Vreemde vogels en ervaringen van een beginnend vlinderaar dig niet onbelangrijk] de eerste vrijwillige ruilverkaveling in de streek. Na het afgraven van de bouwvoor is het nu een zanderig gebied met vochtige en droge gedeelten waar je nog schelpen tegenkomt. Tot 1500 was dit het stroomgebied van de Braakman. In het voorjaar ziet het hele gebied eerst rood van de Rode klaver en daarna geel van de Ratelaar. Tijdens een plantenexcursie hebben we al eens 127 plantensoorten aangetroffen. Tijdens de 80-jarige oorlog en daarna maakte het gebied deel uit van de Passa- geule-Linie, een onderdeel van de Staats- Spaanse linies. Er bevonden zich op de 2 km tussen de "mooiste plek in west" en Turkeye 4 schan sen: "het Vrije", "Middelburg", "Konstanti- nopei" en "Turkeye" (bron Wilderom]. De vlinderwerkgroep doet iedere zomer in juli een excursie die door een van de leden georganiseerd wordt. Dit jaar was het mijn beurt en op 26 juli hebben we een middagje rond gestruind in het hierboven beschreven gebied. De werkgroep bestaat uit 12 leden waarvan er 7 aanwezig waren. Het was prachtig weer en ook deze keer kregen we gezelschap van de koeien die in de zomer het gebied beweiden. Het is een voordeel dat die beesten daar grazen want ze maken paden door brand netels en akkerdistels zodat we daar ook makkelijk door kunnen. Han Risseeuw dirigeert een groep nieuws gierige pinken Hans van Kuijk], Conny Jansen Sinds begin jaren '80 van de vorige eeuw ben ik al lid van 't Duumpje maar sinds 2007 wat meer actief in verschillende werkgroepen. In de zomermaanden probeer ik om de twee weken mee te gaan met de planten- werkgroep van Awie de Zwart, wat altijd een ontspannende en leerzame avond wandeling is en doe wat dingen voor de vogelwerkgroep met Jan Janssens en Jaap Poortvliet. Op excursie met de vlinderwerkgroep in het natuurgebied van Staatsbosbeheer langs de Passageule (Hans van Kuijk]. Ik ben me extra gaan interesseren voor de vlinderkant. Mede daardoor ben ik sinds twee jaar actief lid van de vlinderwerkgroep waar ik begonnen ben met de tuintelling die loopt van maart t/m oktober. De afgelopen maanden van april tot in oktober heb ik samen met Pieter Simpelaar en Henk Bondewel om de twee weken een vlinderval gezet aan de Wildeweg bij de familie Haemers en daardoor heb ik, zij het op bescheiden schaal, wat inzicht gekre gen in nachtvlinders. Tevens monitor ik ook een route, dat wil zeggen, dat je elke week als het weer het toelaat een vaste route loopt in het buiten gebied. In mijn geval is dat een natuurgebied van SBB langs de Passageule in de Vrije Polder tussen Waterlandkerkje en Turkeye. Tot 2002 werd er landbouw bedreven en sinds april 2003 is het opgeleverd als na tuurgebied en onderdeel van (tegenwoor-

't Duumpje | 2009 | | pagina 10