overgeboekt. Elke werkgroep krijgt bericht van zijn gebudgetteerde bestedingsruimte voor activiteiten in 2010. De contributie voor 2010 blijft 15 euro voor 490 leden en 7,50 voor 20 jeugdleden. Agendapunt 4: Introductie - Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje West-Zeeuwsch-Viaanderen' De vereniging is opgericht op 28 april 1975, voor onbepaalde tijd. De vereniging werkt nauw samen met andere Natuurbe schermingsverenigingen in Nederland en in het buitenland (in het bijzonder België), Natuurbeherende instellingen, Zeeuws- Vlaamse instellingen, Provinciale en lande lijke organisaties. Het doel van de vereniging volgens de sta tuten is de bescherming en het behoud van: 1. Het landschappelijke karakter van West Zeeuws-Vlaanderen; 2. De flora en fauna in West Zeeuws- Vlaanderen. De vereniging tracht haar doel te bereiken door: 1. Het maken van propaganda in de ruim ste zin van het woord, ter verbreiding van de natuurbeschermingsgedachte; 2. Toe te zien en controle uit te oefenen op de handhaving van de betreffende wet telijke bepalingen; 3. Bemoeiingen met overheid, coöperaties en particulieren tot het verwerven van steun voor haar streven; 4. Alle andere wettige middelen, welke voor het doel van de vereniging bevorderlijk zouden kunnen zijn, zoals het vormen of instellen van werkgroepen. Werkgroepen De vereniging heeft verschillende en een groeiend aantal werkgroepen (vergaderen een 3x per jaar, werkgroepvergaderingen kunnen het bestuur adviseren): 1. Planten 2. Vogels - met vogeltellingen als een belangrijke activiteit 3. Vlinders - maar ook andere insecten. 4. Zoogdieren - nieuwste werkgroep geïntroduceerd door Danny Bauwens in 2009 ('t Duumpje 2009, 35, nr 1) 5. Jeugd met een actieve bijdrage aan de website - de 'Visdiefjes' 6. Landschapsbeheer - actief werk via knotgroep 7. Planologie 8. Excursie 9. Redactie 't Duumpjeblad en de website De werkgroepen werken betrekkelijk autonoom maar conformeren zich aan de statuten van de vereniging 't Duumpje en werken onder formele goedkeuring van het bestuur. Het bestuur Het bestuur is belast met het besturen van de vereniging. Er wordt gestreefd naar een uitgeba lanceerde samenstelling op grond van deskundigheid en werkgroepvertegen woordiging. Er is momenteel een spontane vertegenwoordiging gebaseerd op leeftijd, en geslacht. Realisatieverslag Visie 2009 en Jaarverslag Secretariaat 2009 De vereniging is doorgegaan met het wer ken aan de bescherming en het behoud van: 1. Het landschappelijke karakter van West Zeeuws-Vlaanderen; 2. De flora en fauna in West Zeeuws- Vlaanderen. De visie 2009 is goedgekeurd in de ALV, 27 maart 2009 ('t Duumpje 2009, 35, nr 1). Het bestuur heeft een begin gemaakt met het schrijven van een beleidsplan. In 2010 zullen de aanvullingen van de werkgroepen verkregen worden. Dit plan kan dan ter goedkeuring aangeboden worden in de ALV 2011. De vrijwilligers in de werkgroepen hebben weer leuk (voor deelnemers), interessant en zelfs werk van hoge kwaliteit geleverd. Het lidmaatschap is mede interessant doordat de nieuwe redactie van het verenigingsblad weer ieder seizoenskwartaal zeer informatieve edities publiceert, door de website met een nieuw gezicht, de vele interessante activi teiten van de nu reeds 9 werkgroepen voor vrijwilligers van verschillende leeftijden en speciale activiteitendagen zoals een bijzon dere vrijwilligersdag (21 februari 2009) georganiseerd door de Stichting Land schapsbeheer Zeeland en een Duumpjes- dag (27 juni 2009). Het landschappelijke karakter, de flora en fauna van Zeeuws Vlaanderen Het voorstel was om in 2009 de nadruk te leggen op genetische diversiteit 1. Op de dijken - de verbindingen tussen de historische mozaïeken 2. En in de 'nieuwe natuur' - wat was de verwachting en hoe is de ontwikkeling? Een aanvang is gemaakt om deze twee punten op te pakken in de werkgroepen en door informatie op de website en in ver schillende publicaties en een discussie in 't Duumpje. Een voorstel is in behandeling om gezamenlijke rapportage te organise ren en te rapporteren op de website. Organisatie De nieuwe redactie van 't Duumpje en de nieuwe website verzorgen op voortvarende wijze de informatie naar leden en belang stellenden. Het verenigingsblad 't Duumpje is vier maal verschenen met wetenswaar digheden over de natuur in de streek en activiteiten door eigen werkgroepen maar ook actieve vrijwilligers hebben interessante bijdragen geleverd. Op de nieuwe website geven alle werkgroe pen een introductie van hun activiteiten en soms ook resultaten en publicaties. Vooral de Visdiefjes zijn actief op hun site. Danny Bauwens is dit jaar gestart met de zoogdie renwerkgroep. De jeugd van de streek had vier goed bezochte jeugdexcursies en was zeer actief bezig met uilen, (2009, 35, 1-2), excursies naar de Sluisse wei en wal (2009, 35,2) en het bos van Erasmus (2009, 35, 4) en de andere onderwerpen, genoemd in het jaar verslag van de Visdiefjes. Bovendien heb ben 14 leerlingen van het Zwincollege een stageplaats gekregen door deel te nemen aan het knotten van troenken. Alle werkgroepen hebben het gevraagde budget gekregen zelfs voor hun meest ambitieuze jaarprogramma. De Duumpjesavond in d'Öuwe Schole in Retranchement werd vooraf gegaan door een keuze-excursie. Beheerder van het Zeeuwse Landschap Fred Schenk gaf leiding aan de excursie in de nieuwe natuur van de Willem Leopold Polder en Martin van der Sluis aan die over de historische wal len van Retranchement. Bovendien was er lekkere soep en kersen. De avond over de nieuwe natuur werd geleid door Eric Marte- ijn. Joera de Moree legde uit hoe de Dienst Landelijk Gebied de nieuwe natuur ook in WZVL ontwerpt en aanlegt in opdracht van de Provincie Zeeland. De aanleg ligt goed op schema omdat de grondaankoop vlot verloopt. Eric Blaakman liet foto's zien van nieuwe natuurprojecten en maakte vergelij king tussen ontwerp en realisatie. Menin gen en voorstellen werden enthousiast gegeven. Zo zeiden leden dat ze de nieuwe natuur wel waarderen maar dat er wat meer variatie mocht zitten in de ontwerpen. Eric Marteijn gaf aan dat de vereniging actiever zou kunnen zijn om de natuurontwikke ling te ondersteunen. De aanleg van de Aardenburgse Polder ontving kritiek van Theo Buijsse, bewoner van Draaibrug, voor de logistieke overlast en de verdwijning van het bosje bij Draaibrug. Er is dit jaar geen "Pluumpje van het 't Duumpje" uitgereikt. Het bestuur heeft

't Duumpje | 2010 | | pagina 6