2009, een fantastisch vlinderjaar De Plate Hogendijk Heille Liniedijk Olieslager-erf Anna Almekinders Dat is de beleving van veel mensen die iets met natuur hebben. Enorme massa's distelvlinders en eveneens veel oranje luzernevlinders zijn langsgekomen. Distelvlinders hebben hier eitjes afgezet en daaruit zijn dan ook weer vlinders gekomen. Ook de Vlinderstichting heeft het over een goed dagvlinderjaar. Is dat hier ook zo? Eerst de distelvlinders en oranje luzer nevlinders Eind mei arriveerde een golf distelvlinders uit het zuiden. Vele honderden werden er geteld en gemeld. In juli-augustus kwam de tweede golf. Deze viel samen met het uitkomen van de hier "geboren" vlinders. De aantallen waren veel hoger, duizenden. Het opvallende is dat van deze tweede golf nauwelijks meldingen van buiten de werkgroep afkomstig zijn. Mensen van buiten de werkgroep denken waarschijnlijk dat het niet meer loont om nog te melden, maar zo ontstaat een scheef beeld. Het lijkt dan dat de tweede golf minder massaal was dan de eerste. Naast de distelvlinder was ook een andere trekvlinder, de oranje luzernevlinder, talrijk. Ook hier hebben we met twee golven te maken. Hiervan zijn de meeste externe meldingen wel van de tweede generatie in september-begin oktober. Deze vlinder werd blijkbaar ook toen nog als bijzonder Hoe is het verder gesteld met de dagvlinderstand in West Zeeuws- Vlaanderen? Om een idee te krijgen hoe het gaat met de dagvlinders hebben we een vergelijking over de jaren 2006 t/m 2009 gemaakt van de routes. Op De Plate CSt. Kruis}, Tweede Hogendijk (Oostburg) en Zuiderbruggeweg (Heille) is gedurende deze periode geteld (routemonitoring). Op de route Liniedijk (Waterlandkerkje) wordt geteld sinds 2008. In figuur 1 is een overzicht te zien van de aantallen getelde vlinders per jaar per locatie. Het gaat hierbij niet om een vergelijking van de verschillende routes onderling, maar vooral om te kijken naar het verloop binnen een route. De locatie Olieslager-erf is erbij gezet als een referen tie. Bij deze vergelijking zijn de trekvlinders als distelvlinder, oranje luzernevlinder en ook koninginnenpage buiten beschouwing gelaten. Trekvlinders zeggen meer over de omstandigheden in het gebied waar ze vandaan komen dan over ons gebied. N.B. Bij de brandnetelvlinders is de gehak kelde aurelia en bij de grasvlinders het bont zandoogje niet meegenomen in de vergelijking. Omdat deze vlinders vooral voorkomen in tuinen en parken zijn ze in dit geval niet relevant. De Plate Hier is de terugval vooral te wijten aan de sterke afname van brandnetelvlinders in vergelijking met 2006. De witjes zijn hier stabiel gebleven, de grasvlinders en ove rige zijn variabel met een dalende tendens. Op De Plate is er veel veranderd. 2006 2007 2008 2009 Figuur 1. Figuur 1 laat zien dat in de jaren 2006 t/m 2009 de aantallen op De Plate zijn afgeno men en op de Tweede Hogendijk en Zui derbruggeweg zelfs enorm zijn verminderd. De route Liniedijk is gestart in een slecht vlinderjaar (2008). Daarbij is het gebied ook nog niet zo lang geleden ingericht als natuurgebied. Bij de referentielocatie Olieslager-erf zijn de aantallen min of meer stabiel gebleven. Dat is opmerkelijk en vraagt verder onderzoek. Om meer inzicht te krijgen hebben we de vlinders ingedeeld in vier categorieën. - witjes (groot en klein koolwit, klein geaderd wit). - brandnetelvlinders (atalanta, dagpauw oog, kleine vos, landkaartje) - grasvlinders (zwartsprietdikkopje, oranje zandoogje, bruin zandoogje) - overige (kleine vuurvlinder, bruin blauw tje, icarusblauwtje). Akkerland heeft plaatsgemaakt voor na tuurgebied, er is een populierenbos gekapt enz. Al deze ingrepen hebben gevolgen. Zo is in 2009 een groot stuk gemaaid met de klepelmaaier. Ook de brandnetels moesten het daarbij ontgelden. De rupsen en/of poppen die daar zaten zijn waarschijnlijk hierbij omgekomen. Tweede Hogendijk en Zuiderbrugge weg Bij de Tweede Hogendijk is er een daling op alle fronten te zien. Met name de gras vlinders zijn gedecimeerd. De Zuiderbrug geweg geeft bijna hetzelfde beeld als de Hogendijk. Op beide routes zijn er veran deringen aangebracht in de bermen. Deze bermen zijn grotendeels afgeschraapt. Op sommige plaatsen is grond van elders aan gevoerd. Dit en meer veranderingen heb ben gezorgd voor een instorten van vooral de grasvlinderpopulatie. Om een voorbeeld te noemen: op de Tweede Hogendijk is na 2007 niet één zwartsprietdikkopje meer gezien. De witjes zijn nog het best uit de strijd gekomen. Een ander punt dat bij de Zuiderbrug geweg meespeelt is dat deze route deels

't Duumpje | 2010 | | pagina 12