oranje lu zernevlinder zie je meestal een of twee exemplaren tegelijk Sommige jaren komen ze zelfs helemaal niet voor. Dit jaar daarentegen vliegen er op meer dere plekken over een kleine afstand wel tot tien of meer vlinders rond. De rupsen leven van luzerne, klavers of wikkesoorten. In Zuid Europa overwin teren ze in het rupsstadium, maar hier lukt dat niet. Er moet iedere keer een invasie vanuit het zuiden komen. Nog een zuidelijke soort is de gele luzernevlinder. Deze komt hier nog minder vaak voor dan de vorige soort. Toch zijn er deze zomer al een handje vol gezien. Kortom: een mooie zomer voor trek vlinders. Een bijzondere vorm van de oranje luzernevlinder is de vorm "helice" die alleen bij vrouwtjes voorkomt. De bovenkant van de vlinder is dan lichtgeel tot wit met een brede zwarte achterrand op de bovenkant van de achtervleugels. Deze vorm leidt gemakkelijk tot verwarring met de gele luzernevlinder die ook licht van kleur is maar geen brede zwarte achterrand heeft. In ons gebied zijn er inmiddels twee exemplaren waargenomen. Hans van Kuijk De foto is in kleur te zien op http://vlinderswzvl.blogspot.com/ (Hans van Kuijk],

't Duumpje | 2009 | | pagina 7