Dagvlinders en dag-actieve nachtvlinders Anna Almekinders In het volgende nummer komt een artikel over hoe het de dagvlinders in ons gebied in 2010 vergaan is. Hier alvast een korte vooruitblik. Het gaat om routes, losse meldingen e.d. De tuintellingen gaan door tot er geen dagvlinders meer zijn te zien en dat is vaak rond de sluitingsdatum voor het inleveren van kopij. Bruine daguil, Euclidia glyphica (Hans van Kuijk], Gammauil, Autographa gamma Hans van Kuijk). zo lijkt het. De vlinder heeft een voorkeur voor bosranden, maar ook heggen en rui gere kruidenvegetaties voldoen. De rupsen leven van grassen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen zien we de koevinkjes vooral langs dijken en in weg bermen, lijnvormige elementen. Het koe vinkje behoort tot de zandoogjes. Een ander zandoogje, waarvan de rup sen eveneens op allerlei grassen leven is de argusvlinder. Deze vlinder was de laatste jaren al zeldzaam, maar is in 2010 slechts eenmaal gezien. Dat was in de Kievittepolder. Vorig jaar werden de teloverzichten gedo mineerd door de grote aantallen distelvlin ders die waren gezien. Nu is de distelvlinder een trekvlinder, die soms massaal aanwezig is maar meestal in kleine aantallen wordt gezien. 2010 laat een heel normaal beeld zien van zo'n vijf distelvlinders per route over het hele seizoen. Van de oranje luzernevlinder is tot op heden slechts één waarneming bekend en wel in de Groese Duintjes. Opvallend is dat op alle routes het klein koolwitje in grote aantallen voorkomt. Verheugend is te zien dat er op twee routes aardige aantallen kleine vuurvlin der zijn geteld; 18 exemplaren langs de Zuiderbruggeweg te Heille en 13 bij de Liniedijk te Waterlandkerkje. Nog opmerkelijke waarnemingen zijn die van 5 koevinkjes langs de Rondweg bij Sluis, 14 langs een sloot bij Eede en wel 70 exemplaren bij de Tweede Hogendijk bij Oostburg. Het koevinkje wordt steeds vaker gezien. Het is ons gebied aan het veroveren, Koevinkje (Hans van Kuijk], V Dag-actieve nachtvlinders Was de migratiedrang bij de distelvlinders laag, dat lag heel anders bij de gamma uilen. Een gamma-uil is een dag-actieve nachtvlinder. In de middag en de avond is deze vlinder foeragerend op bloemen te zien. 's-Nachts komt hij ook op licht. Het (normale) leefgebied is het Middellandse Zeegebied, maar soms trekken ze massaal naar het noorden. Zo ook dit jaar. Alleen al op 18 juli zijn er op verschillende plekken, Liniedijk, Zuiderbruggeweg en akkerranden in de Olieslagerspolder Retranchement, tezamen 3720 individuen geteld, waarvan 3100 in een en dezelfde akkerrand. Een andere dag-actieve nachtvlinder is de bruine daguil. Deze landelijk redelijk zeld zame vlinder komt in Zeeuwsch-Vlaanderen wat meer voor. Meestal'is dat in lage aantallen, maar begin juni werden er in de berm van de Nieuwvlietseweg.te Groede 25 exemplaren genoteerd.

't Duumpje | 2010 | | pagina 10