was het afgezien van de hevige regenbui aan het slot geen onaardige avond. Zo bleek het kleine bosje maar liefst vijf varensoorten te herbergen. Meest imposant waren de drie enorme exemplaren Koningsvaren. Eind juli doorkruisten we een deel van het nieuwe natuurgebied tussen Aardenburg en Draaibrug. Langs de oevers van de kronke lende kreek doorzochten we de pionierende vegetatie. Veel akkerkruiden die nog snel ontkiemen voordat de vegetatie zich binnen een paar jaar zal sluiten. Het leverde 107 soorten op. Op 13 augustus brachten we een bezoek aan het Voorland Nummer Eén. Een be graasd hoog schor langs de oevers van de Westerschelde. Onderweg ontmoeten we een oudere bewoonster van Nummer Eén die zeekraal aan het oogsten is. Volgens haar is het een wondermiddel. "Geef je vrouw een portie zeekraal en ze is niet meer te houden" aldus de 87-jarige tegen het voornamelijk mannelijk gezelschap. Behalve zeekraal streepten we nog 78 andere soor ten. Daaronder Fijn goudscherm. Een zeld zaamheid van zilte gebieden die met zeer fijne oranjegele bloempjes tussen het korte gras staat. Niet zo maar enkele exemplaren maar mogelijk meer dan honderdduizend planten! Daarmee is het vermoedelijk een van de grootste populaties van Nederland. Voor het komende groeiseizoen staat weer een achttal excursies op de rol. We brengen o.a. een bezoek aan het KM-hok met daarin de kern van Waterlandkerkje. Verder staan nog enkele bezoeken aan natuurgebieden op het programma, waaronder de Aarden- burgse Havenpolder, omgeving De Plate en het Voorland Nummer Eén. De excur sies staan in ieder geval garant voor leuke waarnemingen en een gezellig avondje uit. Het definitieve programma zal in het vroege voorjaar op de site verschijnen. Awie de Zwart Jaarverslag vlinderwerkgroep en plannen voor 2010 Dagvlinders en dagactieve nachtvlinders. In 2009 zijn regelmatig dagvlindertellingen gedaan op routes en vooral in tuinen. Een verslag van de resultaten staat elders in dit nummer. In 2007 zijn de doelstellingen, die de werk groep voor ogen heeft, op papier gezet. Daarbij werd duidelijk dat op het gebied van nachtvlinders in de loop der jaren voldoende gegevens werden en worden verzameld om een goed beeld te krijgen van de nachtvlin ders die in ons werkgebied voorkomen en de verspreiding daarvan. Voor dagvlinders ligt dat anders. Er worden slechts in een klein deel van het gebied gegevens verza meld, waardoor niet helder is waar welke dagvlinders voorkomen en welke problemen zich voordoen. Om dat hiaat enigszins op te vullen zijn in 2009 aanvullende tellingen ge daan in een aantal natuurgebieden. Hierbij is ook gekeken naar dagactieve nachtvlinders. Er zijn in totaal 12 bezoeken gebracht aan het Bos van Erasmus, de Zwarte Polder, de Kievittepolder, de Willem Leopoldpolder, de Groese Duintjes en de Wallen van Retran- chement. In het natuurgebied De Liniedijk wordt sinds enkele jaren het hele seizoen vlinders geteld. De waarnemingen die zijn gedaan maken duidelijk dat het de moeite waard is de bezochte natuurgebieden gedurende het hele seizoen te monitoren. De menskracht ontbreekt om dat ook te doen. Het tellen van dagvlinders is een leuke activiteit en gebeurt bij mooi weer dus er valt volop te genieten. Fotoverslagen van wat er zoal gezien is tij dens de verkenningen staan op http://www. duumpje.nl/index.php/vlinders/foto-album- vlinders. We hopen dat dit leden die nog niet actief zijn motiveert om, door vlinders te tellen, een actieve bijdrage te leveren aan de natuurbescherming. De vijfvlek sint-jansvlinder. Sinds een aantal jaren worden de ontwik kelingen rond deze vlinder intensief gevolgd. Er zijn steeds meer