If misch zakje doen vinden het minder prettig. Mede hierom hebben we de afgelopen tijd een aantal zaken aanhangig gemaakt en om te voorkomen dat we steeds met dit soort akkefietjes te maken krijgen, leek het ons nut tig eens met de ZLTO rond de tafel te gaan zitten. In het gesprek hebben we duidelijk ge maakt dat onze vereniging net zo betrokken is bij het landschap als de agrarische sector en de voorzitter van de planologiewerkgroep Leo van den Broeke heeft een stukje ge schreven in het ledenblad van de ZLTO over landschappelijke inpassing. De gemeente heeft al geruime tijd een aantal richtlijnen aan de hand waarvan wij een uitbreiding be oordelen. Alle partijen zijn daarmee gediend. Gemeente Sluis heeft geen zienswijze van ons te duchten, onze vereniging hoeft geen zienswijze op te stellen, en last but not least: de ondernemer kan direct aan de slag. En hierop voortbordurend Enkele weken geleden bleek weer maar eens dat gemeente Sluis nogal luchthartig met deze beoordeling omspringt. We zagen bij een ter inzage liggende vergunningverstrek king dat een schuur bijgebouwd zou worden tot buiten het bouwblok. Uit de stukken bleek evenmin dat er ook maar een struik bijgeplant zou worden, dus alle reden de verleende vergunning in een zienswijze van enige opbouwende kritiek te voorzien. We werden stante pede uitgenodigd voor een gesprek, waarbij ook de landbouwer aan tafel zat. De vlot babbelende dame van het Landbouwloket kon niet verdoezelen dat ze zelf de ondernemer er niet op had gewezen het geheel met enig groen te camoufleren. De ondernemer was onaangenaam verrast: de aannemer stond in de startblokken en de schuur moest klaar om straks de aardappe len binnen te steken. Hij had bij een eerdere verbouwing alles netjes landschappelijk ingepast, dus reden hem hier het voordeel van de twijfel te geven. En zo proberen we ons buitengebied aantrekkelijk te houden. Verbazing Verbazing toen we in de PZC van 19 april lazen dat ene Theo Buijsse contact had gehad met genoemde krant en besproken was dat hij een brief aan de gemeente Sluis had ge zonden om de democratische gezindheid van de vereniging in twijfel te trekken. Dhr. Buijsse is al vele jaren lid van de vereni ging, maar we komen hem uitsluitend tegen op Algemene Ledenvergaderingen, dus zo betrokken dat hij de knotzaag ter hand neemt, of eens een ter visie liggend bestem mingsplan helemaal doorvlooit, is hij verder niet. Hij heeft eerder kritiek gespuid en toen heb ben we hem enkele malen laten meedraaien in het bestuur om hem een indruk te geven hoe ons bestuur 'werkt' en ook heeft hij even deelgenomen aan het mailcircuit van de planologiewerkgroep. Hij vond zich echter niet passen in deze cultuur en heeft om die reden afgehaakt. In ieder geval zou het hem toch duidelijk geworden moeten zijn dat ons optreden niks te maken heeft met vijanddenken, zoals hij doet voorkomen. Integendeel, het enige wat we doen is het delen van onze kennis met provincie, gemeente, waterschap en particulier om zo een bijdrage te leveren ter instandhouding van ons mooie Zeeuws- vlaamse landschap. En als er dan bijvoor beeld in ons mooie buitengebied een joekel van een schuur gebouwd wordt zonder enig boompje om de verstening wat te camoufle ren voor de al dan niet recreatief genietende passant, dienen we een zienswijze in om te komen tot enige 'landschappelijke inpassing'. Dat zijn de democratische spelregels en ons inziens is hiermee een algemeen belang gediend. Verder is ons bestuur samengesteld en het handelt in volledige overeenstemming met de statuten, die vergelijkbaar zijn met de statuten van talloze andere verenigingen. Er is een algemene ledenvergadering, waarop bestuurskandidaten gekozen kunnen worden door de op dat moment