I afstaan? Roept dit de vraag op of het nog I wel voldoende bescherming is voor in het [bestemmingsplan vastgelegd areaal land- I bouwgrond? Of gaat het hierbij domweg om I angst voor verandering? I ïJiliÉÉ' Hoe het ook zij de emoties lopen hoog op. I Tijd dus om ook weer eens goed naar de I feiten te kijken. Waterdunen is van groot I belang voor de recreatie. De uitstraling van I dit plan is internationaal. Werkgelegenheid I krijgt er een impuls door. De combinatie Ivan natuur en recreatie zo dicht bij elkaar is I uniek. Zoute natuur is aan de kust van West- Europa zeer schaars geworden en van vitaal belang voor met name trekvogels en daar- ter is losgelaten om bescherming uitslui tend vorm te geven op basis van bestaande Cnatuurjlocaties. Behoud van natuur kan niet meer op basis van louter inzet op het instandhouden van steeds kleinere gebied jes, daar zijn bedreigde vogel- en planten soorten niet voldoende mee gebaat. Ook een goede visie op Cte verwachten] maat schappelijke ontwikkelingen in de streek heeft het besef doen groeien dat natuur gebaat is bij grotere oppervlaktes, dat na tuur ook vanuit het "niets" te ontwikkelen is en dat een dergelijke aanpak niet alleen goed is voor de natuur maar zeker ook voor landbouw en recreatie. Daarmee hebben andere belangen [recreatie, landbouw, infrastructuur] en kom je als vanzelf op het beleid als hierboven beschreven. De kwaliteit en beleefbaarheid van de na tuur is ondanks ingrijpende veranderingen toch heel behoorlijk en door uitvoering van nieuwe plannen vooral de laatste 10 jaar verbeterd. Het is niet voor niets dat West Zeeuws-Vlaanderen de titel heeft van Nationaal Landschap. We dienen dus door te zetten op een beleid dat streeft naar samenhangende met elkaar in verbinding staande gebieden. Flora en fauna zal er dankbaar gebruik van maken, dat is nu al duidelijk. ik mm 'm De Versche en Willem Leopoldpolder, ten noorden van Retranchement. (Hans van Kuijk). m mee ook voor de natuur van groot belang. Waterdunen is vanuit natuur gezien een modern voorbeeld van hoe natuur en recre atie vanuit aandacht voor gemeenschappe lijke belangen zal leiden tot verbetering voor alle partijen. Ook voor natuurbeschermers is dit nieuw en vraagt om een zekere gewen ning. Ook daar is er twijfel of het allemaal zal uitpakken zoals voorgesteld. Goede inrichtingsmaatregelen vormen de basis om de beoogde kwaliteiten te halen. Van natuurbescherming naar natuur ontwikkeling Leden van 't Duumpje zetten zich in voor natuur van hoge kwaliteit. In feite gaat het vandaag nog steeds om bescherming, ech- we ook antwoord op de vraag of de natuur tegenwoordig overbedeeld wordt. Het antwoord is nee. Immers een vergelijking met het landschap van 50 jaar terug leert dat het landschap onmiskenbaar minder gevarieerd is en er minder biodiversiteit is. Met een doordachte visie op natuur [lees meest bedreigde soort natuur], en door overleg met andere maatschappelijke part ners in de streek kun je de teloorgang van oude natuur omzetten in nieuwe natuur van gelijkwaardige kwaliteit om zodoende ook ruimte te bieden aan realisering van Het lijkt dat er vele hectares landbouw grond zijn omgezet in natuur. Echter er is meestal slechts sprake van verandering van locaties en van eigenaar. Waar vroeger de boer de belangrijkste natuurbeheerder was, is dat nu Het Zeeuws landschap, Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. In een wereld waar men alles meer specia liseert en professionaliseert is dit wellicht een logisch gevolg.

't Duumpje | 2009 | | pagina 17