De vijand te slim af mm Anna Almekinders In het dierenrijk is het vaak een kwestie van eten en gegeten worden. Bij veel diersoorten lijkt het enige belang van het leven te zijn dat ze dienen tot voedsel voor andere dieren. Dat klinkt cru. Vooral beestjes die niet kunnen vliegen of hard weglopen hebben een probleem. Zijn deze dieren dan weerloos? Nee zeker niet. In het volgende artikel worden enkele mo gelijkheden belicht hoe b.v. rupsen zich beschermen tegen predatie. Vlinderrupsen Een goede manier om niet opgegeten te worden is om weinig op te vallen, te lijken op de omgeving [mimicry]. Onaantrekkelijk ogen is een goede remedie, zo tooien sommige soorten zich met stekels of haren. Ook met een grote groep rupsen in een spinsel le ven biedt bescherming. Een voorbeeld hiervan is de Bastaardsatijnvlinder [Euproctus chrysorrhoea] en natuurlijk de verschillende soorten stippelmot- ten [Yponomeuta sp.]. De rupsen van de stippelmotten zijn wel zichtbaar en als de spinsels niet te omvangrijk zijn weten de koolmezen er wel raad mee. kennen mineerders. Naast vlinders zijn dat o.a. bladwespen, vliegen en kevers. Sommige soorten leven hun hele larve leven lang in een blad, andere alleen gedurende de eerste vervellingen. Een bekend vlindervoorbeeld is de Kastan- jemineermot. [Cameraria ohridella). Dit vlindertje is voor het eerst in 1998 in Nederland gezien, maar heeft zich razendsnel verspreid. De rupsen van deze soort mineren bij voorkeur in het blad van witte Paardekastanje dat dan bruine blazen krijgt. De verpopping vindt in het blad plaats en zo overwin teren ze in het afgevallen blad. Kastanjemineermot (Hans van Kuijk], Een andere levenswijze die bescher ming biedt is om te mineren. Met mineren wordt bedoeld dat larven bin nenin een blad leven en zich daar voe den met bladmoes. Sommige mineer ders maken gangen en andere blazen. Veel verschillende insectenordes Kastanjebladeren Anna Almekinders], Wanneer een nieuwe soort in een gebied verschijnt, wordt bij de moge lijke predatoren niet direct begrepen dat dit voedsel is. Zo was dat ook het geval met de Kastanjemineermot. Geen enkele vogel had belangstelling, tot de Pimpelmezen enkele jaren geleden ontdekten dat als je de blazen open trok daar iets lekkers inzat. Koker van een kokermot (Anna Almekinders], Dan zijn er ook nog vlindersoorten waarvan de rupsjes op bladeren leven, maar beschermende kledij aantrekken. Bijvoorbeeld de micro-vlinder familie van de kokermotten [Coleophoridae] doet dat door een kokertje te maken van b.v. een stukje blad dat wordt op gerold. Het rupsje leeft in dat kokertje en wandelt daarmee van voedselplek naar voedselplek. Kokermot Of Coleophora sp. (Anna Almekin- dersj.

't Duumpje | 2010 | | pagina 19