Groot streepzaad e.a. in het kielzog van de schaapskudde Awie de Zwart Sinds het einde van de vorige eeuw is de schaapskudde van Jan Klomp actief in West Zeeuws-Vlaanderen. Een groep van een paar honderd schapen graast op een keten van dijken tussen Oostburg en Sluis. Vanaf het vroege voorjaar worden de dijken in drie rondes begraasd. Deze vorm van beheer is ingezet om de verruigde en floristisch verwaarloosde dijk- vegetatie nieuw leven in te blazen en in de hoop iets van de oude glorie terug te krijgen. Groot Streepzaad (Awie de Zwart], Inmiddels wordt de vegetatie tien jaar nauwlettend gevolgd. Hieruit blijkt dat de soortenrijkdom is toegenomen en een aantal soorten zeer positief reageert op het begrazingsregime. Licht en lucht Wat is nu de verklaring voor de toege nomen soortenrijkdom door schaaps- kuddebegrazing. Waarom leidt nu juist het wegvreten van de vegetatie tot een soortenrijkere vegetatie. De verklaring hiervoor laat zich samenvatten door de woorden licht en lucht. Zij vormen de sleutel naar een rijkere flora. Hoe gaat dat in zijn werk? Doordat de vegetatie periodiek kort wordt gezet kan de zon (lees licht) tijdelijk tot op de bodem doordringen. Dat betekent een lichtprikkel die een slapende zaadvoor- raad kan wakker.schudden. Omdat er ook tijdelijk geen concurrerende hoge vegetatie aanwezig is heeft het kiem- plantje gedurende een cruciale periode de ruimte (lees lucht) om uit te groeien. Licht en lucht zijn dus twee noodza kelijke ingrediënten voor succesvolle voortplanting. Verschraling Verschraling is een tweede effect dat leidt tot meer soorten. Door begrazing wordt de begroeiing niet alleen kort gezet maar ook afgevoerd. Een flink deel van de planten (lees voedingsstoffen) wordt door de schapen weggenomen en omgezet in vlees, wol en lichaams warmte. Voedingsstoffen die de plant eerder met zijn wortels uit de bodem heeft gehaald en omgezet in blad, stengel en bloeiwijze. Wanneer dit weg- grazen van het gewas zich vaak herhaalt wordt het voor de plant steeds moeilijker om aan voedsel te komen. Als gevolg daarvan produceert de plant geleidelijk minder massa en minder massa bete kent een meer open vegetatie omdat de planten iel en kleiner blijven. In een dergelijke begroeiing zijn de elementen licht en lucht weer prominent aanwezig. Overigens blijft er na dit proces nog een restproduct over dat in de vorm van een schapenkeutel het dier weer verlaat en zo lokaal weer mest toevoegt. Resultaten Jaren geleden kon u in dit tijdschrift al lezen dat de inzet van de schapen had geleid tot de terugkeer van de uiterst zeldzame Wilde peterselie. Maar er is sindsdien meer gebeurd. Het voorttrek kende begrazingscircus heeft een spoor van successen achter zich gelaten. Een van de opvallende profiteurs is het Groot streepzaad. Oorspronkelijk was deze geelbloeiende composiet niet bekend van deze dijken. Enkele jaren geleden verscheen de plant voor het eerst met een aantal exemplaren op de Henricusdijk. Het groeide op door scha penhoefjes open getrapte steile kantjes van dijktalud. Wat begon met een aantal planten is inmiddels uitgegroeid tot enkele honderden exemplaren verspreid over meerdere dijken. Meer succes Andere planten hebben zich na het inzetten van de kudde duidelijk uitge breid. Hun sluimerende bestaan heeft met de begrazing een positieve impuls gekregen. Soorten als Gele morgenster, Glad walstra en Knoopkruid breiden zich plaatselijk sterk uit. Ook een echte dijkbewoner als Gewone agrimonie weet zich weer te verjongen waardoor oude populaties minder kwetsbaar zijn geworden. Hoewel de vegetatie voor het overgrote deel uit grassen blijft bestaan zien we ook hier veranderingen optreden. De samenstelling wordt soortenrijker. Ro buuste soorten als Kropaar en Glans- haver schikken wat in ten gunste van fijnere grassen als Veldgerst, Kamgras en Goudhaver, alle drie soorten van de Rode Lijst. Hun terugkeer is dan ook een bemoedigend teken. Als het huidige beheer wordt voortgezet zal het hier vermoedelijk niet bij blijven. Immers als er één schaap over de dam is

't Duumpje | 2010 | | pagina 7