Ook werd uitgelegd wat er in een vismijn gebeurt. In het museum zagen we de verzameling van Tijs Verschoor, die bestond uit 850 op gezette vogels, zoogdieren, heel veel schel pen en bijzondere koralen. Een gepensio neerde visser deed voor hoe je een visnet moest breien en hoe je een beschadigd net weer moest herstellen (boeten}. Sommige visdiefjes mochten het ook proberen, maar dat viel nog niet mee. Er was een prachtig aquarium waar je haaien kon aaien, met levende kathaaien, hondshaaien en haaieneieren met jongen, maar ook roggen, tarbot, zeebaars, grote zeenaalden, zeepaardjes, anemonen en zeedonderpadden. Er was een bijna compleet skelet van een mammoet uit de laatste ijstijd te zien. Er waren scheepsmodellen van visserssche pen en veerboten, maquettes van de haven van Breskens van vroeger, de enorme ma quette van de Westerschelde, geschonken door het loodswezen, waarop je kon zien waar de zandbanken en waar hele diepe geulen lagen. Ook de walradarketen was er op te zien en de verschillende vaargeulen. De Visdiefjes op de Landelijke Natuur werkdag De weerberichten waren ongunstig. Het regende tot 12 uur en om 3 uur kwam het zonnetje pas door. Ondanks dat werd het een fijne dag. Er werd met echte zagen bo men geknot in het Bos van Erasmus, maar natuurlijk werden er ook andere leuke dingen gedaan. Awie, Peter de boswachter en Lidy van de EHBO hielpen de kinderen met zagen en takken slepen. Ze waren zo druk bezig dat ze gewoon doorgingen terwijl het toch redelijk aan het plenzen was. De vallende jonge boomstammen maakten behoorlijke indruk. Dan riepen ze: "opgepast" of "van onderen" en na een uurtje was er al een hele hoek van de bosrand geknot. Even iets in de tent gedronken en daarna met Adri en Max op de arreslee. Het was een hele aparte ervaring om zonder wielen door de polder gesleept te worden door de twee Waalse werkpaarden Katja en Rika, van Jacques van Gorp. Op de ar werd uitgerekend hoeveel kilo de paarden moesten trekken. Volgens Adri woog de slee alleen al 500 kg, met pas sagiers erbij was dat dus al ruim 1000 kg. Gelukkig kregen ze af en toe wat tijd om eventjes uit te hijgen. Er kwam dan rook uit hun neusgaten alsof het draken waren en er steeg damp op van hun ruggen. Het zweet liep in straaltjes van de paarden af. 12 uur pauze. Boswachter Marijke had voor hout en een vuurkorf gezorgd en liet het fikkie stoken aan de kinderen over. Dat bleek een favoriete bezigheid. In ieder ge val konden de koude handen opgewarmd worden. Sommige kinderen gingen op het tussen de bomen gespannen bietennet springen. Het erin klimmen was nog niet zo makkelijk. Niet getreurd, Jan gooide ze een voor een met een grote zwaai in het net. Na de boterhammetjes, de erwtensoep en het roggebrood was het tijd om verder te gaan. De boswachter en de kinderen vertrokken vanaf de tent. Marijke vertelde iets over boer Erasmus. Boer Erasmus was best een het slik waar veel kinderen in vastgezogen werden. Maar ook het dierenleven was nog niet helemaal verdwenen. Schaatsenrij- dertjes, waterspinnen en er werd zelfs een bruine kikker gevonden. Op aanraden van de boswachter heeft een meisje de kikker een kusje gegeven, maar het bleek geen prins te zijn. De kinderen mochten de fuiken uit het water halen. Er zaten 3 vette geelgerande waterkevers en nog wat andere water kevers in. Helaas geen salamanders, die maakten zich al klaar voor de winter. We hebben ook een heuse tipi gebouwd. zeur, die een hekel had aan kinderen, maar hij was wel in staat om zelf voor alles te zorgen. Noten en appelbomen stonden er nog steeds. Inkt werd uit de inktvlekken van de esdoorn gewonnen. Hak(knot)hout uit de wallen langs het pad. Hiervan werd gereedschap, afrastering, brandhout, enz. gemaakt. De stelen van de riek waarmee hij kinderen van het erf joeg kwamen hier ook vandaan. De knotbomen langs het pad, waar een heel bijzonder mosje op groeit, waren al meer dan 150 jaar oud. Wij heb ben dus meegeholpen om die knotboom- rijen in stand te houden. Bij een oude veedrinkput zagen we een buizerd overvliegen. Volgens de boswach ter waren er drie soorten vleermuizen in het bos. Terug bij de tent gingen we nog naar de grote veedrinkput. Grote lol bij Op de bouwplek stonden al twee heel mooie tipi skeletten, klaar om bekleed te worden met huiden. Er zitten blijkbaar scoutinggasten tussen de visdieven want het knopen was ze niet vreemd. De ouders hebben nog eventjes gekeken naar de tipi's en het knotwerk en waren uitermate tevreden over hun visdieven! Wil je meer weten over de Visdiefjes kijk dan op http://visdiefjes.duumpje.nl. Daar kun je ook nog over andere activiteiten lezen en over de plannen voor 2010. http://visdiefjes.duumpje.nl

't Duumpje | 2010 | | pagina 16