echter op 20 juni gehoor gegeven aan de uitnodiging voor een bezoek aan Camping de Wulpen in Cadzand, door de ontvanger van een "Pluumpje van 't Duumpje", op 23 augustus 2008. De beplanting van de camping en de zorg voor oude bomen, de vlindertuin en de teeltveldjes voor lokale agrarische gewassen maken duidelijk dat het "Pluumpje" verdiend is. In het voorjaar, organiseerde Natuur&Zo (Natuur en Milieu Educatie Zeeuws-Vlaan- deren] een leerzame cursus "Natuur over de Drempel", leder van de vijf avonden een andere docent met een eigen onderwerp: Luciën Calle over bomen, Peter Maas over het landschap, Sandra Dobbelaar over zoog dieren, Karei Leeftink over vogels en Stefaan Brinckman uit Knokke over insecten. Dit jaar hebben we zonder secretaris ge leefd. Eric Blaakman maakte de agenda's en de verslagen van de bestuursvergaderingen en Jo Timmers van de laatste vergaderingen. De profielen van de bestuursfuncties werden beschreven en goedgekeurd. Het bestuur en ook verschillende leden hebben actief potentiële nieuwe bestuursleden benaderd. De werkgroepen sturen nu hun notulen naar alle bestuursleden waardoor deze nu meer kennis nemen van de gedachten en activiteiten van iedere werkgroep. Piet du Burck verzorgde de digitalisering en verzen ding van brieven naar belanghebbenden. De samenwerkingsstructuur voor vrijwilli gers zal ook verder verstevigd worden door het beleidsplan. W.A.J. de Milliano H. Risseeuw Oostburg 14 januari 2010 Agendapunt 5: Verslagen van de werkgroepen. Jaarverslag van de vogelwerkgroep Aan het eind van het jaar heeft de vwg er een lid bij gekregen; nu maar hopen dat hij voldoende tijd heeft om actief aan tellingen deel te nemen. Van de circa 20 leden die aan diverse tellingen deelnemen, zijn er een tiental die regelmatig de 10 vergaderingen in 2009 hebben bezocht. Behalve over praktische zaken, zoals afspraken maken met betrekking tot tellingen, excursies en dergelijke, is er op verzoek van het bestuur uitvoerig gediscussieerd over het verwijde ren van de populieren aan het Mager Eind, dan wel het vervangen van deze populieren door knotbomen. Ondanks de gedegen, uitvoerige motivatie van de vwg om de bomen te verwijderen zonder herplant op deze locatie, heeft het bestuur gekozen om te adviseren tot herplant met knotbomen. Het jaar van Het jaar 2008 was uitgeroepen tot het jaar van de scholekster. Ook dit jaar zijn hiervoor nog tellingen verricht. De visdief was de vogel van het jaar 2009. In de Sophiapol- der kwam 2 paar tot broeden en op het vogeleiland van het Voorland van Nummer Een hebben 10 paar visdieven gebroed; we waren dus snel uitgeteld. In 2010 is het de beurt aan de bruine kiekendief. De vogelaars van 't Duumpje tellen jaarlijks de roodborsttapuiten, maar dit jaar is deze telling in de gehele provincie Zeeland uitgevoerd. Wij telden dit jaar 125 territoria tegen 115 vorig jaar. Mogelijk wijst dit op een herstel na enkele jaren van daling van het aantal broedgevallen in onze regio. In onze provincie zal in 2010 de zomertortel worden geteld. B.M.P. Voor de Broedvogelmonitoringprojecten werd er weer geteld in de Sint-Kruiskreek, het Erasmusbos en de Sophiapolder-West. In de Sophiapolder-West werd het eer ste (bekende) broedgeval van een kleine mantelmeeuw in West Zeeuws-Vlaanderen vastgesteld. Eenmalig is er dit jaar ook in de Sophiapolder-Midden een B.M.P.