Vroege vogelexcursie Groese Duintjes" i i Zondagmorgen, 8 mei2011, 07.30 - 09.40 uur. Piet du Burck Op deze mooie voorjaarsmorgen hadden zich zo'n 12-tal vogelliefhebbers verza meld om, onder leiding van gids Luciën Boerjan, de Groese Duintjes in te trekken om te kijken, maar vooral te luisteren naar de vroege vogelzang van de aldaar verblijvende en doortrekkende zangvogeltjes. Gele kwikstaart [John du Burck). Naast de wel altijd voorkomende vogels zoals Merels, Eksters, verschillende Meeuwensoorten, Kauwtjes en Duiven, hebben we toch wel ca. 25 verschillende soorten kunnen beluisteren. Opvallend hier bij was wel dat de meeste soorten zich ook goed lieten bekijken. Meestal houden zij zich schuil in het struweel en hoor je enkel maar de zang. Vooral de grasmus was rijkelijk vertegen woordigd. Met zijn zang en zijn fraaie balts- vluchtjes liet hij zich duidelijk zien en horen. Ook de Tjiftjaf en de fitis waren rijkelijk te zien en te horen. Verder hadden we ook het geluk een Grauwe Vliegenvanger te spot ten. Dit statige vogeltje met zijn grote ogen en dolkachtige snavel zat mooi in de top van een struik en liet zich goed bekijken. Ook een paartje Kneutjes was duidelijk zichtbaar. Gratis zangconcert Op onZe route konden we verschillende malen stoppen om te luisteren naar de zang van de Zwartkop en de Tuinfluiter. Daarbij was ook het geroep van de Koekoek ver schillende malen nadrukkelijk aanwezig. Later konden we deze ook nog bewonderen in zijn typische vlucht. Op verschillende plekken mochten we ook het prachtige gezang van de Nachtegaal beluisteren. Verscholen tussen het struikgewas liet hij zich duidelijk horen. Trekvogels Bovenop de duinen mochten we getuige zijn van betrekkelijk veel overkomende trekvogels, zoals Boerenzwaluwen, Oeverzwaluwen en Gierzwaluwen. Daarnaast landen er ook nog een groepje trekkende Gele Kwikstaarten, die zich even mooi lieten bewonderen. Ook hebben we verschillende groepjes Kneutjes zien door trekken, alsmede 2 Purperreigers. Stippelmotten Verderop in het gebied werd onze aandacht getrokken door kaalgevreten struiken, vol met spinsels van bepaalde rupsensoorten. Om welke rupsen het hier precies ging was niet geheel duidelijk, maar er zijn onder ons diverse foto's gemaakt, om dit later te kun nen onderzoeken. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat het hier om de rups van de "stippelmot" ging. Deze heeft de voorkeur aan o.a. het blad van de kardinaalsmuts- struiken. Grauwe vliegenvanger [John du Burck). Schipbreuk in de Cletemspolder In het natuurgebied "Cletemspolder" beleefden enkelen onder ons nog een hachelijk moment toen het trekvlot over de "Zwartegatsche kreek" door ongelijke belading dreigde te kapseizen. Het is uit eindelijk goed afgelopen, hoewel enkelen onder ons er wel flinke natte voeten aan over hielden. Nog meer zang In de rietkraag hoorden we hier enkele Rietzangers, een Kleine Karekiet en een Meerkoet. Ook lande er een Blauwe reiger. Op de terugweg naar de parkeerplaats hoorden we o.a. nog een Braamsluiper. Dit vogeltje, familie van de Grasmus, ziet men zelden, maar aan zijn zang was hij goed te traceren. Hier werden we ook nog enkele keren getrakteerd op de heldere zang van de koning der zangvogels, de Nachtegaal. In tegenstelling tot zijn naam doet vermoe den, zingt hij ook overdag. Ook hoorden we nog even heel kort de Cetti's zanger. Al met al een erg geslaagde en leerzame excursie, waarbij de meesten onder ons toch weer een aantal nieuwe soorten heb ben kunnen waarnemen. Enkele waargenomen soorten: Blauwe reiger Huiszwaluw Boerenzwaluw Kleine karekiet Boomvalk Kneu Braamsluiper Koekoek Cetti's zanger Koolmees Fitis Meerkoet Gele kwikstaart Nachtegaal Gierzwaluw Purperreiger Grasmus Rietzanger Grauwe vliegen Tjiftjaf vanger Tuinfluiter Holenduif Winterkoning Houtduif Zwartkop

't Duumpje | 2011 | | pagina 13