Jaarverslag excursiewerkgroep Evaluatie excursies 2009 Het excursieprogramma voor 2009 bestond uit 21 excursies waarvan 11 activiteiten landschapsbeheer [knotten]. De 10 andere excursies betroffen 4 vogelexcursies, 4 ge- biedswandelingen, 1 fietstochten 1 gecom bineerde wandel-fietstocht met wadlopen. De vlinderwerkgroep, plantenwerkgroep en jeugdwerkgroep organiseren separaat activiteiten/tellingen en doen dat vooral in werkgroepvorm, zonder uitgebreide media-aandacht. Voor een verslag van deze activiteiten, alsmede de activiteiten land schapsbeheer, leest u meer in de verslagen van de betreffende werkgroepen. Het totaal aantal deelnemers op de ex cursies [de activiteiten landschapsbeheer uitgezonderd] bedroeg 100. Een laag aantal vergeleken met vorige jaren. Er begint zich een trend af te tekenen waarbij de zomerex- cursies, die ooit zo succesvol op maandag avonden in juli en augustus zijn gestart, nog een minimum aan bezoekers trekken: totaal 20 deelnemers op 5 excursies. De excursies buiten het zomerseizoen om [in 2009 4 vogel-excursies en 1 wandeling Braakman- bos] trekken echter voldoende deelnemers: 80 deelnemers op eveneens 5 excursies. De geringe toeloop op de zomerexcursies is volgens de werkgroep vooral te wijten aan de geringe [media]aandacht: met aankondi gingen in lokale media bereik je de toeristen minimaal tussen de overvloed aan andere activiteiten in de zomer. Tegelijkertijd kan geconstateerd worden dat er blijkbaar niet zo'n behoefte bestaat aan excursies in de zomer. Er is genoeg te doen. De excursie werkgroep besluit dan ook de zomerexcur sies in 2010 niet meer in het programma op te nemen, en alleen die excursies te organiseren waar wel behoefte aan is. Vooral de vogelexcursies en de wandeling in de Braakman trokken veel deelnemers. Het moet wel gezegd dat ook de excursies met een gering aantal deelnemers heel gezellig en leerzaam zijn. Luc van Beijster- veldt doet al jaren met plezier een wande ling in de Strijdersgatpolder en ook met 6 deelnemers is dit een succes. Evenzo de wandeling over het Voorland Nummer Eén langs de Westerschelde, een wandeling die met 7 deelnemers gewoon 2,5 uur in beslag neemt. De meeste excursieleiders voelen een excursie extra geslaagd als ze rond de 15 of meer deelnemers mogen begroeten. Eén deelnemer konden we in 2009 als vaste gast optekenen: Herman van de Voorde. Hij krijgt een tegoedbon voor de excursies in 2010. Vooruitblik 2010 Het excursieprogramma bestaat voor 2010 uit 6 excursies. 4 excursies daarvan zijn vogelexcursies [Blikken, Kievittepolder, omgeving Stierskreek en Paulinaschor] aangevuld met twee wandelingen in de Strijdersgatpolder en het Braakmanbos. Voor de volledigheid wordt opgemerkt dat hiernaast ook weer de reguliere knotac- tiviteiten en activiteiten van de planten werkgroep, vlinderwerkgroep en jeugd werkgroep worden georganiseerd. Het totaalpakket van excursies/activiteiten blijft daarmee nog steeds aanzienlijk! Tenslotte Eric Blaakman legt per 1 april 2010 zijn werkzaamheden neer als trekker van de ex cursiewerkgroep. De werkgroep zoekt nog een gemotiveerde vervanger die borg wil staan voor de jaarlijkse coördinatie van de excursies en zorgt voor de aankondigingsin formatie over de excursies voor 't Duumpje en media daarbuiten. De excur siewerkgroep hoopt met een enthousiaste vervanger voor Eric ook andere wegen met de excursies te kunnen bewandelen, bij voorbeeld het jaarlijks