Waar was jij toen Nederland van Brazilië won? Hans van Kuijk De avond van 1 juli had ik 4 nachtvlindervallen geplaatst. Een nachtvlin- derval is een kist waarin eierdozen worden geplaatst. Er zit een speciale lamp in en in het deksel zit een opening waar een trechter in staat. De lamp schijnt zowel in als buiten de kist. De vlinders worden door het licht aangetrokken, gaan de val in en kruipen weg in de eierdozen. De vol gende dag kun je ze dan tellen. In de winter blijven ze rustig in de dozen zitten maar in de zomer zijn ze nogal vliegerig en is het goed om de val met een doorzichtige plaat af te dekken. Nachtvlindervallen Hans van Kuijkj. De ochtend van 2 juli stond ik om 5.45 uur op om de vallen af te dekken en ze naar een centrale plek bij de schuur te brengen. De vlinders die op de bui tenkant zaten heb ik gefotografeerd of afgevangen voor verdere determi natie. Rond 7 uur ontbijt en daarna gingen we aan de slag. Anna heeft een goed systeem ontwikkeld waardoor ze razendsnel vlinders kan noteren dus dat schiet lekker op. Ondanks dat duurt het in de zomer een behoorlijke tijd eer de eerste val, degene die in de akkerrand naast ons erf heeft gestaan, is geleegd. 10 uur koffietijd daarna weer aan de slag. Om 12 uur zijn er weer twee vallen geleegd en gaan we lunchen. Daarna de laatste val. Dan foto's maken voor de archivering en eventuele presentaties en dan nog de vlinders, die in potjes zijn gegaan omdat ze niet direct konden worden gedetermineerd, bekijken. De Eupithe- cia's (dwergspanners} met de hoofd loep op want de kleine verschillen zijn erg belangrijk. Uiteindelijk blijven er drie vlinders over die niet kunnen wor den gedetermineerd. Ze verdwijnen in de vriezer om later te worden opgezet zodat er eventueel genitaalonderzoek kan plaatsvinden om de soort waartoe ze behoren te bepalen. Het is inmid dels vier uur. Anna vertelt dat ze op de radio hoorde dat Nederland tegen Brazilië heeft gevoetbald en dat "we" met 2-1 hebben gewonnen. Na het avondeten maak ik de vallen schoon en zet ze in de schuur, net op tijd voor het onweer. In het avondnieuws zien we hoe Nederland aan de overwinning V Cerapteryx graminis of bonte grasuil (Hans van Kuijk kwam en komen er beelden van allerlei plekken in en buiten Nederland om te laten zien hoe op de overwinning werd gereageerd. Een van de verslaggevers zegt dat er over jaren nog aan ons zal worden gevraagd "waar was jij toen Nederland van Brazilië won". Het ant woord weet u nu. Hoeft u het me over jaren niet te vragen want de kans dat ik het dan nog weet is minimaal. Nog even de voorlopige stand. We vingen twee soorten die in ons werkgebied nog niet eerder waren aangetroffen: een Rozenblaadje (Miltochrista mini- ata} en een Bonte grasuil (Cerapteryx graminis}. In totaal vingen we 1473 macro-nachtvlinders verdeeld over 108 soorten. Misschien leveren de vlinders in de vriezer nog een extra soort op. Kleurenversies van de foto's zijn te zien op http://vlinderswzvl.blogspot.com Miltochrista miniata of rozenblaadje Hans van Kuijk).

't Duumpje | 2010 | | pagina 14