Een nieuw fietspad 7 Sinds de herindeling in 1970 kwam af en toe een vrijliggend fietspad tussen Groede en Oostburg aan de orde. Nu, in 2012 ligt het fietspad er. Redactielid, Groenaar en oud HBS-scholier Frans Buijze doet verslag Het Waterschap deelt warme chocolademelk en koeken uit (Frans Buijze). Op 25 april 2012 vindt de opening plaats van het fietspad Groede - Oostburg! Als feeste lijke omlijsting deelt Waterschap Schelde- stromen 's morgens vroeg in een feesttent bij het Wafeldorp aan de Nieuwkerkse Kreek warme chocolademelk en koeken uit. Alle passanten kunnen een toast uitbrengen op de nieuwe verbinding. Die morgen hebben gedeputeerde Van Beveren, de wethouder en de waterschapsbestuurders al eerder de officiële openingshandelingen verricht. Voortraject De aanleg van het fietspad en de reconstruc tie van de Scherpbierseweg hebben onge veer een halfjaar in beslag genomen. Na de zomervakantie van 2011 zijn de werkzaam heden begonnen en vandaag, ruim vóór de nieuwe vakanties, kan de hele weg er weer jaren tegen. Het resultaat mag er zijn! Het oude tracé is zo veel mogelijk behouden, al zijn de scherpste bochten flink gestroomlijnd en is de hobbe lige weg van vroeger helemaal geëgaliseerd. Het fietspad loopt over de hele lengte langs de westkant van de Scherpbierseweg, met uitzondering van enkele honderden meters op Scherpbier zelf. In het buurtschap bleek moeilijk ruimte te vinden voor een vrijlig gend fietspad. Hier ontbreken gescheiden rijstroken en staan de fietszones in andere kleuren op de weg zelf gemarkeerd. Om Scherpbier kun je trouwens niet meer heen! Tien heel grote borden op al haar toegangs wegen attenderen weggebruikers erop dat ze Scherpbier - met zijn eigen plek in de plaatselijke geschiedenis - binnenrijden. Betrokkenheid 't Duumpje In het voortraject zijn Duumpjesleden vanaf augustus 2010 betrokken geweest bij de aanleg van het nieuwe fietspad. Hierbij is overlegd over de beplanting, de vliegroutes van vleermuizen, de bruggen over de kreken, bietendammen en de situering van sommige delen van het fietspad. Op twee locaties, op Scherpbier en in Groede aan de Kruisweg, zijn streekeigen, volgroeide knotwilgen ge plant. Als die deze zomer aanslaan, wordt dat een lust voor 't oog. Het Waterschap heeft hier een heel mooi accent aangebracht! Verkeersontwikkelingen Hoofdzaak is en blijft natuurlijk de verkeers veiligheid! Hoewel nooit ernstige ongelukken plaatsvonden - niet in de eigen middelbare schooltijd of daarna - is het wijs om met de toegenomen verkeersdrukte op safe te spelen. Vandaag, de 65e verjaardag van Johan Cruyff, zien we op de televisie het beeld voorbijkomen van de jonge speler die voor het huis van zijn ouders in een bijna autoloze straat kan voetballen. Dat herinnert ons eraan hoe de intensiteit van het verkeer de afgelopen vijftig jaar is toegenomen. Ook tussen Groede en Oostburg. Groede 1965 De verandering geldt evengoed voor de inwoners van Groede. In een film op "Trug- kieke" uit 1965 wordt Groede nog geportret teerd als een dorp dat zichzelf kan bedrui pen. Ga maar na. Je hebt er 6 bakkers, 6 cafés, 3 smederijen, 3 snoepwinkels 3 scholen, 3 kerken, 2 fourniturenzaken, 2 slagers, 2 schoenmakers, 1 zwembad, 1 tennisbaan, 1 hertenkamp, 1 burgemeesters 2 wethou ders ik MOET wat vergeten zijn! Voor ons was de Scherpbierseweg eigenlijk gewoon de Oostburgseweg! Wat moest je tenslotte in Scherpbier? Je was op Oost burg aangewezen. Je moest er in de eerste plaats heen (sommigen althans) om er ter wereld gebracht te worden, de tandarts zat er, je ging de zilvervloot binnenhalen bij de grootouders met je verjaardag, je nieuwjaar, je goede rapport - en je moest er dus naar school, toen nog 6 dagen in de week, want ook zaterdagochtend werd les gegeven. Met de hele groep fietste je erheen, midden op de weg, om beurten koptrekken, zo laat mo gelijk vertrekken en toch altijd op tijd komen, weer of geen weer. De bus nemen deed je niet! Fietste je die morgen de spanning weg voor dat proefwerk Franse werkwoorden? Je moest uiteraard wel iets laten zien: "on ne badine pas avec les verbes!" Fietspad, op de gezondheid dus! Dat vele scholieren nog jaren veilig het fietspad mo gen nemen en lof voor het Waterschap dat mooi werk heeft geleverd: een vernieuwde verbinding die goed in het landschap is ingepast. Het Waterschap heeft hier een heel mooi accent aangebracht (Frans Buijze).

't Duumpje | 2012 | | pagina 7