U wilde rozen, u krijgt wilde rozen! s zit Zoals men bij het grootwinkelbedrijf alle rekken af en toe ergens anders zet om het winkelend publiek tot extra aankopen aan te zetten, gebeurt dat ook bij de floristen. In dit geval hebben ze de rozen in het rek van andere namen voorzien en is er weer jaren werk aan de winkel. Bloeiende Viltroos (Awie de Zwart). Wilde rozen zijn in onze streek een algemene verschijning. Wilde populaties zijn te vinden in onze duinen en in de polders langs dijken, sloottaluds en oude hagen. Daarnaast wor den inheemse rozen nogal eens aangeplant. Het determineren was tot voor kort redelijk overzichtelijk. Feitelijk was er in onze streek, een enkele uitzondering daargelaten, keuze Bloem Egelantier (Awie de Zwart). uit drie inheemse rozen: Hondsroos, Viltroos en Egelantier. Recent onderzoek heeft die luxe helaas danig in de war gestuurd. Onder de paraplu van deze drie soorten bleken zich maar liefst 13 nieuwe soorten schuil te houden! Determinatie Deze fikse uitbreiding van de wilde rozenfa milie is het gevolg van jarenlang onderzoek. Het resultaat ervan verscheen in het voorjaar van 2011 in een speciaal rozennummer van Gorteria (floristisch tijdschrift). Daarin staat de volledig gerenoveerde determinatietabel om al deze nieuwe soorten wilde rozen op naam te kunnen brengen. Er wordt uitgebreid stilgestaan bij de onder scheidende kenmerken van de afzonderlijke soorten. Het blad, de kelkblaadjes, de bottels en de vorm van de stekels. Zij allen spelen een cruciale rol bij de determinatie. Naast de determinatietabel bevat het boek ook voorlopige verspreidingskaartjes van de afzonderlijke soorten. Deze zijn nog verre van compleet maar vormen een handvat en stimulans voor verder onderzoek. Hondsrozengroep met roodachtige jonge scheuten (Awie de Zwart). Appeltjes Verreweg het overgrote deel van de rozen die we hier in het veld aantreffen zijn op naam te brengen als Hondsroos. Dat was zo en dat blijft zo. Ook met de nieuwe indeling is Hondsroos nog altijd de meest algemene soort. Toch is het de moeite waard om eens wat gerichter te kijken en op zoek te gaan naar afwijkende vormen van deze algemene roos. Bijvoorbeeld naar exemplaren met wollig behaarde bladstelen en beharing aan de onderzijde van het blad. Treffen we zo'n struik, dan hebben we te maken met de Heg- genroos, één van de recente afsplitsingen van de Hondsroos. Een kleine steekproef heeft al aangetoond dat Heggenroos bij ons zeker niet zeldzaam is. Exemplaren die naast de beharing ook talrijke niet geurende klieren bezitten, kunnen gede termineerd worden als Beklierde heggenroos. Ook deze soort komt voor in onze contreien. Het blad van de verschillende egelantierrozen is eveneens rijkelijk bezet met klieren. Deze laten zich echter gemakkelijk onderscheiden van de voorgaande soort doordat bij kneu zing van het blad een aangename appeltjes- geur vrijkomt. Rode Lijst Een andere soort die typisch is voor onze regio betreft de Viltroos. Hoewel deze roos bij ons betrekkelijk algemeen is, staat de soort landelijk op de Rode Lijst. Lang goid het duinstruweel in de Kievittepolder als een heus bolwerk voor deze soort. De laatste ja ren blijkt deze roos in onze streek ook buiten de duinen lokaal redelijk wat voor te komen, met name op dijktaluds en langs slootkanten.

't Duumpje | 2012 | | pagina 8