plekken waar de vlinder wordt gezien, vaak in kleine aantallen. Het blijkt dat de populaties van jaar tot jaar enorm in omvang kunnen verschillen. Zo werden aan de Korte Heerenstraat in Oostburg in sommige voorgaande jaren honderden vlinders geteld en in 2009 nog een enkel exemplaar. Vaak is niet duidelijk wat de oorzaken zijn van de fluctuaties. Het is wel aan het licht gekomen dat er plaatsen zijn waar elke jaar rupsen, poppen en vlinders worden gezien en andere waar geen rupsen en poppen worden gevonden maar wel vlinders. De indruk bestaat dat die vlinders van elders komen en we willen graag weten waar vandaan en welke routes ze volgen. Voor 2010 hebben we het plan om een uitgebreid onderzoek hiernaar te doen. Dat houdt in dat alle bekende locaties in de maanden april t/m juli een viertal keren worden bezocht om te zoeken naar rupsen, poppen en vlinders. Omdat het om veel lo caties gaat die in een korte periode moeten worden bezocht zou het fijn zijn als mensen zich voor deelname aan dat onderzoek zouden aanmelden. Het is een eenmalige activiteit dus het werk is te overzien. De waarnemers krijgen foto's mee met afbeel dingen van rupsen, poppen en vlinders. Dat vergemakkelijkt het zoeken. Aanmelden kan bij Hans van Kuijk: e-mail vlinders@ duumpje.nl, telefoon 0117-420910. Het helpt ons om deze vlinder die in Nederland vrijwel alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen voorkomt beter te beschermen. Hans van Kuijk Jaarverslag zoogdierwerkgroep In 2008 werd er voor het eerst geprobeerd om binnen 't Duumpje gegevens te verza melen rond zoogdieren. Via mails werd er een oproep gedaan om waarnemingen door te sturen. Dit had maar een bedroevend re sultaat. Na een artikel in het ledenblad ging de bal pas goed aan het rollen. Een redelijk aantal waarnemingen werd doorgegeven. Maar wat belangrijker was, uit bijna het gehele werkgebied van 't Duumpje kwamen er meldingen binnen. Dit gaf aan dat er toch een aantal mensen geïnteresseerd waren in zoogdieren. Hierop werd de zoogdierwerkgroep in zijn huidige vorm voorgesteld aan het bestuur op de algemene vergadering van 2009. Deze werd naderhand op een bestuursvergade ring bevestigd als zoogdierwerkgroep van 't Duumpje. 2009 was het eerste volledige werkjaar van de zoogdierwerkgroep. Door het jaar heen hebben 24 mensen waarnemingen door gestuurd. Hierdoor kan je stellen dat de zoogdierwerkgroep 24 leden telt in 2009. De bedoeling is dat het ledenaantal bepaald wordt door het aantal mensen dat per jaar een waarneming doorstuurt. Dit houdt in dat ieder werkjaar op 1 januari start met 0 leden. In werkelijkheid is er een vaste kern van waarnemers die op regelmatige basis hun waarnemingen door sturen. Alle waarnemingen worden doorgestuurd naar het mailadres van Danny Bauwens: serap2neo@skynet.be. Dit adres is bekend gemaakt via de informatie kanalen van 't Duumpje, website en ledenblad. Hierdoor kan ieder lid of sympathisant een waar neming doorgeven. Bij twijfel neemt de ontvanger contact op met de waarnemer. Alle wilde of exotische zoogdiersoorten mogen doorgegeven worden. Voor muizen en vleermuizen mag er als species soort worden doorgegeven. Op deze manier gaan er zo min mogelijk waarnemingen verloren. Er kunnen op drie manieren waarnemingen worden door gegeven, op kilometerhok, Amersfoort-coördinaat of plaatsaanduiding. Als er slechts een van de drie plaatsaandui dingen wordt gegeven worden de andere twee er automatisch bijgevoegd in de ver werking van de gegevens. Wat betreft 2009 zijn er 17 van de 19 atlas- hokken geteld. Op het aantal atlashokken kunnen we stellen dat de werkgroep bijna

't Duumpje | 2010 | | pagina 10