Schimmelziekten op wilde planten najaar 2010 Walter de Milliano, Anna Almekinders en Hans van Kuijk Als je interesse hebt in ziekten in planten dan lees je veelal over ziekten in nut tige gewassen en maar weinig over ziekten in wilde planten. Zelfs 't Duumpje zegt weinig over ziekten in wilde planten en heeft geen werkgroep voor micro organismen. Worden wilde planten in West Zeeuws Vlaanderen wel ziek? Het antwoord zou meer kennis geven over de biodiversiteit in ons landje. Daarom be sloot ik op verkenning uit te gaan en om dicht bij huis te beginnen. Anna en Hans hielpen me met hun plantenkennis en de fotografie. Het onderstaande beschrijft wat in de korte zoektocht geleerd is. Foto 1. Bladeren van melkdistel aangetast door roest (Hans van Kuijk], Foto 2. Van bovenaf ogenschijnlijk gezond Hans van Kuijk). Voor de productontwikkelaars is het inte ressant dat het melksap zelfs een kleine, maar daardoor niet economisch interes sante, hoeveelheid rubber bevat. De jonge bladeren van bepaalde planten zoals de paardebloem, de melkdistel en het herders tasje zijn eetbaar. Gezien al deze nuttige eigenschappen kijk ik wat milder naar de ongemakken die ze geven voor commer ciële akkerbouw en nu noem ik ze wilde planten. De vraag of wilde planten ook ziek wor den, werd al snel positief beantwoord. De Foto 3. Van onderen toch aangetast door roest Hans van Kuijk). De plek voor de waarnemingen was een akker in de Bakkersstraat die voor het eer ste seizoen in gebruik was voor graanteelt. De akker was gemaakt in zeer oud weiland en bovendien lag er nog een pak mod der op uit een uitgediepte drinkput voor vee sinds het najaar 2009. Het bezoek was in een natte periode en op een natte dag in september 2010. De omstandigheden waren gunstig geweest voor de ontwikke ling van schimmelziekten. De foto's werden begin oktober gemaakt. Op de akker stonden tussen de granen verschillende wilde/verwilderde planten zoals grassen, paardebloemen, heermoes, witte krodde, klein kruiskruid, herders tasje, kroontjeskruid, smeerwortel, grote en smalle weegbree, klavers, meerdere distelsoorten zoals de melkdistel en enkele mariadistels, nachtschade, paarse en witte dovenetels, brandnetels, kamille, teunis bloemen, grote toortsen en gele waterlelies uit de drinkput. Eerst noemde ik deze plan ten onkruiden. Maar door erover te lezen kwam ik te weten dat er allerlei medicinale producten gemaakt worden uit planten bij voorbeeld de melkdistel en de mariadistel. Noemenswaardig voor de sterke drinkers is nog wel dat de melkdistel stoffen bevat die goed zijn voor de lever tegen alcoholvergif tiging. V

't Duumpje | 2010 | | pagina 18