alles is wit van de rijp. Enkelen van ons heb ben veel last van koude vingers maar on danks alles is er toch negen man aanwezig waarvan er 's middags enkele gaan schaat sen. Als we om 16.30 uur stoppen zijn er 13 wilgen geknot, 28 staken en 50 musters gemaakt. Geen slechte dag dus! Zaterdag 24 januari Vandaag knotten we bij de familie Van Gorp. Het is een heldere, windstille dag met een temperatuur van 2°C. Stukken beter dan de vorige keer. We zijn maar met zes man, maar knotten toch 9 wilgen en maken zelfs 70 musters. Zaterdag 7 februari Samen met 'de Belgen' knotten we vandaag aan het Wallenpad in Sluis. Met elf man van 't Duumpje, 4 volwassen en zes jongeren van de Belgische vereniging kunnen we heel wat werk verzetten. Leo en Christien D'Hoore hebben de verzorging van een stukje wal op zich genomen en zijn erg blij met de grote opkomst. Tijdens de koffie en lunch zitten we gezellig zowat tegen elkaar in hun knusse woning. Alles is zeer goed verzorgd. We knotten hier 24 wilgen en maken 50 musters waarvan we een soort houtvumme hebben gezet. Zie ook het verslag van Petrus van 't Westeinde in 't Duumpje, 35e jaargang nummer 2. Zaterdag 21 februari Vrijwilligersdag Stichting Landschapsbeheer Zeeland in samenwerking met 't Duumpje op de Morelleput aan de Sint- Bavodijk 56a te Nieuwvliet staat op ons programma. Te veel om in dit verslag op te nemen en daarom verwijs ik naar 't Duumpje, 35e jaargang nummer 2 zomer 2009 Zaterdag 7 maart Nogmaals knotten bij de familie Van Gorp. Deze keer een grote opkomst, elf man maar liefst. Hierdoor zijn we eerder klaar dan gepland en kunnen we in de loop van de middag 100 musters naar Groede brengen. We hadden dan al 10 wilgen geknot en gemusterd. Zaterdag 21 maart We knotten op het landje van Sjaak Herman aan de Kanaalweg te Retranchement. Alweer een goede opkomst, 12 man, inclusief 3 jongens van het Zwin College die bij ons hun maatschappelijke stage komen lopen. Her man van de Voorde is hun contactpersoon en tevens legt hij de jongens het een en an der uit om veilig en goed te kunnen werken. We knotten 7 populieren en 21 wilgen. Zaterdag 4 april Alweer de laatste knotdag voor de zomer stop. We knotten wederom bij Sjaak Herman want er staan zoveel bomen op zijn land dat we hier naar hartenlust kunnen knotten! Met 6 man knotten we 20 wilgen en dan blijft er nog een mooi aantal over voor het volgende seizoen. Zaterdag 7 november De start van ons nieuwe seizoen valt zoals gewoonlijk samen met de Landelijke Na tuurwerkdag, bij ons is dat traditiegetrouw in het Erasmusbos te Cadzand. Deze keer hebben we ook een heel programma voor de Visdiefjes, onze jeugdwerkgroep. Jammer genoeg zat het weer niet echt mee, de hele dag regen op het laatste uurtje na. Ondanks het slechte weer hebben we toch genoten. Foto's zijn te zien in 't Duumpje, 35e jaargang nummer 4 winter 2009 en op de website. Zaterdag 21 november Knotten bij familie Van 't Westeinde in Bres- kens. Het is een ongelooflijk warme dag, we kunnen in ons overhemd knotten. Zes man van onze club en vijf jongens van het Zwin College knotten 11 wilgen en maken zo'n 40 musters. Aan eten en drinken hebben we geen gebrek, zoals gewoonlijk is dit bij de familie van 't Westeinde tot in de puntjes geregeld. Het is dan ook altijd zo gezellig dat we zouden blijven zitten, maar buiten wachten de wilgen op ons! Zaterdag 5 december We knotten nogmaals bij Petrus van 't Westeinde, deze keer zonder de jongens van het Zwin College