w X f5 i m Een van de twee mannen op jacht naar prooi (Jaap Poortvliet). De nesten werden 'vastgelegd' met een GPS. Aan de rand van de akker wachtten we tot de vrouwtjes weer op het nest waren. We rekenden intussen uit dat de jongen omstreeks 15 en niet voor 20 augustus (het nest met alleen eieren) zouden uitvliegen. Dat was uitzonderlijk laat! We schatten in dat we de nesten daarom moesten be schermen en gingen nog diezelfde week in overleg met de boer. Die zag dat niet zitten! Dat hadden we niet eerder meegemaakt! Tot nu toe werd er door boeren ruimhartig meegewerkt. Maar waarom deze keer niet? De nesten worden beschermd door er een raster van twaalf bij twaalf meter omheen te plaatsen en binnen het raster het graan te laten staan. Was dat te veel? Was het te veel moeite? Was het een gevolg van de discussie over ontpoldering? We hebben niet doorgevraagd! Dan maarzo We wisten in ieder geval waar we aan toe waren; hopen dat het maaien door slecht weer moest worden uitgesteld en/of ver plaatsen van de jongen naar een nabijgele gen akker. Het was een geluk dat 2011 een erg natte zomer was. Het graan op dit veld werd daarom pas gemaaid op 15 augustus. De jongen van het vroegste nest waren toen net vliegvlug, maar de jongen van het andere nest moesten verplaatst worden. Bij Grauwe kiekendieven is dat een vaker toe gepaste methode, die bijna altijd succesvol is. Bij de Bruine gaat het nogal eens mis. Zo had Ben Koks van de Werkgroep Grauwe Kiekendief uit het noorden van Nederland ons verteld. We besloten de verplaatsing daarom maar goed te volgen en in het uiterste geval de jongen op te laten halen om ze onder te brengen in een vogelasiel. Inmiddels was Henk op vakantie. Hij was vertokken naar Groningen om te gaan kijken hoe het on derzoek naar kiekendieven daar is geregeld Op de dag dat er werd gemaaid, voerde Jaap samen met Piet du Burck om 9 uur de verplaatsing uit. De volgende ochtend om Donskuikens op een nest gemaakt van tarwestengels (Jaap Poortvliet). vijf uur, het was nog stikdonker, was hij weer in de omgeving van het nest. De ouders waren niet op of bij het nest. De jongen hadden een leeftijd waarop dat wel het geval had moeten zijn. Na vier uur posten was er nog geen ouder te bekennen. De jongen zagen er slapjes uit. Wat inderhaast aangeschafte kipfilet ging er om 11.30 uur in als koek. Om 15 uur werd Magda de Jonge van het vogelasiel de Mikke gebeld. Jaap heeft de vogels nog diezelfde dag naar Magda de Jonge gebracht. Op 15 oktober werden twee jongen, de derde had het niet gehaald, gelost in Saeftinghe. Het idee was dat ze zich daar 'aan konden sluiten' bij soortgenoten waarvan er in Saeftinghe een honderdtal overwinteren. En nog een jagende man (Jaap Poortvliet). Oproep Het opsporen van in landbouwgewas broedende Bruine kiekendieven is een tijdrovende zaak, maar je ziet vaak leuke dingen zoals een Buizerd die probeert een aangevoerde prooi bij een kiekendieven- nest weg te snaaien. We kunnen daarvoor assistentie gebruiken. Als u belangstelling heeft, kunt u zich melden bij Jaap Poort vliet of Henk Castelijns. Meer lezen? Over het onderzoek naar Bruine kiekendie ven in Zeeland kunt u meer lezen op http:// www.roofvogelszeeland.nl/Publicaties. html. Onder de rubriek 'Artikels' vindt u zowel een bijdrage over overwinterende Bruine kiekendieven in Zeeland als over het broedvoorkomen in Zeeuws-Vlaanderen en bij 'Jaarverslagen' vindt u de sinds 1995 verschenen jaarverslagen waarin telkens een hoofdstuk over de Bruine kiekendief. Hoe men het in Noord Nederland heeft geregeld, leest u op www.werkgroepgrau- wekiekendief.nl. Jaap Poortvliet. Oude Kerkstraat 4,4501 AD Oostburgj.poortvliet2@kpnplanet.nl Henk Castelijns, Marollenoord 10,4553 CP Philippine, castelijns@zeelandnet.nl

't Duumpje | 2012 | | pagina 15