Duumpjesavond 2010 Hans van Kuijk Op 25 September vond de jaarlijkse Duumpjesavond plaats. Het programma startte om 16.00 uur op de Zwinhoeve in Retranchement. Het was een regenach tige dag en we vroegen ons af of de excursies wel door konden gaan. Gelukkig werd het tegen vieren droog. 't Zwin is een dynamisch gebied. Hier is goed te zien hoe de wind de zoutwaternevel [spray] over de duintjes blaast in het Belgische (Hans van Kuijk]. Na een welkomstwoord van Jo Timmers gingen we in twee groepen op excursie naar de Kievittepolder en de Oudelandse polder. Piet Jansen liet weten dat hij de plannen voor uitbreiding van het Zwin bij zich had en dat belangstellenden die konden inzien en uitleg van hem konden krijgen. De ene excursiegroep waar ik ook aan deelnam stond onder leiding van Wannes Castelijns van de stafafdeling Ecologie/ Monitoring van het Zeeuwse Landschap. Onderweg naar de Kievittepolder, lopend over de dijk, konden we genieten van de door de wind opgezweepte golven en zagen dat het waterpeil in het Zwin veel hoger stond dan meestal het geval is. Daardoor overstroomden ook de hoger gelegen delen. De dynamiek van het gebied was duidelijk zichtbaar. De Oudelandse polder (Hans van Kuijk], In de Kievittepolder gaf Wannes uitleg over de planten en het beheer van het gebied en de doelstellingen die daaraan ten grond slag liggen. Piet Jansen verhaalde over de geschiedenis, hoe het vroeger was, de situ atie in en direct na de tweede wereldoorlog en de veranderingen tot nu toe. De tijd ging snel en daardoor konden we niet door de Oudelandse polder lopen. Wannes vertelde vanaf een uitzichtpunt aan de rand van de polder over het beheer van het kwetsbare gebied. De andere groep was met Awie de Zwart op pad. Ze begonnen in de Oudelandse polder waar Awie eveneens verslag deed van de wijze van beheer. In de delen waar runderbegrazing is blijven de minder sma kelijke planten staan, zodat die als stap steen of zelfs leefgebied voor bijvoorbeeld insecten kunnen dienen. Ook vertelde hij over de planten die er te zien zijn en waarom ze daar staan. Zo is aan de plan ten te zien waar het grondwater zoet is en De groep van Wannes (Hans van Kuijk], De groep van Awie (Jaap Poortvliet],

't Duumpje | 2010 | | pagina 4