Gebied 2001/02 2010 De Reep 3 paar 0 paar De Valeiskreek 3 paar 1 paar Oude Biezenkreek 2 paar 1 paar Sint Kruiskreek 3 paar 1 paar De Bierkreek 2 paar 1 paar Bonte Kof 2 paar 1 paar Grote Gat Oostburg 5-6 paar 1 paar Aantal broed paren van de Bruine Kiekendief in een aantal voor de soort belangrijke kreken in West-Zeeuws Vlaanderen of vrouw is. Ook de leeftijd op het nest kan worden bepaald. Dat doen we door de vleu gel op te meten. Die groeit elke dag een paar mm. De vleugellengte is met behulp van een tabel te herleiden tot de leeftijd van de jongen op het nest. Ook worden de jongen gewogen, behalve over het geslacht zegt dat ook iets over hun conditie. Bij gebrek aan voedsel groeien de vleugels gewoon door, maar neemt het gewicht onvoldoende toe. Dit jaar hebben we 29 broedparen opge spoord, waarvan er 16 zijn geslaagd en 8 mislukt. Van de overige 5 paren weten we het broedresultaat niet, ondanks soms uren waken in de buurt van het nest. Het zal vooral om mislukkingen gaan. Het is name lijk veel gemakkelijker een geslaagd broed- geval vast te stellen dan een mislukt broed- geval. Zeker als je niet bij het nest komt. Van één broedgeval weten we de oorzaak van mislukking helemaal zeker. De luzerne waarin het paar broedde werd geoogst. De boer was [nog) niet op de hoogte van het broedgeval op zijn akker, en kon er daar Het trotse nageslacht Jaap Poortvliet], door geen rekening mee houden. Dat speet hem bijzonder. Dit jaar waren er bovendien 4 broedgeval- len in wintertarwe, de overige paren broed den in een rietveld. Omdat de wintertarwe in 2010 laat rijp was, waren de Kiekendieven in staat hun jongen groot te krijgen nog voor de oogst. Als er geoogst wordt terwijl de jongen nog niet zijn uitgevlogen, bieden wij de boeren nestbescherming aan. Daar werken ze altijd graag aan mee. Het gaan broeden in cultuurgewassen is een trend van de laatste vijfjaar. Wij denken dat een Bruine Kiekendief een groot eenvormig cultuurland veiliger vindt dan een rietveld. Het gaat de laatste jaren niet goed met de Bruine Kiekendief. In bovenstaande tabel wordt een vergelijking gemaakt tussen het aantal broedparen in een paar kreken in 2001/02 en 2010. Het verschil spreekt voor zich. Voeg daarbij dat de onderzoeksinspan ning, die in 2010 veel groter was dan in 2001/02. Toen broedden er in West Zeeuws- Vlaanderen volgens een voorzichtige schat- ting 40-45 paren en slaagden 90% van de broedgevallen [archief Roofvogelwerkgroep Zeeland). In 2010 werden tijdens grondig onderzoek maar 29 paren opgespoord en slaagden hooguit 66% en waarschijnlijk maar 55% van de broedparen. De achteruitgang hangt vermoedelijk samen met de komst van de Vos en de hoge stand van de Zwarte Kraai. Ze wordt sterk in de hand gewerkt door de slechte staat van de rietvelden. Deze zijn te droog en te klein. Er is te veel verstoring [eier- schudders en vissers) en er staan vaak veel te veel bomen in de buurt. Deze bomen zijn daar ongewenst omdat Zwarte Kraaien van uit de bomen hun slag slaan. Dankwoord Er werden waarnemingen ontvangen van Herman van de Voorde, Roger Blaakman, Linde Neels, Jan Janssens, Marco Knipping, Peter Meininger, Alex Wieland, Reggy van Poecke, Kees Schreven, Henk Castelijns, Petrus v 't Westeinde, Carlo Emeleer, Jan Pauwels, Frits Lijbaart, Luc de Waal, Willy Vink, Gerard en Rosita van Daele, Luc Bekaert, Johnny du Burck, Peter Heetesonne, Pieter D'Haluin, Jimmy Pijcke, Walter De Smet, Gert Jager, Maarten Sluiter, Pim Wolf, Pieter du Burck Luciën Boerjan, Nachtegaal Ronald en Veldhuis Alet. De landbouwers die toestemming ver leenden voor het betreden van hun akkers waren: Harold Buize, (Waterlandkerkje), Jan Dobbeleire, (IJzendijke). M. Salomé (IJzendijke) en E.J.D. Dekker (Oostburg). H. Castelijns voor het doornemen en becommentariëren van het artikel. Geraadpleegde bron: Castelijns H„ Van Kerkhoven W Poortvliet J. Trends bij de Bruine Kiekendief Circus aeruginosus als broedvogel in Zeeuws-Vlaanderen. De Takkeling 18 (1) 2010: 61-82. Dit artikel is te raadplegen op http://www.roofvogelszee- land.nl/Publicaties/Losse publicaties/View- category.html.

't Duumpje | 2010 | | pagina 13