aanwezige leden. Dat relatief weinig leden naar een algemene ledenvergadering komen, is een verschijnsel waarmee iedere vereniging kampt. Trouwens, waar dhr. Buijsse dit verschijnsel ziet als gemankeerde democratie kan deze beperkte opkomst ook gezien worden als te ken van vertrouwen. Veel leden hebben blijk baar dermate veel vertrouwen in het reilen en zeilen van de vereniging dat ze het bijwonen van de ALV helemaal niet nodig vinden. Dat niemand enig heil zag in de bestuurskan- didatuur van dhr. Buijsse is triest voor hem, maar het kan ook reden zijn de hand in eigen boezem te steken. Hij heeft zich nog nooit op enige wijze actief ingezet voor de vereniging en wat moetje dan in een bestuur. Als dan blijkt dat je een brief aan de gemeente Sluis gestuurd hebt, waarmee je het democratisch gehalte van de vereniging in twijfel trekt, terwijl je je tegelijkertijd kandideert voor een bestuurslidmaatschap mag zo'n handelwijze op zijn minst weinig constructief genoemd worden. En ook dat ons bestuur pas een maand later en uit tweede hand moest verne men dat een kandidaat-bestuurder zo'n brief verzonden had. Niet bepaald een voorbeeld van de openheid die dhr. Buijsse zelf zo hoog in zijn vaandel zegt te schrijven. Natuurlijk zijn er binnen een vereniging altijd terreinen die niet die aandacht krijgen die ze verdienen, maar dat is de consequentie van het werken met vrijwilligers. Je kunt als bestuur niemand de opdracht verschaffen bepaalde taken te verrichten. Zo hadden we ooit een milieuwerkgroep, maar de voortrekker verhuisde en daarmee kwam een eind aan de milieuwerkgroep. Zo ging dat en ook nu weer: als niemand er binnen de vereniging plezier in heeft zich bezig te hou den met het activeren van 'stille' leden, zoals dhr. Buijsse ons verwijt, houdt het verder op. Het verbaast ons eigenlijk dat dhr. Buijsse zijn lidmaatschap al niet lang opgezegd heeft. Dat zou voor ons zeker geen verlies zijn. Binnen de vereniging doet hij verder niets. Integendeel, het kost ons bergen tijd hem op fatsoenlijke manier te woord te staan. Tijd die niet ten goede komt aan de bescherming van de mooie natuur in West Zeeuws-Vlaanderen. Rectificatie artikel windmolens Een deskundig duumpjeslid maakte ons erop attent dat er een onjuistheid geslopen was in het artikel over windmolens. De Hoofdplaat molens zijn natuurlijk stukken kleiner dan de molens die men op de Noordzee plaatst, maar met hun ashoogte van 80 meter horen ze gewoon in dezelfde categorie 'groot'. Voor ons standpunt over windmolens maakt het overigens geen verschil. Zoogdierenwerkgroep Danny Bauwens maakte ons via mail deelge noot van enig nieuws: Ik heb als onderwerp maar voorjaar geno men, want van lente kan je niet echt spreken. Maar toch is het nog niet echt een slechte start. We zijn nu al vijf maanden ver in het jaar en er is al het een en ander doorgekomen. Een'oude bekende is terug in de Elderschans: de eekhoorn. Het blijft wachten op een mel ding van meerdere individuen samen, liefst twee. Of dit het begin is van een populatie of terug een enkeling die hier geraakt is, weten we nog niet. Dus aan iedereen die regelmatig in dit parkbos vertoeft een oproep om de boel goed in de gaten te houden. Verder wordt her en der een klein roofdier ge zien, meestal wezel of hermelijn. Deze vlugge kereltjes kan je af en toe eens tegenkomen. De vaste waarden als haas doen het vrij goed, maar ook die waarnemingen ontvangen we graag. Iedere waarneming van gelijk welk zoogdier blijft belangrijk. Tevens is er nog een nawee van myxomatose. De piek is er waarschijnlijk uit, maar af en toe krijg ik nog een melding hiervan. Mocht je denken dat de zoogdierwerkgroep in slaap was gedommeld, we zijn weer wakker geschoten.

't Duumpje | 2012 | | pagina 19