organiseren van een [bus]excursie naar een locatie buiten West Zeeuws-Vlaanderen. Met dank aan de excursieleiders Dilia Timmers, Eric Waals, Frans Baijens, Awie de Zwart, Jaap Poortvliet, Luc van Beijster- veldt, Lucien Boerjan, Ruud Lie, Petrus van 't Westeinde en Jan Janssens. Eric Blaakman Jaarverslag jeugdwerkgroep "de Visdiefjes" In 2007 heeft een aantal gidsen de draad opgepakt om de jeugdwerkgroep weer nieuw leven in te blazen. De eerste suc cesvolle activiteit vond plaats in het Bos van Erasmus. Het jaar daarop werden vier activiteiten georganiseerd met een opkomst van 35 tot 55 kinderen per activiteit en er werd een website opgezet waar het een en ander is te zien en te lezen over de activiteiten van de visdiefjes: http://visdiefjes.duumpje.nl. In 2009 werden met succes opnieuw vier activiteiten georganiseerd voor de jeugd tot 12 jaar. 7 en 14 februari: Uilentijd met in totaal 54 deelnemende kinderen; 30 mei: Vogels van de Zwarte Polder met 32 kinderen; 4 september: een vaartochtje op de Wester schelde met de Festijn en een bezoek aan het Visserijmuseum met 35 kinderen; 7 november: Deelname aan de Landelijke Natuurwerkdag met 26 kinderen. De lijst met kinderen die we mailen of aanschrijven is inmiddels gegroeid tot 97 adressen [op sommige adressen betreft het soms 2 deelnemende kinderen]. Ook dit jaar mochten we een sponsorbe drag van Elsta ontvangen, dat we gebruikt hebben om het tochtje met de Festijn mogelijk te maken. Bij de activiteit in de Zwarte Polder konden we een dankbaar beroep doen op de deskundigheid van drie bevlogen vogelaars: Eric Blaakman, Lucien Boerjan en Petrus van 't Westeinde. De activiteit tijdens de Landelijke Na tuurwerkdag was een perfect staaltje van goede samenwerking tussen verschillende werkgroepen en organisaties. Ik noem hier de mensen van de knotploeg van 't Duumpje, met name Awie de Zwart en Luc van Beijsterveldt, Theo Aernoudts van de stichting Landschapsbeheer Zeeland, beide boswachters Peter Maas en Marijke Lieman van Staatbosbeheer, met name Jens van Scouting Oostburg, Lidy Durenkamp van de EHBO en Adrie Provoost, Max en Jacques, met de paarden Katja en Rika van Jacques van Gorp. Bij de Uilenactiviteit konden we gebruik ma ken van de leskisten en van Natuur&Zo en van microscopen van scholengemeenschap 't Zwin. Waarvoor nogmaals dank, ook voor het gebruik van de opgezette vogels. Over begeleiders van de activiteiten mogen we niet klagen. Naast de vaste club van Dilia Timmers, Eric Waals, Frans Baijens en Jan Janssens konden we een beroep doen op Patrick Biesing, Jopie Baijens, Marleen de Koning, Maaike Boerjan en Trudie van de Broeke. Daar kwamen dit jaar Jennifer Bravenboer en Irene Dijk bij. Irene mag inmiddels ook tot het kerngroepje worden gerekend, dat niet alleen actief is tijdens de begeleiding bij de activiteiten, maar ook te kent voor de organisatie van de activiteiten. We vragen ons af of we niet iets apart moeten doen voor de kinderen, die inmid dels ouder zijn dan 12 jaar en zich te groot voelen voor de visdiefjes. Half januari zullen we weer samenkomen om een nieuw programma voor 2010 op poten te zetten. Jan Janssens Jaarverslag Knotwerkgroep Zaterdag 10 januari Onze eerste knotdag in het nieuwe jaar! We worden verwacht bij de familie Van 't West einde aan de Golepoldersedijk te Breskens. Het is een zeer koude dag, als we om 9.00 uur beginnen is de temperatuur -9°C en

't Duumpje | 2010 | | pagina 8