Een jaar van de zoogdierwerkgroep Danny Bauwens Het eerste vol jaar zit er op van de zoogdierwerkgroep. Waren we in 2008 nog aarzelend gestart, 2009 kan je als een volwaardig jaar beschouwen. Een kleine maar harde kern die maandelijks en een bredere groep die op losse basis waar nemingen doorstuurden. In totaal waren in 2009 vierentwintig personen binnen 't Duumpje bezig met zoogdieren. Tevens werden er door het jaar enkele praktische vragen van mensen gesteld over zoogdieren. Wat te doen met een vleermuis die zijn weg gevonden had in een slaapka mer. Teken op egels en verkeersslachtof fers onder vossen. Hierop werd zo goed mogelijk en naar kennis antwoord gegeven. Maar blijkbaar is er toch soms nood aan een aanspreekpunt over zoogdieren bij een breder publiek. Wat betreft waarnemingen zijn er een totaal van 787 binnengekomen. Dit verspreid over 19 soorten. Qua gebiedsdekking zijn ervan de 19 at- lashokken die ons gebied groot is vanuit 17 atlasblokken waarnemingen doorgegeven. Op dit punt kunnen we stellen dat er in bijna het volledige gebied min of meer geïnventa riseerd wordt. Wat waren de belangrijkste of meest in het oog springende zaken dit jaar? Haas blijft letterlijk en figuurlijk een koplo per. Met 338 waarnemingen blijft deze de meest geziene soort. Onze langoor werd in 136 verschillende kilometerhokken gezien. Hoeveel individuen er gezien zijn valt moei lijk te schatten. Daar dit dier zeer mobiel is en verschillende hokken in enkele uren kan doorkruisen. Het hoogste aantal in een hok bij een waarneming was 7. Van zijn neef het konijn werden er bijna de helft minder gezien, 165 namelijk. Hij werd gezien in 34 km hokken. Opmerkelijk is dat veel van deze hokken rond dorpen of gemeenten liggen. Zoals verwacht zijn er ook terug een reeks waarnemingen vanuit de duinengordel. Een vreemde en veront rustende waarneming is een melding van 11 konijnen, een mooie populatie. Was het niet dat een maand later na herhaaldelijk te gaan kijken op deze locatie geen enkel konijn meer te zien was. Naar de reden heb ben we het raden. Als derde in de rij komt grijze en gewone zeehond, samen zijn deze goed voor 112 waarnemingen. De grootste groep die samen werd gezien bestond uit 44 gewone zeehonden. Zoals gewoonlijk vinden deze dieren op de Hóoge Plate een rustplaats in de Westerschelde. Maar laten we terug keren naar onze tuinen en wegen. Hierop werden 62 egels gezien. Gelukkig zaten hier maar 17 verkeersslacht offers tussen. De eerste egel werd gezien op 9 maart de laatste op de avond van 28 november. Het warme najaar zit hier zeker voor iets tussen. Hopelijk hebben ze niet te veel vetreserves verspeeld in de laatste 2 weken van november om veilig de winter door te komen. Een andere winterslaper die gezien werd dus nog plaatsen in West-Zeeuws Vlaan deren waar vossen ongestoord hun jongen kunnen groot brengen. Dan komen we aan de minder dan 10 waar nemingen. Hieronder vallen een hele reeks zoogdieren. Er werden 7 bruine ratten gezien. Waar schijnlijk zitten er heel wat meer in de grachten en waterlopen in onze provincie. Een waarneming van een heel andere orde is deze van rode eekhoorn. Hiervan werden 5 meldingen gemaakt. Allen vanuit dezelfde gemeente. Dit doet dan ook het vermoeden rijzen dat het om slechts een individu gaat. Maar wel een gegeven om in het oog te houden. Een ander opmerkelijk feit waren de 4 waarnemingen van ree. Driemaal een zicht waarneming, herinner de foto in ons le denblad. En een spoor dat gevonden werd. Deze waarnemingen dateren allen van maart. Verder op het jaar werd dit dier niet meer gezien. is de vleermuis. Een aantal mensen springt waarschijnlijk nu recht met de kreet dat vleermuis op zich geen soort is maar een familie. Dit klopt natuurlijk, maar om geen waarnemingen verloren te laten gaan mogen deze als vleermuis species worden doorgegeven. Hiervan werden er 27 geno teerd. 7 hiervan werden als Dwergvleermuis gedetermineerd. Op nummer een als minst genoteerde soort staat de mol. Slechts 26 waarnemingen werden doorgegeven. Ik denk dat er in heel wat tuinen en weilanden op mollen wordt gevloekt maar slechts weinig genoteerd. Van onze meest besproken soort, de vos, werden er 23 gezien. Meest opmerkelijk was de waarneming van een reeks juveniele vosjes. Goed voor een totaal van 9. Er zijn Buiten de vos werden er slechts twee an dere roofdiertjes gezien. Van de wezel wer den er 4 waarnemingen doorgegeven. Deze kwamen van vier verschillende locaties. Hermelijn werd slechts 2 maal gezien. Wonderlijk wel werd een heel klein aantal muizen gezien of doorgegeven. Huisspits muis werd 4 keer gezien en er werd een spitsmuis species gemeld. Aard-, veld- en bosmuis werd slechts eenmaal gezien. Tevens werd er een melding van dwergmuis als ook een dwergmuizennest gemeld. Als hekkensluiter werd er een dier doorge geven dat vroeger voor heel wat problemen zorgde, maar nu bijna verdwenen is, name lijk de muskusrat. Rest mij enkel nog alle medewerkers te bedanken voor hun inzet en in 2010 kun nen we hopelijk terug veel zoogdieren zien rondom ons. Je weet nooit wat er voor je voeten uit het gras springt.

't Duumpje | 2010 | | pagina 17