in verband met Sinterklaas. Wat het weer aangaat, hebben we geluk. Het regent en waait nu al dagen achter elkaar en ook vandaag stond dat op het programma, gelukkig kunnen we het op een buitje na droog houden. Met zeven man en een vrouw knotten we 6 wilgen en in totaal liggen er nu 121 musters, een mooi aantal! Zaterdag 19 december De laatste knotdag van 2009! Knotten bij R. Claes en E. de Smet aan de Watervlietse- weg in IJzendijke. Voor mij een thuiswed strijd. Als ik rond 8.45 uur ter plaatse ben is het -7°C. Gelijk moest ik denken aan de eerste knotdag van 2009 toen het -9°C was. Het heeft wat gesneeuwd maar als we aan het werk zijn hebben we geen last van de kou, het is windstil. Het werk dat ons te doen staat valt erg tegen. Het onderhoud aan 6 wilgen is zo achterstallig dat we de kettingzaag moeten gebruiken, iets wat erg tegen ons zin is vanwege het geluid en de milieubelasting. De takken lijken meer op bomen maar ondanks dit hebben we buiten de 6 wilgen ook nog 4 normale wilgen ge knot. Het is al donker als ik thuis kom maar wel tevreden dat alles goed is verlopen, het was niet zonder gevaar. Rest mij nog alle knotters en knotsters te bedanken voor hun geweldige inzet. De op komst was gemiddeld genomen niet slecht en het werk dat verzet werd al helemaal niet! We hebben dit jaar 124 wilgen en 7 populie ren geknot. Verder hebben we 108 staken en maar liefst 321 musters gemaakt. Bovendien hebben we in het Erasmusbos zo'n 300 m2 hakhout afgezet. Gerard van Daele Jaarverslag Plantenwerkgroep Zoals de traditie voorschrijft stond ook dit jaar weer een achttal excursies op het pro gramma. De opkomst was met 7, 7, 5, 5, 7, 6, 8 en 5 deelnemers goed te noemen. In totaal hebben 15 personen deelgenomen aan onze plantenzoektochten. We bezochten de volgende gebieden: KM- hok Cadzand-dorp, hooiland de Vossekaai [het Zeeuwse Landschap], Buijzenpolder- dijk [Staatsbosbeheer], Park 58 [België], Toniobosje [Staatsbosbeheer], natuuront wikkeling Aardenburgse Havenpolder [het Zeeuwse Landschap] en Voorland Nummer Eén [Waterschap], De opening en sluiting van het seizoen had den plaats in Cadzand-dorp. Ons doel was om in het desbetreffende KM-hok zoveel mogelijk soorten te strepen. Het eerste be zoek in mei leverde 136 soorten op en drie maanden later bleef de teller steken op 132 soorten. Na het wegstrepen van alle dubbele soorten bleven er 54 nieuw gevonden soor ten over wat het totaal op 186 bracht. De Buijzenpolderdijk is een hooidijk met opgaande populieren. In het voorjaar kleurt het talud geel dankzij de Grote ratelaar. Deze halfparasiet profiteert optimaal van het hooibeheer dat Staatsbosbeheer hier voert. We troffen er zes ex. Bijenorchis in bloei. Ook een prachtig exemplaar Brede wespen orchis kwam op ons pad, evenals een pol Wilde marjolein en Bont kroonkruid. Toch had de dijk nog iets mooiers in petto: een bloeiende Bokkenorchis! Op 25 juni steken we met 5 personen de grens over voor een bezoekje aan Park 58 in Duinbergen [België]. We waren te gast bij Natuurpunt, de beheerder van het gebied, die ons deelgenoot maakte van enkele fraaie restanten duingraslandjes ingeklemd tussen de kustbebouwing. We genieten, samen met 6 Vlaamse deelnemers, van zeldzaamheden als Geel zonneroosje, Walstrobremraap en Nachtsilene. We strepen 124 soorten. Het bezoek aan het Toniobosje bij Sint Kruis leverde zoals verwacht geen lange lijst met soorten op. De teller bleef staan op 38. Toch

't Duumpje | 2010 | | pagina 9