allereerste melkdistel had bladeren met een oranje rode onderkant en was dui delijk aangetast door een roest (foto i], waarschijnlijk een Coleosporium sp.. Er zijn verschillende roestschimmels die planten aantasten en deze kunnen grote economi sche schade geven in bijvoorbeeld granen, bonen, rozen, fruitbomen en naaldbomen. Bovendien hebben bepaalde roestschim mels verschillende plantensoorten nodig om hun levenscyclus af te maken. Ze heb ben dan een asexuele vermeerdering op één soort en de sexuele vermeerdering op een andere soort. Door deze eigenschap, kunnen ziekten in de wilde planten zelfs belangrijke economische schade veroor zaken. In 1912 werd al beschreven dat de roest van de ruwe melkdistel fSonchus asper], die via verpakking in Amerika was geimporteerd, een nieuwe aantasting had gegeven in dennebomen [Pinus sylvestris]. Een plant is gezond als hij goed kan func tioneren volgens zijn genetische potentie. Schimmels parasiteren op planten en gebruiken de planten als voeding en om zich te vermeerderen. De roesten kunnen alleen vermeerderen op planten en groeien niet op kunstmatige media. Roesten heb ben daarom ook geen voordeel bij het snel Op het hele veld waren herderstasjes CCapsella bursa-pastoris] opvallend gekruld, met verdikkingen en een witte aanslag op de stengel (foto 4). Deze ziekte noemt men ook wel witte roest. De schimmel is echter geen roest maar een valse meeldauw - Albugo Candida. Verschillende wilde planten waren aange tast door echte meeldauw die als een witte laag op het blad lag van bijvoorbeeld de paarse dovenetel Lamium purpureum) met Neoerysiphe galeopsldis. Elet bleek dat niet alleen verschillende plan ten door meerdere schimmels aangetast, maar soms was één plant ook door meer- Foto 4. Herderstasje aangetast door een valse meeldauw (Hans van Kuijkj. vernietigen van de waardplant en geïnfec teerde planten hebben dan ook vaak nog een groot gedeelte groen zodat de plant kan blijven functioneren. Het kroontjeskruid [Euphorbia helioscopla) liet dit mooi zien. Van bovenaf leek de plant gezond (foto 2), maar ook hier was de onderkant van het blad flink aangetast door een roest Melampsora euphorblae, foto 3], Ook een gras naast deze planten had een roest Puccinla sp.]. Conclusie: op een klein oppervlak werden meerdere roestsoorten gevonden op ver schillende wilde planten. dere schimmels aangetast. Zo werd één plant aangetast door een roest, een echte meeldauw en een bladvlekkenziekte. Conclusie: Wilde planten worden ziek - ook in West Zeeuws Vlaanderen. Op een klein veld werden verschillende wilde planten door meerdere ziekteveroor- zakende schimmelsoorten aangetast. Een plantensoort werd soms ook door meerdere schimmelsoorten aangetast. Er is een flinke diversiteit aan organismen. Het benoemen van deze organismen vergt gedetailleerde aandacht. Het is de intentie om eenzelfde waarneming te beschrijven voor de vol gende seizoenen, de winter, het voorjaar en de zomer. Meewerkers zijn welkom.

't Duumpje | 2010 | | pagina 19