Muizenissen I niets. Danny Bauwens De meesten onder ons vinden het hinderlijke beesten die ravages aanrichten in keukens of het voer van onze huisdieren aanvreten. Echt populair hebben muizen zich nog nooit gemaakt. In de middeleeuwen verhoogde de waarde van een kat het moment dat ze haar eerste muis gevangen had. Het zegt al genoeg over de reputatie die muizen door de eeuwen heen opgebouwd hebben. Muis in een composthoop [Hans van Kuijk], Wat hebben mensen eigenlijk aan muizen, Dit is een opmerking die ik af en toe wel j eens te horen krijg. Ik heb er me jaren het hoofd over gebroken om deze kritiek j te weerleggen, en ik moet eerlijk zijn het i is me nooit gelukt. Maar daarom is mijn interesse in deze dieren zeker niet minder I geworden, integendeel zelfs. Het zijn cultuurvolgers in de breedste zin I van het woord. Ze hebben onze huizen, ,j tuinen en velden dankbaar gekoloniseerd. Ze verdelgen blijkt een klus te zijn waar we j al eeuwen onze tanden op stuk bijten. Zelfs i in onze 20ste en 21ste eeuw is het ons niet I gelukt met al onze vergiften deze dieren I te verdelgen, gelukkig maar. Indien dit ons j zou lukken stopt een constante voedsel voorraad voor een hele reeks dieren. Zeg maar dag met het handje tegen de kerkuil, 99% van zijn voedsel bestaat uit verschil- j lende muizensoorten. Een ander gegeven waarom muizen zo I succesvol zijn is hun korte levensduur. Nu I zie ik pas een aantal wenkbrauwen fron- I sen. De meeste muizen leven maximaal 2 j jaar. Al naar gelang van de soort wat langer of korter. Dit houdt in dat ze zich razend snel moeten voortplanten. Wat ze dan ook doen. Houdt de dwerg- en bosmuis het nog redelijk rustig met 3 worpen per jaar dan is de huismuis een massaproducent, tussen de 5 a 10 keer per jaar heeft dit diertje een nest van gemiddeld 7 jongen. Met 70 jongen per jaar die na 2 maanden geslachtsrijp zijn zouden we eigenlijk overspoeld moeten worden met muizen. Maar niet alleen door predatie van katten, uilen en zelfs ratten worden hun aantallen onder controle gehouden. Bij grote dicht heden treedt er een remming op van de voortplanting. Tevens sterven er in dit geval ook meerdere dieren door ziektes die snel worden overgezet tussen individuen. Maar de laatste vijftig jaar is de mens vooral een regulerende factor geworden. Het zijn niet de vele soorten gif, maar veeleer onze manier van omgaan met ons milieu die de muizenpopulaties onder druk zetten. Laten we onze woonst eens onder de loep nemen. Waar er nog kelders zijn, zijn dit meestal mooi afgesloten ruimtes die overzichtelijk zijn ingericht. Voedingswa ren worden bewaard in stevig afgesloten diepvrieskisten of in blik en glas. De tijd dat alles open of in zakken van een ma teriaal dat gemakkelijk aanvreetbaar was werd opgeslagen ligt al lang achter ons. Dit heeft tot gevolg dat een voedselvoorraad die vroeger rijkelijk aanwezig was nu is verdwenen. De bouw van onze huizen is zodanig verbeterd dat een heleboel plaatsen waar vroeger muizen voorkwamen nu verdwe nen zijn. Denk maar aan zolders, washok ken of bergingen. Vroeger waren dit eerder de kneusjes in onze leefruimte. Hier werd weinig aandacht aan afwerking besteed. Met als gevolg dat er een hoop hoeken en kantjes waren waar muizen binnen konden en nestplaats vonden. Moeten we dan terug naar de tijd van oma, met 's nachts geritsel op de zolder of in iedere kast een muizenval, neen, liever niet. Maar laten we wel aandacht hebben om de bestaande biotoop te behouden. Met name in onze tuinen is er nog meer dan voldoen de plaats om muizen een kans te geven. Een goed begin is de composthoop. Dit is echt een ware oase voor alle soorten muizen. Ze vinden er voedsel in overvloed. Zowel de spitsmuizen, die insecteneters zijn, als de woel- en ware muizen, die respectievelijk planten- en alleseters zijn. Ze gaan zelfs zo ver dat er regelmatig een nest wordt gebouwd in een composthoop. Kwestie van dicht bij de bron te zitten. Houd uw tuin ook niet te netjes. Laat onder struiken of afgeschermde stukken het (on) kruid lustig groeien. Hierin vinden ze niet alleen voedsel maar ook een schuilplaats. Een berghok of schuurtje kan ook nog vol doende plaats bieden voor muizen. Vooral nu met de winter in aantocht worden dit plaatsen waar muizen een schuilplaats vin den. De meeste soorten brengen de zomer buiten door. Maar als het kouder en natter wordt komen ze naar binnen. Als dit niet aan uw huis grenst kan het weinig kwaad dat ze hier rond hollen. Of het zou moeten zijn dat ze hun nest in een laars maken, wat me ooit eens overkomen is. Vooral een houtopslagplaats kan hun goedkeuring wegdragen, voldoende kieren, warm en droog. Misschien vindt u het vreemd om een dier dat, vanuit het standpunt van een mens, enkel schade toebrengt te beschermen of op zijn minst niet te hard de moeite te doen om het te verdelgen. Maar zelfs muizen hebben hun plaats in ons ecosysteem. Of om een andere vraag te stellen, wanneer hebt u voor het laatst een muis gezien?

't Duumpje | 2009 | | pagina 21