6 in ons clublokaal vergaderd, waarbij allerlei praktische zaken worden geregeld, zoals afspraken maken over diverse tellingen en plannen van excursies. De opkomst op deze vergaderingen ligt meestal rond de 10 personen. Tellingen Begin januari hebben enkele werkgroeple den met betrekking tot aantallen ganzen een slaapplaatsentelling verricht op de dijk bij het gemaal van Nummer Eén. We wer den hierin bijgestaan door enkele jongeren van jeugdwerkgroep de Kiekendieven. Naast de reguliere ganzen/zwanentel- lingen hebben we half januari weeralle watervogels geteld in het kader van de jaarlijkse midwintertelling. Ook hebben we diverse slaapplaatsen van kiekendieven en aalscholvers geteld. 2011 was een bijzonder jaar met 2 aanvul lende telprojecten. Het eerste project vond plaats in februari/maart en betrof een steenuilentelling. Om de vier jaar worden namelijk alle steenuilterritoria in Zeeland geïnventariseerd. Direct daarna ging het weidevogeltelproject van start, waarbij we in samenwerking met de Steltkluut in alle natuurgebieden en in een aantal geselec teerde polders van Zeeuws-Vlaanderen weidevogels in kaart hebben gebracht. Dat was niet alles, want alle B.M.P (Broed- vogel Monitoring Projectenj-tellingen die al vele jaren plaatsvinden in het Erasmus- bos, Sophiapolder-West en de St. Kruis- kreek werden ook dit jaar weer uitgevoerd. Daarnaast hebben we zoals gebruikelijk in het voorjaar de broedende Roodborstta- puiten geïnventariseerd. Twee van onze leden hebben in het kader van het M.U.S. (Meetnet Urbane Soorten)- project in Oostburg en Retranchement de aldaar verblijvende stadsvogels in kaart ge bracht, terwijl eind juli de overzomerende ganzen geteld zijn. Een andere vogelsoort die we jaarlijks mo nitoren, is de huiszwaluw. Daarbij viel op dat er minder bewoonde nesten geteld zijn ten opzichte van 2010. Vooral in de grotere kernen blijkt er een achteruitgang van het aantal nesten. Begin oktober is er op de telpost in Bres- kens weer geteld in het kader van de Euro Bird Watch. Vanaf 7.30 tot 12.30 uur no teerden we alle langskomende trekvogels. Ook dit jaar kregen we assistentie van een ervaren teller en hulp van jeugdwerkgroe- pen Kiekendieven en Visdiefjes. Het jaar 2011 was door SOVON en Vogelbe scherming Nederland uitgeroepen tot het jaar van de boerenzwaluw. De soort staat namelijk als 'gevoelig' op de Rode Lijst door een afname van 50-75% in de afgelopen 40 jaar. Als we de oorzaak hiervan willen achterhalen, moeten we beschikken over meer gegevens en deze soort dus beter in het oog houden. Enkele werkgroepleden hebben alle boerenzwaluwnesten geteld in een bepaald km-hok, anderen hebben losse waarnemingen doorgegeven. Excursies De werkgroep organiseerde in 2011 enkele excursies en 20 november gingen we zelf op excursie door met een 10-tal leden de Zeeuwse Vogelaarsdag te bezoeken: dit jaar waren we te gast bij "Natuurvereniging Tholen" Tenslotte Ook in 2012 zullen we weer proberen de jaarlijks terugkerende tellingen uit te voe ren. Daarnaast is het Duumpje aan de beurt om op 21 april 2012 de Zeeuwse Vogelaars dag te organiseren. Ook onze leden zullen worden bediend met enkele excursies, die we aankondigen in dit blad en op onze internetsite. Jimmy Pijcke Plantenwerkgroep Ook dit jaar was er een prima opkomst bij de acht excursies (10, 8, 9, 3, 5, 5, 6 en 6 per sonen). In totaal namen er 16 verschillende mensen deel aan de excursies. De opening van het seizoen is in de kern van Nieuwvliet. We strepen ondanks een overijverige rugbusambtenaar 133 soorten. Meest bijzonder is de vondst van duizen den ex. Kandelaartje. Dit vetplantje siert de bestrating van een verlaten bedrijfspand. Ook de officieel laatste excursie heeft plaats in de kern van Nieuwvliet. Nu blijft de teller hangen op 120. Late akkersoor ten zoals Rood guichelheil, Kroontjes- kruid, Tuinwolfsmelk en Kleine wolfsmelk sieren een voormalig opslagterreintje. De optelsom van beide rondes bedraagt 176 soorten. De tweede uitstap betreft een stukje van de Kleine Boomdijk. Er staat een bijna stormachtige wind die het zoeken en com municeren lastig maakt. De opbrengst is beperkt met 66 soorten, maar de aanwe zigheid van halfparasiet Grote ratelaar, de "volle" parasiet Klavervreter en de zeld zame Bokkenorchis maakt het toch een mooie lijst. Op 9 juni brengen we een bezoek aan het natuurgebied langs de Oudemansdijk (SBB) onder Turkeye. Een hernieuwde poging nadat vorig jaar alles bleek te zijn gehooid. Deze keer zijn we op tijd en staat alles nog fier overeind. Daaronder veel Groot streep- zaad, Knoopkruid en een drietal grassen van de Rode Lijst: Veldgerst, Kamgras en Goudhaver. De dagopbrengst blijft steken op 101 soorten. Op 23 juni staat een van de vele weitjes langs de Wilhelminadijk (SBB) op het programma. Onder het gezang van een Tuinfiuiter vinden we 26 bloeiende Bijen orchissen langs de oevers van de drinkput. De drinkput zelf is zeer helder en gevuld met Tenger fonteinkruid en Fijne water ranonkel. Langs de randen veel Ruwe bies. Mede door de saaie hogere weidegronden blijft de streeplijst steken op 78 soorten. Op 7 juli hangen er dreigende donder wolken in de lucht. De voorspellingen zijn niet veel beter. Toch zijn er nog 5 dappe ren aanwezig. Tussen en onder de buien door strepen we 74 soorten in een klein kreekweitje langs de Lieter (HZL) tussen Oostburg en Draaibrug. Leuke soorten als Watertorkruid, Brunei, Schedefonteinkruid en Echte valeriaan maken de avond toch geslaagd. Het op gras gelijkende blad van het Moeraszoutgras wordt niet gevonden, maar op basis van de specifieke chloorlucht toch op zeker genoteerd. De excursie op 14 juli aan de Heirweg (SBB) valt door zeer overvloedige regenval in het water. Deze wordt met succes verplaatst naar de laatste donderdag van augustus. Voor de vlug invallende duisternis strepen we 95 soorten. Het meest interessant wa ren de oevers langs het water waar onder meer Fraai duizendguldenkruid, Bleekgele droogbloem en Moerasdroogbloem welig tierden. Op 4 augustus brengen we een bezoek aan de Vossekaai (HZL) bij Hoofdplaat. We con centreren ons op het in de winter 2009/10 afgeplagde deel. Er staan nog veel pionier soorten waarvan Bleekgele droogbloem, Greppelrus en Fraai duizendguldenkruid met vele duizenden ex. de hoogste aantal len halen. Wat betreft de toekomstige vegetatie zijn Dwergzegge, Zeegroene zegge, Kattendoorn en Smalle rolklaver reeds gearriveerd. Het zijn mooie voorte kenen voor een soortenrijke begroeiing in de toekomst. De streeplijst telt "slechts" 84 streepjes, maar gezien de soorten wel waardevolle streepjes. Awie de Zwart

't Duumpje | 2012 | | pagina 6