Soortenlijst mollusken Piaskreek, Hoofdplaat (km-hok 36-376]; inventarisatie 25-4-2010, Siakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden. levend levend dood dood juv ad juv ad land: huisjesslakken Candidula intersecta Carychium tridentatum Cepaea nemoralis Cochlicopa lubrica Monacha cantiana Oxychilus draparnaudi Oxyloma eiegans/sarsii Succinea oblonga Trichia hispida Vallonia costata Vertigo pygmaea Vitrea contracta Grofgeribde grasslak Slanke dwergslak Gewone tuinslak Glanzende agaathoren Grote karthuizerslak Grote glansslak Slanke barnsteenslak s.l. Langwerpige barnsteenslak Haarslak Geribde jachthorenslak Dwerg-korfslak Kleine kristalslak 13 10 5 2 10 land: naaktslakken Arion ater Grote wegslak water: huisjesslakken Anisus leucostomus Galba truncatula Littorina saxitilis tenebrosa Physella acuta Potamopyrgus antipodarum Ventrosia ventrosa Geronde schijfhoren 2 Leverbotslak Brakwateralikruik Puntige blaashoren 1 Jenkins' waterhoren 1 Opgezwollen brakwaterhoren 4 19 12 5 17 14 water: tweekleppigen Congeria leucophaeata Brakwatermossel 21 Langs dat pad, in een stenige zone, vonden we een rijk slakkengezel- schap met tuinslak, grote kartuizerslak, behaarde slak, grofgeribde grasslak en langwerpige barnsteenslak. De eerste twee waren levend, de andere leeg maar vers. Deze zone lag klaarblijke lijk buiten de invloed van het zoute Scheldewater. Het wa.s het laatste punt van onze excursie, doorgaan zou vermoedelijk herhaling van vondsten opgeleverd hebben. Tot slot Met 20 soorten is deze inventarisatie niet meteen een succes te noemen, zeker omdat liefst 10 soorten enkel leeg/dood zijn aangetroffen. Waardevol zijn de Rode Lijstsoorten dwerg-korf slak, opgezwollen brakwaterhoren en brakwatermossel. Daarnaast mag de brakwateralikruik genoemd worden als een soort die weinig meer aangetroffen wordt. Het is een ondersoort van de ruwe alikruik, die buitendijks leeft. Na het beoordelen van de oogst kon deze alleen maar tot verwondering leiden. Wat was er aan de hand met dit gezelschap? Natuurlijk, de weers omstandigheden - langdurig droog - speelden een negatieve rol bij de landslakken, dus weinig soorten. In het waterwas een 'scheiding' aan te geven tussen levende zoetwatersoorten en dode brakwatersoorten. Pas toen ik informatie inwon, via internet en door contact met locale waterschapsmen sen, kreeg ik daar meer grip op. Wij hebben gevist in water dat nog maar kort geleden een zeventig centimeter was opgezet tot het zomerpeil. Dat betekent dat we grotendeels gevist hebben in stukken die 's winters droog stonden. De waterslakken en mossels die daar leefden zijn in het afgelopen najaar drooggevallen en dood gegaan. Aan weer en wind blootgesteld zien ze er dan na een paar maanden niet meer echt fris uit. Aangenomen wordt dat in de diepere delen levende dieren aanwezig zijn. De zoetwaterslakken konden locaal wellicht overleven, of ze zijn uit zoete delen aangevoerd bij het opzetten van het water. Dat blijft gissen. Het betreft soorten die alle in brak water (mesohalien) kunnen (over) leven (Gittenberger Janssen, 1998). Wellicht zijn ze in de Piaskreek gericht op een leven in het zoete water boven de zouttong. Die krappe leefruimte kan een verklaring zijn voor de geringe aantallen. Dan zijn er nog vraagtekens te plaat sen bij de slakkenfauna in de dijksloot. Deze ondiepe sloot schijnt nooit droog te vallen, omdat zout kwelwater het hele jaar toestroomt. Er zijn geen echte brakwatersoorten gevonden en de twee zoetwatersoorten waren leeg/ dood. Dit kleine water biedt slakken vermoedelijk weinig kans om te leven of te overleven door het te dynamische milieu. Tot slot wil ik de heren Karei van Goet- hem en Jos de Ritter van het Water schap bedanken voor hun informatie over de kwaliteit van het water en het beheer. 4 Literatuur: - Gittenberger, E. A.W. Janssen (red.), 1998. De Nederlandse zoetwa- termollusken. - Nederlandse Fauna 2. Naturalis, KNNV EIS-Nederland, Leiden. 288 pp. - Provincie Zeeland, 2006. Nieuwe natuur Piaskreek. Fase 2: Noord. Rapp. wno 06/60. - Provincie Zeeland, Werkgroep Natuurontwikkeling, Mid delburg. - Wilderom, M.H., 1973. Tussen Afsluit- dammen en Deltadijken IV, Zeeuwsch- Vlaanderen. - Den Boer, Middelburg. 567 pp.

't Duumpje | 2010 | | pagina 17