Op stap met de Visdiefjes Eric Waals en Jan Janssens In 2009 ging de jeugd van't Duumpje vier keer op stap. Het was heel leerzaam en soms (in)spannend, maar vooral heel leuk. Op 7 en 14 februari was het Uilentijd met in totaal 54 deelnemende kinderen Beide uilendagen waren een groot succes, alle visdiefjes waren gekomen ondanks de griepgolf die heerste. Het was volle bak in het clubgebouw. Eenmaal binnen in de grote loods van het Zeeuwse Landschap hadden sommige slimmeriken al snel in de gaten dat er een kerkuil in de cabine van een grote trekker gelegd. De foto's aan de muur lieten het verschil zien tussen een woelmuis, een ware muis en een spitsmuis. Daarna was het tijd voor een lekkere koek en een glas fris, even lekker uitrazen en daarna veran derden alle visdiefjes weer in onderzoe kers, want de microscopen stonden klaar en de loepjes werden uitgedeeld. Als je goed je best deed kon je de muizentandjes van heel dichtbij zien. Sommige pluizers hadden wel 6 schedels in 1 braakbal ge- zat. Is dat een echte uil?? Ja natuurlijk riep Eric, maar hij kon ze niet lang voor de gek houden. Jan vertelde enthousiast over de uilen die voorkomen in onze streek en over de verschillen tussen roofvogels en uilen. Wat uilen eten, waarom ze braakballen produ ceren en nog veel meer. Met behulp van opgezette vogels konden we ze van heel dichtbij zien en stiekem aanraken. De DVD over het leven van de bosuil, ransuil, kerkuil en natuurlijk het poepuultje [steenuil] werd bekeken en daarna was er nog tijd voor vragen van de kinderen. We hebben ook braakballen gepluisd. De kinderen kregen ieder een petrieschaaltje waarin de botjes en schedeltjes werden vonden. Er werden in totaal 50 braakballen gepluisd met daarin 162 schedeltjes. Deze opbrengst ging in speciale potjes. Die kon den nog verder op naam gebracht worden door de braakballenpluizers van 't Duumpje. Daarna opruimen, onze mee gebrachte boterhammen opeten met wat drinken en tomatensoep voor de liefheb bers. Toen begon eigenlijk het spannenste deel van de dag. We gingen in het donker met auto's naar buiten om naar echte uilen te luisteren. Eerst hadden we het geluk om een man- CFoto's Jan Janssens] netje en vrouwtje bosuil te horen. De maan was bijna vol en daarom konden we de bosuil ook zien vliegen van boom naar boom. Daarna konden we op twee verschillende plekken de roep van het steenuiltje horen. Het was best wel fris en de visdiefjes wer den al een beetje moe en om 8 uur waren we allemaal weer terug in de schuur! Vogels van de Zwarte polder met 32 kinderen Op 30 mei gingen de Visdiefjes op zoek naar vogels van de Zwarte Polder. Drie beroemde vogelaars, die alles wisten van de broedende vogels in de Herdijkte Zwarte polder en alle geluiden kenden van de zangvogels in het duinstruweel van de Verdronken Zwarte polder, kwamen daarbij helpen. Er werd natuurlijk niet alleen naar vogels gekeken. Dit keer waren er ook weer zoekkaarten gemaakt waarmee vinkjes konden worden verdiend. Het was mooi weer en al snel zag je overal om je heen visdiefjes. Er waren ook echte visdiefjes die stil hingen in de lucht boven het water, speurend naar een visje. Af en toe doken ze in het water om een visje te verschalken. Er waren ook heel aparte planten die tegen zout water kunnen. Zo was er een plantje, dat zijn bloemkelkjes dichtklapte als het bloemetje onderwater kwam, zodat de meeldraden droog bleven.

't Duumpje | 2010 | | pagina 14