Zeeuwse Vogelaarsdag 2012 f7 De Zeeuwse Vogelaarsdag is een jaarlijks terugkerend evenement voor en door Zeeuwse vogelaars. Jan Janssens aan het woord. Leden van de vogelwerkgroepen van Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren, De Bevelanden, Oost en West Zeeuws- Vlaanderen trekken tijdens de Zeeuwse Vo gelaarsdag samen op om vogels te kijken. Eén van deze zes vogelwerkgroepen nodigt de andere vijf werkgroepen dan uit om in hun regio vogels te komen kijken. Zeeuwse Vogelaarsdag 2011 was in Tholen Op 22 oktober 2011 waren we op bezoek bij Natuurvereniging Tholen. Rond de 40 vogelaars meldden zich en het was een geweldige dag met mooi helder weer. We hebben een aantal prachtige locaties bezocht op Tholen en Sint Philipsland, waaronder de Slikken van de Dortsman, een prachtig slikkengebied ter hoogte van Stavenisse. Het was een beetje fris op de dijk maar dat werd helemaal goedgemaakt door de enorme aantallen vogels die daar aan het fourageren waren. Een Grauwe franjepoot Op de weg er naar toe werden we al direct verrast door een Grauwe franjepoot. Een grappig steltlopertje, dat op een heel aparte manier aan zijn voedsel komt. Per minuut draait hij zo'n vijftig rondjes rond zijn eigen as, waardoor het water en de bodem daaronder, waarin zich allerlei insecten en larfjes bevinden, wordt omge woeld. Vervolgens pikt hij die diertjes snel uit het water. Grauwe franjepoot in actie (Jaap Poortvliet). Verder bezochten we de Schakerloo- en Scherpenissepolder, locaties die vergelijk baar zijn met Plan Tureluur op Schouwen en verder nog het Rammegors en de Heense Slikken. Grote aantallen en vele soorten In totaal konden we 102 vogelsoorten note ren, waarvan een aantal toch wel genoemd mag worden. Acht roofvogelsoorten waaronder een Ruigpootbuizerd. Negen ganzensoorten, waaronder 700 Rotganzen. Drie Zwa- nensoorten, waaronder de eerste Kleine zwaantjes deze winter. Twaalf eendensoor ten, 5 meeuwensoorten, 3 reigersoorten en maar liefst 23 soorten kleine zangvogels, waarvan sommige soorten volop aan het trekken waren, waaronder 500 Veldleeuwe riken en 1500 Vinken. Volop trek van vinken (John du Burck). Ook de 17 verschillende steltlopersoorten mogen genoemd worden. Interessant wa ren de 32 Chileense flamingo's, een kleine verwilderde populatie, die aan het fourage ren was bij de Philipsdam. Tenslotte waren de vijf Reetjes in het Rammegors ook leuk om te zien. De catering was uitstekend verzorgd en tegen een prima prijs. Wulpen zijn de grootste steltlopers die we kennen in Nederland (John du Burck). Er was een hoop te zien (John du Burck). Zeeuwse Vogelaarsdag 2012, zaterdag 21 april bij 't Duumpje Op 21 april 2012 is de vogelwerkgroep van 't Duumpje weer aan de beurt. Natuurlijk zal een aantal ervaren vogelaars van de partij zijn, maar het is ook een uitgelezen gelegen heid voor beginnende vogelaars om eens zo'n evenement van dichtbij mee te maken. Start bij detelpost In deze periode is de vogeltrek op zijn hevigst. Dat is ook de reden dat we eerst even op de telpost gaan kijken. Daar is ook gelegenheid om koffie met een bolus te nuttigen. Vandaar gaan we naar de Baarzandsche Kreek bij Breskens. De vorige keer dat we hier waren, konden we genieten van een forse groep dwergmeeuwen. Een soort die je niet elke dag tegenkomt. Daarna brengen we een uitgebreid bezoek aan De Blikken, dat altijd de moeite waard is. Na een blik op de Reep pauzeren we een uurtje. Dan wordt er soep opgediend en krijgt iedereen 2 consumptiebonnen. Mee gebrachte boterhammen kunnen dan ook worden genuttigd. Hoogwatervluchtplaatsen Na de lunch bezoeken we één van de mooiste gebiedjes in de streek namelijk de Sophiapolder. Om 15.17 is het hoog water. Tegen die tijd is de kust ook weer interessant, daarom gaan we rond die tijd een kijkje nemen bij een aantal hoogwater vluchtplaatsen, het Voorland van Num mer Een, de Piaskreek en als er nog tijd is, brengen we nog even een bezoek aan het Paulinaschor, dat altijd interessant is. Door de liefhebbers kan er dan nog een hapje gegeten worden in een nog te kiezen eetgelegenheid. Er zal keuze zijn uit een vlees- of een vismenuutje. Deelnemers moeten zich van te voren aanmelden bij Luciën Boerjan. Dat kan telefonisch 0117-453678 of per e-mail: lboerjan@zeelandnet.nl

't Duumpje | 2012 | | pagina 17