Gierzwaluwen in Groede I 12 iP Petrus van 't Westeinde In de Lutherse kerk in Groede zit al jaren een kolonie Gierzwaluwen. Ze broed den daar in holtes in de muren en onder de dakpannen. De kolonie werd jaren lang geobserveerd door wijlen de heer G. Prang. Toen de kerk eind jaren '90 werd gerestaureerd zorgde Prang er voor dat er nestkasten kwamen in plaats van de gaten die natuurlijk dicht gemaakt werden. Op de kerkzolder zijn er zo'n 25 nestkasten. Ze zijn voorzien van een glazen achterkant, zodat men er in kan kijken. De eerste jaren na de restauratie werd veel gebruik gemaakt van de gelegenheid om Gierzwaluwen op het nest te zien en jongen te zien voeren. Hele groepen o.a. schoolklas sen kwamen er op af. Ze werden rondgeleid door de heer Prang, die vol vuur vertelde over zijn Gierzwaluwen. Maarrrrrr.er was een vervelend gevolg: verstoring. Een Gierzwaluw verwacht gevaar aan de voorkant van zijn nestopening, niet aan de donkere achterkant. Normaal is daar de deur dicht. Toen is beslo ten, onder andere op advies van mevrouw M. Mourmans-Leinders van Zwaluwen advies bureau, om tijdens het broedseizoen niemand meer op de zolder toe te laten. Men heeft nu een drietal webcams staan, zodat je in 3 nesten kan kijken. Die mevrouw Mourmans uit Roosendaal komt elk jaar de boel controleren en eventueel wat verbeteren. Ze krijgt daarbij de hulp van de zeer handige heer W. de Bock uit Essen, eveneens een gierzwaluwenfanaat. De nestkasten, zoals Prang ze gemaakt had, moesten wat aangepast worden. Er kwamen Spreeuwen in en ook kon er isolatiemateriaal aan de poten van de zwaluwen blijven haken. Ze krijgen dat niet meer los en blijven hangen in de nestopening.Dat kan ook zo gaan met het nestmateriaal van de Spreeuwen. De invliegopeningen zijn of worden aangepast. Er kunnen geen Spreeuwen meer in. Trou wens als er Spreeuwen inzaten werden die er wel uitgejaagd door de Gierzwaluwen. Sinds 2008 geef ik op donderdagmiddagen in mei en juni wat uitleg over de Gierzwaluwen in de Lutherse kerk. Er is daar op het oxaal een kleine tentoonstelling en je kunt er op de tv in 3 nestkasten kijken. Het Vlaams Erfgoed in Groede zorgt voor het materiaal. In 2009 kwamen op 1 mei Gierzwaluwen te rug op hun broedplaats in de Lutherse kerk. Gierzwaluwen trekken begin augustus naar Afrika, waar ze bijna 9 maanden blijven, zo in de buurt van Zimbabwe. Dat is zo'n 5000 km van hier. Al die tijd zijn die vogels in de lucht. Niet eens rusten op een takje! Gewoon doorvliegen, al etend (insecten], slapend. Waarschijnlijk is dat laatste een soort rust, al zwevend in betrekkelijk warme lucht, die ze 's avonds opzoeken. Gierzwaluwen komen over het algemeen terug op het nest waar ze vorig jaar gebroed hebben. Ze weten haarfijn de vliegopening van hun oude nest terug te vinden. Het nest wordt fel verdedigd als er anderen proberen in te komen. Dat kan wel eens nodig zijn als er nestplaatsen verdwenen zijn of oudere jongen een nestplek zoeken. Die hoor je dan ook vaak in de buurt gieren en je ziet ze zich vastklampen aan een muur om een nest plaats te verkennen. Op 21 mei waren er 3 nesten bezet, waarvan 1 met 3 eieren, te zien via de webcams. Er moet ongeveer een maand gebroed worden. Dat doen ze om de beurt. Als je dan goed kijkt zie je soms een soort bromvlieg (wij zeg gen een maoneschiter] over de broedende vogel kruipen. Dat is een luisvlieg, een para siet. Die leeft van de Gierzwaluw. De eieren van dit insect liggen in het nest, 9 maanden te overwinteren. Zo rond begin mei, als de Gierzwaluwen terug zijn, komen ze uit en hebben gelijk hun gastheer als voedselbron. Merkwaardig genoeg heb ik nooit gezien dat een Gierzwaluw een luisvlieg oppikte terwijl dat insect over het nest of de jongen liep. Elf juni zie ik voor het eerst jongen. Nu krijgen de ouders het druk. Je ziet ze bin nenkomen: een voedselbolletje met insecten wordt uit de keelzak gebraakt en aan een jong gevoerd en weg is hij/zij weer. Een half uurtje later komt er weer een binnen. Soms duurt het langer, al naar gelang er voedsel te vangen is. Op een mooie zomerdag worden wel 20.000 insecten gevangen door een paar Gierzwaluwen. Bij slecht weer, regen, zie je de ouders beiden bij of op de jongen zitten. Duurt dat slechte weer lang, dan moeten de oude vogels er wel op uit om eten te zoeken. Dat kan soms ver zijn, waar het weer beter is. Het gebeurt dat de jongen soms een week zonder voedsel zijn. Ze raken dan in een soort slaaptoestand, de lichaamstemperatuur daalt tot wel 34 graden C., de hartslag wordt trager en er is weinig energie nodig. Komen de ouders terug, dan worden de jongen eerst verwarmd, dan krijgen ze eten... De Gierzwaluwen die niet broeden - de jongen van 1, 2 of misschien 3 jaar - trek ken bij slecht weer ver weg, soms wel 500 km of meer. Is het weer verbeterd, dan zie je ze terug bij de kolonie. Die jongen van vorig jaar komen trouwens als laatste terug op de oude plek. Maar het gebeurt ook wel dat ze opduiken in een andere kolonie. Dit en vorig jaar waren 9 broedgevallen in de 25 nestkasten op de zolder. Bezoekers Dit seizoen kwamen 67 belangstellenden kij ken. De meesten waren vol bewondering over deze bijzondere vogels. Een jongen die een spreekbeurt over Gierzwaluwen wilde houden, heeft alles gefilmd. Hij had hiervoor een "vrije middag" genomen. Dan was er een ventje bij van een jaar of 5. Hij vond er niks aan. Hij moest en zou de Gierzwaluwen in het echt zien. En hij werd een "brokke muftig", omdat hij ze alleen op de webcam mocht bekijken. De nestkasten in de Lutherse kerk in Groede (Conny Jansen], Gierzwaluwen zijn oorspronkelijk holbewo ners. Ze broedden tussen rotsen en natuur lijke holen. Door de huizenbouw zijn ze de mensen gevolgd. De Romeinen in hun tijd maakten openingen in hun gebouwen om er Gierzwaluwen in te laten nestelen. Als de jongen groot genoeg en vet waren, dienden ze voor de consumptie. In de middeleeuwen zorgden de kloosterlingen in hun gebouwen voor gaten waar de Gier zwaluwen konden broeden. Maar niet om de jongen op te eten. Uit eerbied voor de natuur. Tegenwoordig wordt veel gebruik gemaakt van verschillende soorten nestkasten, die je tegen een gebouw hangt of in de muur metselt.

't Duumpje | 2010 | | pagina 21