't Is een vreemdeling zeker? Die verdwaald is zeker? Ofwel, de lotgevallen van de klisters van Meester Evert. De uitbundig bloeiende klister van meester Evert (Hank Prins], Hank Prins Menig sprookje begint met: "Er was eens Jawel, ook nu weer in IJzendijke. Deze keer gaat het echter niet over een bijzondere waarneming van een vogel, maar over een kamerplant. Meer in het bijzonder gaat het nu over een Hip- peastrum (gewoonlijk Amaryllis genoemd1). Ik heb expres met dit stukje gewacht, omdat deze plant veelal bloeit in de periode dat het laatste nummer van het Duum- pje bij u in de brievenbus terechtkomt, zo omstreeks Sinterklaas/de kerstdagen. De lezer herinnert zich misschien de locatie van de Sperwer nog waarover ik al eens eerder een stukje schreef Ct Duumpje, 35e jrg, nr. 4, winter 2009). Nog géén meter vanaf de plek waar die Sperwer (een jong mannetje zo bleek later) zijn vangst naar binnen werkte, was bijna een jaar later nog een, in mijn ogen, redelijke bijzonderheid te zien. De klisters van Meester Evert Voor het begin van dit relaas moet ik de lezer mee terug nemen naar de periode dat onze (pleeg)kinderen nog op de lagere school in IJzendijke zaten, zo tussen de tien a twaalf jaren geleden. Zij kregen daar (o.a.) les van Meester Evert. Meester Helfferich, zoals hij eigenlijk formeel heet, is een echte natuurliefhebber die veel kinde 1 De Amaryllis, ook wel geschreven als Amaryllus, heeft iets kleinere bloemen dan de Hippeastrum en is inheems in Zuid-Afrika. ren warm heeft gemaakt voor de natuur en het milieu. Hij had, zoals veel "meesters en juffen", de gewoonte om kinderen die goed hun best hadden gedaan in de klas soms een kleine attentie te geven. Nu had Meester Evert, zoals ik mij kan her inneren, een Hippeastrum in de klas staan. Ik heb de plant nooit zien bloeien, maar weet nog wel dat er donkerpaarsachtige vruchten in zaten. De bovenbedoelde atten tie voor de kinderen bestond er soms uit dat zij "een jonkie" van de Hippeastrum van Meester Evert mee naar huis kregen. Zo'n jonkie van een bloembol heeft dan de vorm van een jonge "broedbol" die aan de voet van de grote "moederbol" ontspringt. Een dergelijke broedbol wordt ook wel aange duid als een "klister". Na verloop van jaren kan een dergelijke broedbol op zijn beurt ook weer gaan bloeien. Standplaats en verzorging van de Hip peastrum Volgens Wikipedia is de Hippeastrum van oorsprong afkomstig uit de Zuid- Amerikaanse subtropische regionen van Mexico tot in het noorden van Argentinië. De plant met zijn schitterende grote trom- petvormige bloemen heeft kleuren die kunnen variëren van (o.a.) rood, roze, zalm kleurig, oranje tot wit en kan ook nog voor komen met een éénkleurige of een twee kleurige bloem. Hier te lande siert de plant rond de Kerst menig huiskamer en wordt dan ook beschouwd als behorende tot de kamerplanten. Een citaat van Internet maakt bovenstaande ook duidelijk: "Na de laatste nachtvorst, 15 mei, kun je de plant ook buiten planten. Gewoon tussen de andere planten, maar zorg er wel voor, dat de plant in de middag niet in de volle zon staat. Na de bloei, eind september is het belangrijk de bol weer naar binnen te halen, als je er volgend jaar weer plezier van wilt hebben." Eigenlijk alle auteurs vermelden over de plant dat deze (in Europa) niet winterhard is. Opnieuw volgens Wikipedia kunnen de bollen buiten blijven zo lang de nachttemperaturen niet lager worden dan ca. 10°C en dat zij lichte vorst, maar géén strenge vorst kunnen overleven. Hippeastrum in IJzendijke De klisters van Meester Evert zijn dus zo ongeveer tussen de tien en twaalf jaar geleden in een potje bij mij in huis beland. De (pleeg)kinderen zijn al lang de deur uit, maar ja, moeten dan ook de jonge Hippeastrums tegelijk ook maar de deur uit? Da's nou ook weer zo wat. Na een jaar of wat kreeg ik er op den duur genoeg van om (ook) die bollen jaarlijks weer naar buiten te brengen, respectievelijk lang voor de eerste nachtvorst weer naar binnen te halen. Wél blad, maar géén bloem

't Duumpje | 2010 | | pagina 16