"Later flowers for the bees" 10 2012 is Het Jaar van de Bij en redactielid Frans Buijze schetst de benarde situatie waarin veel bijenvolken zich bevinden. Foto links Bi] op kamille, foto rechts Bij op Jacobskruiskruid (Awie de Zwart). Het motto van Het Jaar van de Bij 2012 luidt "Bijen houden van bio." Van bloemen, dus. "Bloemen houden van mensen" zingt de reclame. Tel de twee slogans op en je krijgt een oproep: "Mensen, zaai meer bloemen en red de bijen! Daarmee stel je tevens de eigen voedselvoorziening veilig en is de cirkel weer rond!" Meer natuur in stad en land Kijk naar de London Olympics deze zomer. De BBC brengt natuurlijk de atleten uitgebreid in beeld, maar ze komen ook met andere plaatjes. Met militaire precisie hebben de Britten naar eigen zeggen in het Olympisch park bloemenweides ingezaaid die op het hoogtepunt volop in bloei moeten staan met een oogstrelende keur aan kleur. De hove niers gaan ook voor goud! Meer bloeiende bloemen in stad en land zouden de bijen flink vooruithelpen is de redenering. Londen is natuurlijk geen Nederland of Landje van Cadzand, maar een grote gedachtesprong is het niet. Om Zeeuwse akkerranden met bloemborders in te zaaien heeft de ZLTO een uitgebreide handleiding op de site gezet van 26 pagina's. Natuur More, Bionext, De Bij enstichting en de Bolster nemen het initiatief voor het bijenpad, om bloemen in te zaaien langs een fietsroute van Friesland tot Zeeland. Bijensterfte Een jaarlijkse sterfte van gemiddeld 25 tot 30% van de Nederlandse bijenvolken wordt toegeschreven aan meerdere factoren. In 2006 spraken ze in Amerika van CCD, Colony Collapse Disorder, een ziekte die leidde tot het instorten van een volledige bijenkolonie, soms zelfs binnen enkele dagen. Verliezen zijn gemeld van 30 - 90 In Europa kwamen meldingen uit Griekenland, Italië, Polen, Portugal en Spanje. De bijenramp werd toe geschreven aan klimaatveranderingen, het verdwijnen van hun leefmilieu, een verlam mend virus en schimmelinfecties. Neonicotinoïden Daar zijn de neonicotinoïden bijgekomen, met namen als Thiamethoxam, Clothianidine en Imidacloprid. Het laatste is een zenuw gif, in gebruik als gewasbeschermer. Het is geen "afwasbaar" middel: het wordt door de planten opgenomen of toegepast bij zaad- coating of gebruikt in druppelsystemen. Het beschermt met name mais en koolzaad tegen vraat. Bijen die bij deze bloesems nectar of stuifmeel ophalen, raken verzwakt, maar worden niet rechtstreeks gedood. De gena deslag wordt uitgedeeld door bijvoorbeeld een schimmelinfectie omdat de weerstand verminderd was door de neonicotinoïden. Met een intact immuunsysteem liggen de kansen beter. Imidacloprid In Nederland werd het landbouwgif Imida cloprid in maart in de pers verantwoordelijk gesteld voor de bijensterfte. In het bericht werd er melding van gemaakt dat imkers al lang een relatie leggen tussen het gebruik van Imidacloprid en bijensterfte. Het gif treft allereerst de insecten, maar de zoogdieren veel minder. De New Scientist meldde begin april dat de gevolgen van deze insecticiden voor hommels (Bombus terrestris) zijn bestu deerd door Penelope Whitehorn en David Goulson van de Universiteit van Stirling, in Groot-Brittannië. De onderzoekers stelden hun bijen bloot aan verschillende niet-do- delijke doses Imidacloprid. Ze ontdekten dat een controlegroep het in alle opzichten beter deed: betere gewichtstoename en een groter aantal voortgebrachte koninginnen. Een tweede studie, voor honingbijen (Apis mellifera) door Mickaël Henry in Avignon, toonde hoe het mechanisme in zijn werk ging. Het giftast het geheugen en het naviga- tievermogen van de bijen aan. Bij labora toriumtests viel het niet zozeer op, maar in de buitenlucht des te meer. In de praktijk bleek dat de bijen de weg naar huis moeilijk konden terugvinden! In Frankrijk, Duitsland en Slovenië is het gebruik al aan banden gelegd. Er moet beter gekeken worden of nieuwe insecticiden nuttige insecten als bijen niet schaden. Laboratoriumtests zijn niet toereikend. Veldwerk hoort erbij. Voedselaanbod Bijen zijn nodig bij de bestuiving van planten en zijn daarmee onmisbaar voor het voedsel van de mens! Kijk eens in uw winkelwagentje als u deze week in de rij voor de kassa staat te wachten. Doe zelf de test! Welke bood schappen hebben hun bestaan te danken aan bestuiving door bijen? Wat blijft achter in de wagen als u die artikelen straks niet meer uit het schap kan pakken, of ze veel duurder in de schappen aantreft? Voor onze groente, fruit of noten hebben wij de bijen nodig, dat staat vast. Ook voor de koffie en chocola trouwens! Doemscenario's In een deel van China wordt al met de hand gepollineerd. Het is moeilijk voor te stellen dat mensen ooit op grote schaal in de kassen of in de buitenlucht stuifmeel met penseeltjes op planten gaan aanbrengen. Dat wordt een arbeidsintensieve en kostenverhogende klus, zeker in vergelijking met de investering in een nijver bijenvolkje dat onverstoorbaar volle werkdagen maakt. Als mensenhanden hun werk moeten overnemen, wordt de fruitmand duur betaald!

't Duumpje | 2012 | | pagina 10