Visie 2012 We zullen ons richten op een positieve ontwikkeling voor de natuur en landschap voor de toekomst daarbij zullen we aan dacht besteden aan: - Daar waar mogelijk proberen helpen de Ecologische Hoofdstructuur verder af te bouwen. - Het zoveel mogelijk voorkomen van hoogbouw in het kustgebied. - Overleggen met de landbouw en zoeken naar mogelijkheden die natuur en land schap minder belasten (overleg ZLTO Z-Vlaanderen). - Niet meewerken aan verstening van ge schikte natuurgronden bij onvoldoende compensatie of in strijd met Natuurlijk Vitaal. - Bewaken van natuur, wet en regelgeving, eventueel door inschakelen van de afde ling handhaving. Tot slot Onze inspanningen geleverd voor de natuurbescherming in West Zeeuws-Vlaan- deren zijn alleen mogelijk door inzet van onze leden; het is gelukkig een hechte club die vrijwel altijd voltallig de planologie bijeenkomsten bezoekt. Daar mogen we best trots op zijn. Ik hoop dan ook dat we nog lang zo door kunnen gaan. Leo van den Broeke, voorzitter planologiewerkgroep. Zoogdierenwerkgroep De zoogdierwerkgroep heeft in 2011 rustig verder gewerkt. De hoofdmoot waren terug de waarnemingen. Het aantal waarnemers was 22 personen die al dan niet regelmatig iets doorstuurden. Hiervan zijn er 12 personen dezelfde als in 2010. Dit kan je als de vaste kern beschouwen, wat betreft waarnemingen. Dit jaar hebben we ook aan een kleinschalig project rond muizen gewerkt. Bij 3 leden van de werkgroep werden er trip-trap-vallen geplaatst. De resultaten van dit project vielen tegen. Op één locatie werd er slechts 1 spitsmuis gevangen. Op de tweede locatie werden er 4 spitsmuizen en 8 veldmuizen gevangen. Op de derde locatie werd niets gevangen wegens tijdsgebrek door desbe treffende persoon. Of er nu weinig of veel muizen zitten, kun je aan de hand hiervan niet opmaken. Tevens vraagt deze manier van werken toch meer van de vrijwilligers dan ik gedacht had. Over zulke projecten moet dus nog beter nagedacht worden. Een ander project, dat eigenlijk a la mi nute ontstond, was dat rond konijnen en Myxomatose. Na een waarneming van een konijn met Myxomatose lanceerde ik de vraag onder de andere leden of ze ook aan myxomatose lijdende konijnen hadden gezien. Deze oproep kwam tevens in het ledenblad. Hierop werd gereageerd: wel ongeveer 5 personen meldden zieke konij nen. Enkelen hiervan gaven ook aan hoe de situatie voor de ziekte was. Hierdoor krijg je dan een beter beeld van de impact van deze ziekte. Blijkbaar werkt de combinatie mailing en ledenblad toch vrij goed als je met een concrete vraag komt. De rubriek "Isterietstezien" kwam dit jaar wat in de verdrukking. De opzet om driemaandelijks een nieuw stukje te schrijven ging jammerlijk de mist in. Deels door gebrek aan inspiratie en deels door vergeetachtigheid. Het zou handig zijn als de beheerder van de website de schrijver eraan zou herinneren tijdig een nieuwe tekst aan te leveren. Dit is in het verleden al gebeurd. Het lijkt op afschuiven van de verantwoordelijkheid, maar een waakhond is soms handig. Wat betreft de waarnemingen mogen we niet klagen. Dit jaar werden er 733 waar nemingen doorgestuurd. Dit aantal is nog niet op het niveau van 2009 (787), maar wel 80 waarnemingen hoger dan verleden jaar. Er werden 23 soorten zoogdieren gezien dit jaar. Grote verschillen met verleden jaar zijn er niet. Wel werd er terug een ree gezien. Voor 2012 zal er op dezelfde manier verder gewerkt worden. De vaste maillijst zorgt er blijkbaar voor dat het ledenaantal vrij stabiel blijft. Mijns inziens loont deze werk wijze. Het regelmatig schrijven van stukken voor het ledenblad zorgt dan weer voor interesse van mensen die de werkgroep nog niet kennen. Via de website heeft slechts één persoon de zoogdierwerkgroep bereikt. Dit medium heeft dus een kleine invloed. Wat nevenprojecten betreft, moeten we die laagdrempelig houden ofwel moeten we ze erg goed voorbereiden; tussenin schijnt niet te werken. Dat heeft het trip trapproject bewezen. Voor 2012 staat nog niets specifieks in de steigers. Danny Bauwens Knotwerkgroep 2011 Zaterdag 8 januari is onze eerste knotdag in 2011. We zijn te gast bij de familie Bridie aan de Westlangeweg 2 te hoofdplaat. Er staat een zeer krachtige wind, maar bij de start is het droog. Niet echt lang, want rond kwart over tien krijgen we de eerste bui. Omdat het dan toch zowat koffietijd is, storen we ons er niet aan. Na de koffie is het weer droog en met 9 man zijn we druk bezig met het knotten en "uitbenen"van 13 wilgen. Net voor de middag begint het dan toch weer hevig te regenen en is het maar goed dat de middagpauze eraan komt. Gezellig allemaal aan tafel pratend over koetjes en kalfjes genieten we van de soep die familie Bridie voor ons gemaakt heeft. Aan eten en drinken hadden we niets tekort. 's Middags bleef het gelukkig droog en als we om vier uur het bijltje neerleggen, kunnen we terugkijken op een geslaagde eerste knotdag. Zaterdag 15 januari starten we nogmaals bij dezelfde famlie. Het weer is niet veel beter dan de voorgaande week: het blijft wel droog, maar er staat een zeer krachtige wind en het blijft grijs. We moeten hier alleen maar het rijshout dat vorige week is blijven liggen in de takkenril verwerken, dus zijn we rond de middag klaar en kun nen we na het eten naar Driewegen om mevrouw Van de Griendts meidoornhaag op hoogte af te zetten en nog een paar wilgen te knotten. Ook hier schieten we behoorlijk op. Na de koffie kunnen we nog 4 wilgen knotten. De opkomst was niet slecht met 's morgens 8 en 's middags 6 man. Zaterdag 22 januari hebben we een inhaal- dag. Vanwege de hevige sneeuwval heb ben we op 18 december moeten afzeggen. Op het programma stond Heieen Kesteloo, Mosterdweg 2 te Oostburg. 12 Man sterk kan echt veel werk verzetten. We knotten hier 16 wilgen en 6 niet al te zware essen. Dat Heieen lekker kan koken en bakken we ten we nu ook: bij de koffie lekkere cake en tussen de middag twee soorten heerlijke soep. Alleen daarom zou je al lid worden van de knotwerkgroep. Zaterdag 29 januari gaat ons programma verder volgens schema. We zijn te gast bij Fred en Elfie Braun aan de Sint Pietersdijk 13 te Biervliet. Het is een zonnige maar frisse zaterdag, echt zo'n dag waarop het leuk is om buiten bezig te zijn. Aan belang stelling hebben we vandaag geen gebrek. Een fotograaf die werkt voor "Terneuzen in Beeld" schiet heel wat mooie plaatjes die op de website "Terneuzen in Beeld" te zien zijn. Als klap op de vuurpijl word ikzelf ge ïnterviewd door Omroep Zeeland en kom ik rechtstreeks (op de radio) in de uitzen ding. Een beetje reclame voor ons werk kan natuurlijk geen kwaad en wie weet kunnen we nog meer mensen warm krijgen om

't Duumpje | 2012 | | pagina 8