V trU Jagers zijn echte zeevogels die bijna hun hele leven boven zee doorbrengen. Ze zijn aan hun naam gekomen omdat ze andere vogels zo intens kunnen opjagen dat die hun prooi laten vallen of zelfs uitbraken. Zo komen ze aan hun voedsel. In het tweede uur zien we nog meer graspiepers, maar ook kneutjes, dwerg meeuwen, twee toendrarietganzen, tien Nijlganzen en heel bijzonder: twee ijsgor- zen. De gaaien [voorheen Vlaamse gaaien], die vorig jaar steeds heen en weer vlogen tussen camping Zeebad en de bosjes bij de Groedse duintjes zijn er nu ook. Steeds opnieuw met een eikel in hun bek. Dat gaat de hele ochtend zo door. Het zijn er vier, want ja er moet natuurlijk wel gewoon doorgeteld worden. Over een jaar of wat zal de Groedse duintjes een eikenbosje zijn en wij weten nu hoe dat is gekomen. Tijdens het derde uur zien we een groep van 59 goudplevieren, dat is mooi, maar niet spectaculair. Vervolgens zien we in kleine plukjes meer ijsgorzen overkomen. Eerst twee, dan vier, dan zo maar eentje en dan ineens een groep van 26 ijsgorzen tegelijk en Marcel gaat helemaal uit zijn dak: "Dit heeft hij in zijn hele vogelaarsbe- staan nog nooit meegemaakt! Dit is echt ongekend! Hoeveel hebben we er nu bij elkaar, 30? 40?" "34", zeg ik. Daarna vliegt er nog een groepje van negen, een van twee en nog eens een groepje van negen over. In totaal tellen we 55 ijsgorzen die ochtend. Het enthousiasme van Marcel is aanstekelijk en we zijn ook best wel blij metzo'n bijzondere waarne ming. Colofon 2 oktober, telpost Breskens, Euro Bird Watch. Zwaar bewolkt tot half bewolkt, 2 Bf. Geteld van 7.30 uur tot 13.00 uur door Toon Sparreboom, Reggie van Poecke, Roger Blaakman, Piet du Burck, Lucien Boerjan, Jaap Poortvliet, Pieter Dhaluin, Marcel Capello, Jeroen Labeij, Jimmy Pijcke, Herman van de Voorde, Danny Bauwens en Jan Janssens. Resultaat: Er werden 2399 vogels geteld verdeeld over 60 soorten. Aalscholver 32 Huismus 6 Slechtvalk 3 Blauwe reiger 5 Jager spec. 1 Sperwer 9 Boerenzwaluw 5 Jan van Gent 2 Spreeuw 1204 Bonte strandloper 32 Kleine jager 3 Staartmees 21 Boomvalk 1 Kleine mantelmeeuw 11 Storm meeuw 1 Brandgans 174 Kleine zilverreiger 2 Tjiftjaf 1 Buizerd 5 Kneu 50 Toendra rietgans 2 Dwerg meeuw 14 Kokmeeuw 3 Torenvalk 2 Gaaien 4 Koolmees 32 Turkse tortel 2 Goudplevier 60 Koperwiek 7 Vink 41 Graspieper 409 Lepelaar 7 Visarend 1 Groenling 7 Middelste zaagbek l Visdief 1 Grote bonte specht 4 Nijlgans 10 Visdief/Noordse stern 2 Grote gele kwikstaart 5 Oeverpieper 3 Witgat 6 Grote mantelmeeuw 15 Pijlstaart 3 Witte kwikstaart 6 Grote stern 4 Pimpelmees 3 Wulp 9 Grote zilverreiger 1 Rietgors 6 IJsgors 55 Heggemus 1 Rood borst 1 Zanglijster 25 Holenduif 2 Roodborsttapuit 1 Zilvermeeuw 16 Houtduif 57 Sijs 2 Zwarte roodstaart 1 Dit gaat de boeken in en al onze namen staan erbij vermeld. Herman van de Voorde en Danny Bauwens zijn er inmiddels ook bijgekomen. Herman is zojuist bij Petrus van 't Westeinde geweest en het is heel jammer dat Petrus er door zijn ziekte niet bij kan zijn. In het volgende uur zien we plotseling een grote groep meeuwen heel onrustig richting Breskens vliegen. "Als dit in het voorjaar gebeurt, dan zou je zeggen: daar komt een visarend aan, maar dat zou voor het najaar wel héél ongebrui kelijk zijn" zegt Pieter. "Ik heb het tenminste nog nooit meegemaakt". We turen de lucht af op zoek naar een andere roofvogel, want het kan natuurlijk wel een andere "rover" zijn. Ik weet niet meer wie hem als eerste zag, maar nog geen minuut later roept iemand: "Visarend! Boven de vuurtoren". En jawel hoor, statig zwevend met af en toe een klei ne vleugelslag, vliegt de visarend, grote cir kels makend op een super energiezuinige manier heel langzaam richting Breskens. "Vanaf nu kunnen we ook zeggen dat dit verschijnsel zich ook in het najaar voordoet" zegt Marcel droog en in zijn ogen zie ik een twinkeltje. 1 Een visarend boven de vuurtoren CJaap Poortvliet We zien ook nog twee Jan van Genten in de buurt van een garnalenvisser. De visarend is de voorbode van nog meer "rovers". In het laatste uur zien we naast een aantal sperwers, drie slechtvalken, een boomvalk en twee torenvalken passeren. Al met al was het een geweldige telling met een paar leuke soorten. Noteer alvast in je agenda van volgend jaar: eerste zaterdag van oktober: Euro Bird Watch 2011En je hoeft echt geen ervaren vogelaar te zijn om mee te tellen!

't Duumpje | 2010 | | pagina 9