Korte berichten Marleen en Huib van Iwaarden uit Groede, Walenstraat, hadden in december enkele leuke winterwaarnemingen in hun tuin. 8 dec. 1 Tjiftjaf en 4 Ringmussen en op 14 december 1 zingende Merel En de laatste twee weken 1 tot 2 Witte kwikstaarten.. Zwarte Reiger Op 6 januari 2010 werd er bij Potjes een Zwarte Reiger Egratta Ardesica waarge nomen. Hij zat aan de kant van de sloot. Was groter dan een Kleine zilverreiger, dus geen Westelijke rifreiger, maar ongeveer zo groot als een Blauwe reiger. Wij hadden nog nooit van een Zwarte reiger gehoord. Wat getwijfeld aan de waarneming, en in de anwb vogelgids niet gevonden. Op de computer gekeken. En ja hoor de Zwarte reiger komt voor in Gambia, westelijk Afrika. Hij wordt ook wel Parapluvogel genoemd.Hij houdt zijn vleugels als een paraplu boven het water bij het vissen, zodat er een schaduwplek boven het water ontstaat. Men denkt dat de vissen daar naar toe zwemmen, om vervolgens een lekker hapje te zijn voor de Zwarte reiger. Maar wat doetzo'n beest bij Potjes, in de winter? Een ontsnapte vogel uit een dierentuin? We hebben nog eens gevraagd aan een van de waarnemers. Die had net in de krant gekeken en een foto gezien van Aalscholvers in een boom bij Vogelwaarde. Daar leek die vogel ook wel heel veel op. We hebben het dan maar op een Aalschol ver gehouden, te meer daar deze vogel geregeld te zien is bij Potjes, soms wel 10 exemplaren. Giervalk Op 22 januari 2010 zag Sabine Rausch een Giervalk vliegen in de buurt van het Sluise Veer. Hij vloog over de weilanden en ze kon duidelijk de zwarte vleugeltippen aan de vleugels van de witte vogel zien. Een Giervalk is zo'n 6 keer in Nederland gezien. De witte vorm komt voor in Groenland en Siberie. Zou het een vogel zijn van een vogelhouder? Tegenwoordig houd je het niet voor mogelijk wat er allemaal door bepaalde liefhebbers gehouden wordt... Rietzanger In november 2009 meende Conny Jansen een Rietzanger te zien in de buurt van het Mooiste Plekje in West. Een hele late waarneming. Rietzangers overwinteren ten zuiden van de Sahara. Er zijn waarnemin gen tot in oktober in ons land. Bij nader in zien heeft Conny zijn waarneming hersteld: het was een Rietgors en die is het hele jaar hier aanwezig. 2010: jaar van de Bruine kiekendief. Wij vragen uw hulp! Jonge Bruine kiekendief (jan Janssens). SOVON en Vogelbescherming Nederland, ondersteund door de Werkgroep Roofvo gels Nederland hebben 2010 uitgeroepen tot het jaar van de Bruine Kiekendief. De vogelwerkgroep van 't Duumpje wil hier graag een bijdrage aan leveren door zo goed mogelijk de broedgevallen in 2010 van Bruine kiekendief in West-Zeeuws- Vlaanderen in kaartte brengen. U kunt ons daarbij helpen door waarne mingen van Bruine kiekendieven in de periode tussen eind maart en eind juli te melden. Zodra u een kiekendief ergens ziet, kunt u dat (het liefst zo snel mogelijk) doorgeven aan Jaap Poortvliet: J.Poortvliet2@kpnplanet.nl. Alvast bedankt! Huiszwaluw (Aw/e de Zwart], Optrekkers aan het nest Een gram te veel kan het verschil uitmaken tussen leven en dood. Het is een kritiek moment als jonge zwaluwen voor de eerste keer vliegen. Wie te zwaar weegt wordt bestraft door de zwaartekracht. Een Engelse wetenschapper ontdekte: dagen voor de eerste vlucht hongeren te zware nestelingen, die door hun ouders met te veel insecten verwend waren, tot hun optimaal vluchtgewicht. Thais Martins, ornitholoog aan de Schotse universiteit te Stirling, had jonge zwaluwen vanaf hun twaalfde levensdag regelmatig gemeten en gewogen en noteerde het verloop van hun gwichtsontwikkeling. Het verrassende was: in de laatste dagen in het nest keert de curve om, het gewicht van de jonge vogel neemt af. En dat is onafhanke lijk van het voedselaanbod van insecten. Vleugelslag versterken Nestelingen hongeren kort voor hun maiden-trip (eerste vlucht) blijkbaar heel gericht en versmaden zelfs de vliegen die hun ouders hen aanbieden. Daarentegen nam Martins jonge zwaluwen waar, die de dagen (voor de eerste vlucht) zich aan de nestrand vastklampen en vleugelsla gen oefenen. Zodra de vleugelslag sterk genoeg is, zodat de vogeltjes voor circa tien seconden op een soort "vogel-optrek" zichzelf naar boven kunnen heffen, is het vluchtgewicht in orde. De zorgvuldige voorbereiding is noodzake lijk voor de vogels, om te overleven, want de jonge zwaluw onder het dak kan het maar een keer proberen. Als het dan met het vliegen niet onmiddellijk lukt is het een vogeltje voor de kat. Dit is een bericht uit de Westdeutsche Allgemeine Zeitung van 8 augustus 2009, vertaald door Nina Wetter. Petrus van 't Westeinde

't Duumpje | 2010 | | pagina 24