Is het Thea of Theo? ft Oftewel over het wedervaren van een dode bunzing. Een anekdote door redactieleden Frans Buijze en Jaap de Hulster. dat plekje ene Theo de Krijger. Het zou dus Theo moeten worden en, mocht het een vrouwtje zijn, Thea. Onze huispreparateur en tevens lid van de vogelwerkgroep, Günther Prang, bij wie we altijd terecht konden, is ons al weer een aantal jaren geleden ontvallen, dus hoe nu. Sinds een vijftal jaren echter blijkt Duum- pjeslid Marjolein van Viegen de honneurs waar te nemen, dus zo langzamerhand kent ook zij alle kneepjes van het vak. Het was natuurlijk de vraag of ze op zo'n klusje zat te wachten. We overwogen dat Marjolein in ieder geval zou kunnen vertellen wat voor soort zoogdier het betrof, en mocht ze geen tijd hebben, kon ze het lijkje altijd nog in de vriezer deponeren totdat ze meer tijd had. Zo gezegd, zo gedaan: het bleek een manne tjesbunzing en ze was er erg blij mee. Je ziet deze nachtdieren bijna nooit en ze had ook nog nooit een bunzing 'onderhanden' ge had. Het was dus een waardevolle aanvulling voor haar collectie. Naderhand zijn we nog eens bij haar langs geweest en op bijgaande fotos kunt u zien dat Theo in vol ornaat staat te pronken. Alsof er niks gebeurd is. We hadden haar gevraagd een aantal foto's te nemen van "de behandeling", maar toen we deze foto's bekeken en in ogenschouw namen dat ons blad nu in kleurendruk verschijnt, hebben we toch maar besloten alleen het eindresultaat te tonen. Een verkeersslachtoffer Al weer dik een halfjaar geleden reden beide redacteuren naar een bijeenkomst van de vereniging en in het gesprek kwam aan de orde dat Frans een automobilist ge zien had die uitstapte om 'een langwerpig dood beestje' te verleggen van midden op de rijweg naar de berm. Frans had met zijn GSM een fotootje ge maakt met de bedoeling naderhand uit te vissen wat het voor soort beestje was. In het grijze verleden hadden Ward de Brabander en Jaap de Hulster eens een dood egeltje aangetroffen en het leek ons toen een goed middel om op een lagere school aanschouwelijk onderwijs te geven. Ons toenmalig Duumpjeslid en preparateur Günther Prang zette het mooi op en Petrus van 't Westeinde was er blij mee om aan zijn lessen biologie extra kleur te kunnen geven. Deze oplossing indachtig, zijn we opnieuw naar de ongevalsplek gereden om wat beter te kijken en vooral goed te ruiken. Het waren nogal koude dagen, dus met de ont binding leek het mee te vallen en het diertje was onbeschadigd. Wat het precies was, bleef voor ons als pennelikkers onduidelijk, want wat is het verschil tussen een bunzing, een hermelijn, een wezel etc. In ieder geval moest het beestje een naam hebben. Beide redacteuren zijn oude "Hroe- naars" en in ons beider jeugd woonde op Het prepareren van dieren is geen eenvou dige klus. Na een studie van 2jaardoeje examen, maar dan ben er nog lang niet. Het is net als met rijlessen: na het behalen van je rij bewijs begin je pas echt ervaring op te doen. Marjolein heeft het vak geleerd van Wim Phaff, oprichter van het Zeeuws Biologisch Museum. Tegenwoordig ressorteert het ZBM onder Stichting Het Zeeuws Landschap en het luistert naar de naam Terra Maris. Het is ondergebracht bij kasteel Westhove, tus sen Domburg en Oostkapelle. We kunnen een bezoek aanbevelen. Prepareren beperkt zich niet tot het dier zelf. Een preparateur leert ook een passend 'postament' te maken, oftewel een voetstuk. Dat kan een simpel plankje zijn, maar je kunt ook veel creatiever tewerkgaan. Zo kan het postament van een rietzangertje aange kleed zijn met een stuk rietkraag; als je een mol wil laten zien, hoort daar een molshoop bij en een steenuiltje zit op een tak of in een holte van een tronk. Het opzetten van dieren vergt ook nogal wat papierwerk. Veel dieren zijn beschermd en ook voor een reeds overleden dier moe ten nogal wat formaliteiten vervuld worden. Het zijn allemaal zaken waarvan een prepa rateur op de hoogte moet zijn. De Cathelinehof Mocht u dus vragen hebben over het prepa reren van dieren, in de ruimste zin van het woord, dan kunt u altijd bij Marjolein terecht. Haar oorspronkelijke hobby is zo langza merhand uitgegroeid tot een klein bedrijfje mede door de bekendheid die ze heeft ver worven door deel te nemen aan exposities en demonstraties. Zo stond ze recent met een-stand achtereenvolgens in de bibliothe ken van Oostburg, Terneuzen en Axel. Regi onale zender CTV (voorheen TV Maximaal) bracht haar een bezoek en toonde opnames in haar atelier en Marjolein heeft nog meer ideeën om op haar eigen wijze invulling te geven aan haar preparateurschap. Veel duumpjesleden kennen haar, want de natuur rond haar woning wordt wat in toom gehouden door onze knotwerkgroep, en enkele vlinderliefhebbers van 't Duumpje plaatsen bij haar nogal eens nachtvlinder- vallen. Uiteraard genieten we als natuurbescher mers het meest van levende natuur, maar ook een overleden dier heeft educatieve waarde. Onze geprepareerde Theo vertelt meer dan een hele stapel foto's. Zie ook: www.cathelinehof.nl e-mail: cathelinehof@gmail.com

't Duumpje | 2012 | | pagina 11