Biodiversiteit, zwart-wit Anna Almekinders Bij de selectie van de foto's voor dit artikel heb ik me beperkt tot dieren in voornamelijk zwart en/of wit. Dat was zoeken, want ook de kleinste insecten hebben vaak de prachtigste kleuren. 2010 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Jaar van de Biodiver siteit. In de media is er wel aandacht voor, zij het veel minder dan voor de Klimaatverandering. Bij de klimaatverhalen worden allerlei rampen voor geschoteld. Bij het uitsterven van levensvormen komt dat veel minder aan de orde. Te veel wordt er gedacht in de trant van "wat maakt het uit, een vogeltje of vlindertje minder". Alle foto's zijn gemaakt door Hans van Kuijk en Anna Almekinders in de Olie slagerspolder in Retranchement. Natuurlijk, uitsterven van een enkele soort hoeft geen ramp te zijn. Het wordt gevaarlijk als het ecosysteem gaat wankelen. Wanneer bij een voedselpiramide met een brede basis enkele stukjes wegvallen is er geen man over boord. Wordt de voedselpi ramide zo smal dat het meer op een naald gaat lijken dan moet er niet te veel gebeuren of de naald breekt. Alles wat in de voedselhiërarchie boven het breekpunt zit komt dan in de proble men. Het natuurlijk ecosysteem bestaat uit eten en gegeten worden. Onder normale omstandigheden houdt dat elkaar in evenwicht, althans op langere termijn. Als het biologisch evenwicht zoek raakt, verandert het systeem in een monopolie van een beperkt aantal soorten. Dat is de dood in de pot. Nog veel meer soorten sterven uit. Zeker soorten met een smalle bandbreedte, zoals de mens. Het kan leiden tot het uitsterven van een groot deel van de levende wezens. Ook in het verleden is dat meermalen gebeurd. We noemen dat massa extinctie. Een heel bekende extinctie is natuurlijk die waarbij de dinosauriërs het loodje hebben moeten leggen. Dit is de Krijt-Tertiair grens [ca. 65 miljoen jaar geleden}. Een veel groter uitster vingsmoment is de Perm-Trias over gang [ca. 250 miljoen jaar geleden}. Hierbij is meer dan 90% van het leven verdwenen. Spinnendoder (onder) Deze spinnendoder is helemaal zwart. Hij heeft een spin buitgemaakt die levend wordt meegenomen. Om het transport wat te vereenvoudigen heeft de spinnendoder een groot deel van de poten van de spin afgebeten. foto's gemaakt. De diergroep die daar bij vooral aandacht heeft gekregen is die van de insecten. Dat is niet alleen omdat dat mijn persoonlijke interes segebied is. Insecten vormen een substantieel deel van het dierenleven. Over heel Nederland genomen behoort ca. 80% van de dieren tot de insecten [bron: Nederlands soortenregister}. Dovenetelwants (boven) Deze wants kun je aantreffen op vele lipbloemigen, al schijnt hij voorkeur te hebben voor witte dovenetel waaraan hij de Nederlandse naam te danken heeft. Beflijster Toppunt van zwart-wit. Voorjaar 2010 tijdens de voorjaarstrek. Bovenstaand verhaal is wat abstract. Concreter is de vraag hoeveel zicht we hebben op de verschillende levensvor men direct om ons heen? Om daar een [klein} idee van te krijgen, heb ik vanaf voorjaar 2009 niet alleen gekeken naar wat ik zag, maar ook zeer regelmatig

't Duumpje | 2010 | | pagina 9