Goedkope zonnepanelen tï deels in de energiebehoefte te voorzien. Daar hoort ook bij, dat het dak van de schuur voorzien wordt van zonnepanelen. Een heel andere benadering moet wat be treft ons gelden voor middenmoters als de bestaande Hoofdplaatmolens. Er wordt zo veel mogelijk electriciteit geproduceerd om aan Delta te leveren. In feite is dit een puur economische activiteit, opgezet om zoveel mogelijk geld binnen te brengen. Daar is niks mis mee, maar daar hoeft het landschap niet onder te lijden. Industrie hoort niet in het buitengebied. Deze molens maken een te grote inbreuk op de unieke identiteit van het landschap en het is juist vanwege deze unieke identiteit dat de regio destijds aangewezen is als Nati onaal Landschap. Voor deze middelgrote molens zien we al leen mogelijkheden in de kanaalzone. In de gemeentelijke visie spreekt men over industrieterreinen, maar qua omvang zijn het eigenlijk niet meer dan bedrijventerrein- tjes en hiermee te kleinschalig om molens te plaatsen. Bovendien zijn ze landschappelijk dermate armzalig ingepast dat ze van verre te zien zijn. Het is niet nodig de lelijkheid extra te benadrukken door er als landmark nog eens een windmolen aan toe te voegen. Geen middelgrote windmolens op onze 'bedrijventerreinen'. Discussiepunten Enkelen van onze club hebben er geen bezwaar tegen als het vijftal molens bewesten Hoofdplaat wat uitgebreid zou worden, aansluitend aan het 'bedrijventer rein' in Breskens. Dat is niet mooi, maar dat is de apenrots evenmin. Je hebt dan 1 grote cluster. In de praktijk zal het erop uitdraaien dat van de grondbezitters in dat gebied nie mand behoefte heeft aan een molen op zijn land. Je bent dan overgeleverd aan grondei genaren die zo'n molen wél zien zitten, maar dan sluiten die molens weer niet aan bij de bestaande cluster. Het hele kustgebied vanaf het Zwin tot aan Breskens is 'aangetast' door recreatie, terwijl de kust vanaf Breskens/Nummer Eén oostwaarts nog 'onbezoedeld' is. We willen dat graag zo houden en zien daarmee geen mogelijkheden voor molens in dat gebied. Bestuursstandpunt Juist voor het ter perse gaan van dit blad heeft het bestuur naar aanleiding van de gevoerde discussie het standpunt ingeno men zoals hierboven verwoord is. Dus geen nieuwe middelgrote en grote molens, niet op bedrijventerreintjes, niet in de buurt van Hoofdplaat. Nergens, behalve in de Kanaalzone. Algemene opmerkingen Wat de vogels betreft, is het van belang geen molens te plaatsen in trekroutes. De opvatting dat windmolens gehaktmolens zouden zijn, is inmiddels verlaten. Bezwaar lijk zijn de molens alleen als ze in het traject staan tussen slaap- en fourageergebieden. De vogels moeten er dan omheen vliegen en dat kost extra energie. Energie die ze hard nodig hebben om het broedsel tot een goed einde te brengen. En energie die ze moeten opslaan om de verre tocht naar hun trekgebieden te kunnen voleinden. Destijds heeft Vogelbescherming ook geen bezwaar aangetekend tegen de Hoofdplaatmolens. Radicaler meningen In de discussie kwamen ook wat radicaler opvattingen boven: - atoomenergie willen we niet; - gas en kolen, dus fossiele brandstoffen zijn eindig en moeten we sparen; - van zuinig omspringen met energie zijn we niet gediend. kortom: er blijft weinig anders over dan zon- ne- en windenergie. Dat het landschap wat minder oogt, is de logische consequentie van deze keuzes. Of beter: van het ontlopen van het maken van keuzes. Veel informatie op: www.we-at-sea.org. Zonnepanelen worden steeds goedkoper, toch zeker als je met een groot aantal men sen een flink aantal panelen tegelijk kunt afnemen. De Zeeuwse Milieufederatie zet samen met Zeeuwind een actie op poten om u uw eigen zonnestroom te laten opwekken. Binnenkort zal 'Het zonneffect' in heel Zeeland bijeenkomsten organiseren, waarin iedere particulier uitgebreid geïnformeerd wordt over het (laten) aanleggen van zonnepanelen. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zal een info- avond plaatsvinden, waarschijnlijk in Terneuzen en wel rond week 13. We adviseren u op internetsite www.zoneffect.nl uw interesse kenbaar te maken. Men houdt u dan via mail op de hoogte en u ontvangt een uitnodiging voor de bijeenkomsten. Op deze bijeenkomsten zal helder worden uiteengezet welke pakketten er zijn opdat u in één oogopslag kunt zien wat voor u de kosten zijn. U kunt zich tijdens deze bijeen komst ook direct inschrijven, als u van het aanbod gebruik wil maken. Naast de werkgroep voor particulieren, is er ook een werkgroep die zich toespitst op verenigingen. U kunt dan denken aan een voetbalkantine waarvan het dak volgelegd wordt met panelen. De ZLTO neemt weer deel in een andere werkgroep die hoopt een groot aantal boerenbedrijven te voorzien van zonnepanelen. Nadere info: www.hetzoneffect.nl

't Duumpje | 2012 | | pagina 13