Slakkeninventarisatie Groote Gat e.o., Sint Kruis CSlakker/werkgroep KNNV Afd. Bevetanden, rapport nr. 89, d.d. 29-11-2009). Harry Raad Op 24-11-2009 bezocht de Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden het Groote Gat e.o. ten westen van Sint Kruis Ckm-hok 22-366). Vanaf de kaart leek het een relatief saai stukje polder met een doorbraakkreek. Het bleek daar fraaier dan gedacht. Het slakkenwerk werd verricht door Jaap Woets en ondergetekende. De locatie De bezochte plek ligt in de 'Beooster Eede en Hoogland van Sint Kruis polder', en wel in het noorden tegen de Sint Pietersdijk. De basis van de landschappelijke ontwikkeling was de smalle dekzandrug, die in westelijke richting tot voorbij Aardenburg te vol gen is. Ter plaatse is dat het Hoogland van Sint Kruis. Door inundaties van West Zeeuws-Vlaanderen - bij Sluis in 1583 - volgden rampen, waaronder de doorbraak van de dekzandrug bij Sint Kruis. Een grote doorbraakkolk, het Groote Gat, bleef in het land schap achter. De Sint Pietersdijk werd in 1611 aangelegd ter beveiliging van het hoge land ten zuiden daarvan. Het Groote gat werd daarbij afgedamd. De bedijking van de gehele polder kwam pas later, in 1651. Een herdijking vond plaats in 1687, nadat de polder vijftien jaar geïnundeerd was geweest (Wil- derom, 1973). Bodemkundig is de situatie gevarieerd. Plaatgronden en dekzanden gaan abrupt in elkaar over op plekken met 'flinke' hoogteverschillen. Het dekzand is kalkloos, daarentegen zullen de jonge plaatgronden nog niet ontkalkt zijn. Het Groote Gat is onderdeel van de afwatering van het zuidelijke polder gebied. Na het passeren van een stuw aan de voet van de Sint Pietersdijk vervolgt het water, via een duiker in de dijk, zijn weg in noordelijke richting. Bij de stuw wordt de waterkwaliteit ge meten. Het water is min of meer zoet, alleen in de zomer wordt de grens met licht brak net overschreden (Provincie Zeeland, 2007). kale beschoeiing beschikbaar en was de waterbodem onbereikbaar diep. Bij de stuw leek de kans op een positief resultaat evenmin aanwezig. Daar is niet eens gevist. Jaap had veel later op een plek zuidelijker gevist, en daar Jenkins' waterhoren opgehaald. Rietzoom Op de oever langs het water groeide binnen de beschoeiing wat armzalig riet. In feite was het een vochtige gras strook die niet meegemaaid werd met het brede graspad ernaast. Ik heb daar Grote diepslak (Harry Raad). Het water van het Groote Gat was goed bereikbaar, doordat de oever door een visvereniging was ingericht. In een on diep stuk met platgeslagen of bijeenge dreven riet viste Jaap meteen al enkele bron-blaashorens op. Dat was een eer ste aanduiding voor zoet water, zodat ik gretig meer zoetwatersoorten wilde zien. Door te vissen tussen staand riet en in mini-poeltjes naast de visplek- ken scoorden we nieuwe soorten in onze huishoudzeven. De volgende slakken werden genoteerd: grote- en kleine diepslak, draaikolkschijfhoren, vlakke schijfhoren, platte- en vijver- pluimdrager, en gewone en moeras- hoornschaal. Vanaf de oever langs de Sint Pietersdijk deed ik opnieuw vispogingen, maar daar bleek enkel een Op stap, het water Het startpunt van de excursie lag westelijk van de stuw, aan de Heirweg. op het oog slakjes gezocht, wat de soorten behaarde slak en kelder-glans slak opleverde. Vooral de laatste was er makkelijk te vinden. Ook kwamen er lege huisjes van barnsteenslakken uit de zode. Het hier verzamelde strooisel bracht verrassingen. In drogere en nat tere stukken heb ik wat ruw schraap- en graafwerk verricht met een voegij zer. De losgemaakte pollen en grond zijn meegenomen. Wonderlijk was de flinke hoeveelheid grote diepslakkken die daaruit tevoorschijn kwam. Het was daar de enige zoetwatersoort. Ik weet niet beter dan dat ik die op het land verzameld heb. Deze slakken, voorna melijk jonge exemplaren, waren haast alle levend! Ze moeten daar met water terechtgekomen zijn, kunstmatig of op natuurlijke wijze. Het is me niet bekend of ze lange tijd kunnen droogliggen. Wel heeft de diepslak een afsluitplaat- je, dat het beest in ieder geval tijdelijk

't Duumpje | 2010 | | pagina 11