Afscheid bestuurslid Luciën Boerjan V Kunstenaars Onze moderne, rationele landbouwmetho des (de monocultuur van de gewassen, de chemie, het vervroegen van de oogsttijd, de mechanisatie) laten steeds minder ruimte voor bloeiende bloemen, vooral in de nazo mer. Op Het Korenveld van Vincent van Gogh, om maar eens een voorbeeld te noemen, zijn duidelijk klaprozen zichtbaar, en korenbloe men - die naam zegt al genoeg! Dit is uiter aard geen pleidooi voor een terugkeer naar het bedrijf van de voorouders. Bovendien zal de schilder misschien eerder een impressie van kleuren hebben willen uitbeelden dan een getrouw beeld van de werkelijkheid. Ook John Keats schrijft over "twined flowers" (in eengevlochten bloemen) bij de graanoogst (in Ode to Autumn uit 1819). Een perceel tarwe oogt tegenwoordig wel anders dan bij de schilders of dichters van vroeger! Meer bloemen, maar waar? Zonder grond aan de verbouw van voedsel te onttrekken, valt er ook iets anders te beden ken voor meer late bloemen voor de bijen. De stadsplantsoenen en de bermen langs onze eindeloze wegen bestaan bijna altijd uit groene vlaktes kortgeschoren grasland - makkelijk in onderhoud, verkeersveilig, strak, een rust voor 't oog van de jachtige forens of vrachtrijder achter het stuur. Juist daar zou den de wilde bloemen van de Impressionisten weer een plaats kunnen krijgen, zonder dat de doelmatige aanpak in de landbouw in het geding komt. Er moet natuurlijk wel gekozen worden voor soorten die niet uitzaaien over nabijgelegen akkers. Meer bloemen en meer diversiteit aan soorten betekent voor de bijen hetzelfde als een gevarieerd voedselaan bod voor de mens. Met eenzijdige voeding bouwen zowel mens als dier geen weerstand op - dat lijkt de kern van het verhaal. ..."later flowers for the bees"... Als Keats dit schrijft, woont hij in het landelijke Hampstead. Het dorp is nu een leafy suburb, een voorstad van Londen, een tuinwijk met veel groen. Keats' House is een aanrader voor een rustdag bij de Spelen, als u deze vakantie wegtrekt uit Het Land van Cadzand. Weergave van het dankwoord door voorzitter Jo Timmers. Toen je een paar bestuursvergaderingen ge leden aangaf, datje het bestuurswerk lang genoeg gedaan had en niet herkiesbaar zou zijn op deze ledenvergadering, vroeg ik me als relatieve nieuwkomer af hoe lang je nou precies in het bestuur had gezeten. Ik dacht daar op een eenvoudige manier achter te kunnen komen door thuis in wat oude Duumpjes te kijken, wanneer jouw naam daar voor het eerst voorkwam. Maar dat werkte dus niet. Het oudste nummer dat ik thuis terug kon vinden, was van 1994, en daar stond je al in vermeld als bestuurslid. Daar kwam ik dus niet veel verder mee; ik moest een Duumpje zien te vinden, waarin je nog niet stond vermeld. Gelukkig hebben we een goed verzorgd verenigingsarchief en ook al was het verslag van de betreffende ALV op een niet voor de hand liggende plaats opgeborgen, ik heb het uiteindelijk wel kunnen terugvinden. Het papiertje is inmiddels wat vergeeld, maar nog wel goed leesbaar. Op de ALV van 11 maart 1983 te Zuidzande ben je tot bestuurslid benoemd. Samen met nog een aantal andere namen die we uit die beginperiode kennen: Sjaak Herman en Jan de Zwart. Dat betekent dat jij je maar liefst 29 jaar hebt ingezet en veel hebt meegemaakt en bijge dragen aan wat onze vereniging heeft ge vormd: roerige tijden, ludieke acties, de barri caden op in de beginjaren en deel uitmakend van de harde kern die ook eigenaar werd van Lucien neemt de felicitaties in ontvangst (Jaap de Hulster). een stukje grond aan de Masjeskreek. Het karakter van onze aanpak is in de huidige tijd allemaal wat anders geworden, want er is gelukkig meer wet- en regelgeving gekomen die de natuur in bescherming neemt. Je had en hebt nog steeds een zeer brede interesse en in veel werkgroepen komt je grote kennis van pas: over vogels, zoogdie ren, planten, vlinders, knotten, begeleiden van excursies etc. Je wist wat er in de meeste werkgroepen speelde en kon die informatie inbrengen in de bestuursvergaderingen. Je was nooit te beroerd om eens iets extra's te doen: gan- zenoverleg, vossenoverleg, gierzwaluwen in Groedeonmogelijk om al die dingen op te noemen. We weten allemaal dat het slecht gaat met de biodiversiteit en dat geldt helaas ook jouw soort en daarmee bedoel ik vrijwil ligers/bestuurders die zich langdurig voor een vereniging inzetten. Ook jouw soort wordt met uitsterven bedreigd. Vandaag de dag kun je deze vrijwilligers niet meer vinden en we kunnen als vereniging alleen maar dankzeggen voor watje voor de ver eniging hebt gedaan. Bedankt Luciën. Ik mag je namens de ver eniging dit zilveren duumpje overhandigen en als blijk van waardering en dankbaarheid tevens deze bon en een bos bloemen voor Emmy.

't Duumpje | 2012 | | pagina 11