-telling uitgevoerd. Ondanks dat we er zeker 5 territoria van kleine plevier hebben geteld, hebben we geen enkel jong waargenomen. Ook van de kluut hebben we geen jongen gezien. Het broedsucces van de grutto was daarentegen bijzonder goed. In de Sophiapolder-West en -Midden werden er 8 territoria geteld en 7 broedparen hebben jongen voortgebracht. Zwaluwen Naar aanleiding van een artikel over huiszwaluwen in Rondje West hebben zich 2 nieuwe tellers aangemeld en zijn er ook enkele meldingen geweest van nieuwe nestplaatsen. Enkele vogelwerkgroeple- den hebben op 2 adressen kunstnesten opgehangen en op 2 adressen mestplankjes aangebracht. Op de ene plaats werden er wat meer en op een andere plaats werden er wat minder huiszwaluwnesten geteld. Het eindresultaat was ten opzichte van vorig jaar een toename van 46 bewoonde nesten. Ook is er getracht een vervangende broedlocatie te creëren voor bedreigde boerenzwaluwen, maar dat is geen succes gebleken. Een groot succes was wel de oeverzwaluwwand in de Sophiapolder- Midden. Niet minder dan 240 nestgangen werden er geteld. Tenslotte blijkt er voor de informatie over gierzwaluwen in de Lutherse kerk te Groede, die in de maanden juni en juli op donderdag wordt verstrekt, veel belangstelling te bestaan. Overige tellingen Van de 16 nestkasten van kerkuilen waren er bij controle slechts 3 waarin geen jongen zijn voortgebracht. Waar de kerkuilen wel tot broeden kwamen, kregen ze gemiddeld 2,6 jong per paar. Het broedresultaat is de laatste jaren vrij stabiel. Aan de roofvogels is dit jaar wat minder aandacht besteed, maar alle bekende torenvalkkasten zijn wel gecontroleerd. De torenvalken hadden een slecht broedseizoen, diverse paren zijn niet tot broeden overgegaan. Bij de succesvolle broedparen lag het gemid delde aantal jongen op 3,07. Van de sperwer en van de boomvalk is er één territorium vastgesteld, van de buizerd zes; van alledrie is het broedsucces niet bekend. Van de bruine kiekendief zijn er maar 8 territoria opgespoord; van slechts één weten we het broedresultaat, namelijk vijf jongen die alle vijf zijn uitgevlogen. De maandelijkse ganzentellingen voor Sovon zijn in de wintermaanden weer uitgevoerd, evenals de Midwintertelling in januari, wanneer alle watervogels in de regio worden geteld. Aan de Euro Bird Watch op 3 oktober werd deelgenomen, waarbij we assistentie had den van een ervaren trekteller. Dat was zeer interessant. Aan het eind van het kalenderjaar werd op de valreep, zo rond 20 december dankzij de sneeuw, nog ongeveer de helft van West Zeeuws-Vlaanderen geteld op patrijzen. Educatie/ Excursies De vwg verzorgde eind maart een excursie naar de Herdijkte Zwarte Polder voor 10 zeer geïnteresseerde deelnemers. Naar de vroege-vogel-excursie in mei in de Verdron ken Zwarte Polder kwamen 19 belangstel lenden, maar de excursie in juli naar 't Zwin trok geen enkele deelnemer. Een avondex cursie in de Sophiapolder bracht 25 mensen op de been, maar helaas lieten de vogels het een beetje afweten. Van onze vogelaars gingen er in oktober 9 naar de Zeeuwse Vogelaarsdag op Schouwen-Duiveland. Tot slot Volgend jaar zullen we de jaarlijks terugke rende tellingen weer uitvoeren. Bovendien zullen we proberen de zomertortel en de bruine kiekendief (die tegenwoordig ook in het graan broedt) zo goed mogelijk probe ren te inventariseren. Uw waarnemingen van de zomertortel en bruine kiekendief zijn dan ook zeer welkom via de site van 't Duumpje. Herman van de Voorde

't Duumpje | 2010 | | pagina 7