De toptien van zwerfvuil m Een voor ons doen wat ongewoon onderwerp, maar ons medebestuurs- en redactielid Walter de Milliano woont langs een druk bereden fietsroute en de verrassende giften van de passanten brengen hem tot deze ontboezeming. Statiegeld Tot voor kort bestond er een convenant tussen winkelbedrijven en producenten op basis waarvan de consument statiegeld ontving bij inlevering van glazen flessen, PET-flessen etc. Voorzover verpakkingsmaterialen niet onder dit systeem vielen, kon de consument zijn af val scheiden en op veel plaatsen in de omge ving stonden bakken voor groen, wit en bruin glas, een bak voor het blik en soms ook nog een bak waarin men oude kleren kwijt kon. Het systeem is in de loop der tijden al wat ingeperkt en op steeds meer glaswerk zit geen statiegeld meer. Hetzelfde geldt de plastic flessen. Afschaffing Men vindt dit systeem van afvalscheiding zo'n succes - ongeveer 80 van alle embal lage wordt door de consument gescheiden ingeleverd - dat fabrikanten de politiek bijna zover hebben gekregen het statiegeldsysteem grotendeels overboord te zetten. Het is nog niet helemaal rond want o.a. gemeentes zijn tegen deze versoepeling. Vanuit de producent geredeneerd gaat het om een forse kosten besparing, want het statiegeldsysteem is natuurlijk kostbaar. Keerzijde van de medaille is misschien dat meer 'inpakspul' in natuur en milieu terecht komt. Jammer, maar net als een autofabrikant is ook een consumptiegoederenproducent niet verantwoordelijk voor de schade die zijn verpakking doet aan het milieu. De Nederlander staat bekend als iemand die zijn straatje schoonveegt en overheden pro beren de consument hierin bij te staan door op veel plaatsen afvalbakken en 'blikvangers' neer te zetten. Toch rijst de vraag of onze Zeeuwsvlaamse consument deze hulpmid delen wel optimaal gebruikt om zwerfvuil te voorkomen. Zwerfvuil Helaas moeten we constateren dat storend veel zwerfvuil in natuur en milieu rondslin gert. Bij ZMf-bijeenkomsten bleek me dat het probleem zich overal in Zeeland voordoet en datje de meest vreemde voorwerpen kunt tegenkomen. Zo vond ik onlangs bij "De Plate" een emmer voor gebruik gereedgemaakte verf in de slootkant (zie inzet) en in een nabu rige sloot een compleet TV - toestel. En als je de foto van de blikvanger bekijkt, sta je ervan te kijken dat er zoveel naast belandt. Na het volledig afschaffen van statiegeld rijst de vraag natuurlijk of dit zal leiden tot een toename van het zwerfvuil. En hoe staat het met het zwerfvuil in ons Zeeuwsvlaamse landje? Zwerfvuil is een vorm van sluikreclame, maar veel kwalijker nog, een belasting voor het milieu. Voor natuur, landbouw en veeteelt kan zwerfvuil problemen geven. Plastic vult magen van dieren, blik in de bek doet dieren lijden en zelfs sterven, papier en plastic verstoppen de waterafvoer in sloten en het verwijderen van zwerfvuil leidt tot extra kosten voor de agrarische sector. En die sector heeft het al moeilijk genoeg. Hiernaast worden de eisen die aan de ak kerbouwer gesteld worden steeds strenger. Sommige landbouwproducten kunnen alleen verhandeld worden als ze op de juiste wijze verbouwd zijn. Rondzwervend vuil kan certi ficering en dus verkoop van oogst in de weg staan. Daarmee wordt het verwijderen van zwerfvuil dus een voorname taak. Onderzoekje Om de omvang van het probleem wat in kaart te brengen, heb ik een kleinschalig onderzoek gedaan: meten is weten. Er is geïnventariseerd langs een sloot bij een 'vangnet'. De eerste telling in maart was verontrustend (zie tabel). Per 100 m. bermrand en sloot, langs de Bakkersstraat in Oostburg, vond ik gemiddeld 25 stuks zwerfvuil. Vooral plastic en blikken drankflesjes, snoep- en voedselverpakkingen, maar ook landbouw plastic. Vooral rondom zo'n 'blikvanger' ligt veel zwerfvuil (zie foto) en de blikvanger trekt bovendien groot afval aan. Men denkt daar alles te kunnen deponeren. In de 80-er jaren werd er een film gemaakt ('The gods must be crazy') over de ideale burger, waarbij de vinder van het zwerfvuil alle moeite doet om zelfs het zwerfvuil dat uit de lucht komt vallen, terug te brengen naar de eigenaar. De vinder in de film was een Bos jesman uit Zuid-Afrika, een afstammeling van een van de oudste mensenrassen. Hij bracht de glazen drinkfles terug naar de eigenaar omdat hij ondervonden had dat van zwerfvuil veel last kan komen (er werd een vrouw met de fles geslagen). Daarom wilde hij dat de eigenaar zelf voor de lege fles zou zorgen. Maar even terug naar ons onderzoekje: - Na het afschaffen van het statiegeld treffen we nog steeds veel zwerfvuil in het milieu aan. - Blikvangers volstaan niet om alle zwerfvuil op te vangen. - De toptien van zwerfvuil bestaat vooral uit verpakking van drank, snoep en voedsel. Resultaten Bakkerstraat 18 maart Soort aantal 1 Blikken bier, cola 9 2 Plastic waterflessen 9 3 Snoepwikkels 8 4 Papieren containers drank 3 5 Plastic snoepdoosjes 3 6 Plastic zakken 3 7 Sigarettendoosjes 3 8 Aluminiumzakjes snoep, chips 2 9 Landbouwplastic 2 I 10 Afvaldump 1 Folie 1 Papier 1 Plastic doppen 1 Plastic zak Rookwaar 1 Tennisbal 1 Vervoermiddelmaterialen 1 Totaal per 200 meter 49 Voorwerpen per 100 meter 25

't Duumpje | 2012 | | pagina 6