Bloeiende akkerranden Bloeiend Bedrijf 10 Ons bestuurs- en redactielid Walter de Milliano doet verslag van zijn eerste praktische ervaringen met een driejarig project met bloeiende akkerranden van 'Bloeiend Bedrijf.' Langs de slootranden groeit er bovendien veel Fluitenkruid dat al vroeg aantrekkelijke bloemen draagt waarvan nuttige insecten profiteren. Ook heb ik wat Borage geplant (foto 2) om bijen aan te trekken. Het moet nog blijken of de volgende jaren doorzaai noodzakelijk zal zijn. -i'.ïl* fca rr Dit bedrijf doet mee en heeft akkerranden ingezaaid speciaal voor functionele biodiversiteit Goed voor het milieu en een fraai landschap! m®er Inlormatto, www.btoetendbedfiit.nl 1. Informatiebord Bloeiend Bedrijf (Walter de Milliano). FAB-randen Coördinatrice Ria Hoeymakers van de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) Groep 'Bloeiend West Zeeuws- Vlaanderen' (BWZV) nodigde me eind 2011 uit mee te doen aan een project van Bloeiend Bedrijf. Het project wil met "Functionele Agro Biodiversiteit - randen" (FAB-randen) langs akkers de aanwezig heid van natuurlijke vijanden verhogen en hiermee een belangrijke bijdrage leveren aan de bestrijding van ziekten en plagen in veldgewassen. 2. Meerjarig mengsel, Bakkersstraat, 1 juli 2012 (Walter de Milliano). Onderzoeksprojecten hebben aange toond dat FAB-randen effectief zijn voor plaagbeheersing in bijvoorbeeld granen en aardappelen. Deze aanpak kan ertoe leiden dat gebruik van chemische middelen tot een minimum beperkt wordt. Met het project doen we kennis op in verschillende praktijkomstandigheden. Bloeiend bedrijf en akkerranden Bloeiend Bedrijf is een samenwerkingsver band van meer dan 500 boeren, waarvan zo'n 60 deelnemers in Zuidwest-Nederland. Er zijn ruim 30 regionale partners zoals agrarische natuurverenigingen. Een aantal ervan ziet u op de informatieborden (foto 1). Zo participeert ook de ZLTO, die technisch en administratief advies geeft en het Louis Bolk Instituut dat wetenschappelijke onder steuning verleent. Bloeiend Bedrijf wordt voor 3 jaren gefinancierd (2012-2014) in Zeeland en Noord-Brabant. In deze periode doen we ervaring op met aanleg en beheer van akkerranden ten behoeve van natuur lijke plaagbeheersing en wordt zoveel mogelijk kennis uitgewisseld. In 2012 zijn er honderden kilometers bloeiende akkerran den aangelegd langs verschillende gewas sen. Het maakt het landschap aantrekke lijker en geeft een gezicht aan duurzame gewasbescherming. De kennisuitwisseling onder deelnemende boeren vindt plaats door het bijwonen van bijeenkomsten, het organiseren van excursies en het maken van publiciteit. Ervaringen kunnen boven dien "online" geplaatst worden op www. bloeiendbedriif.nl Ervaring met meerjarig mengsel Met behulp van een cursus en een groeps bijeenkomst koos ik om ervaring op te doen met de nuttige biodiversiteit van een meer jarig mengsel. Dit omdat ik de FAB-randen voor langere tijd op dezelfde plek wil houden. In samenspraak met de leverancier is een speciaal zaadmengsel samengesteld. In mijn meerjarig mengsel zaten Boekweit, Klaproos, Gele ganzebloem, Wilde mar griet, Wilde cichorei, Luzerne, Witte klaver, Rolklaver, Smalle weegbree, Duizendblad, Korenbloem, Gewoon struisgras, Rood- zwenkgras en Kamgras. Op 8 april werd het zaaizaad gebracht door de BWZV-coördinatrice. Het land had al de nodige voorbewerkingen ondergaan en er was al overlegd met loonrijders en pachters over de akkerrand en hun veldwerkzaam- heden. Het zaaien van bijna 1 ha akkerrand in stroken met een breedte van 3 tot 12 m vond plaats met tractor en zaaimachine. En kele plekken, langs een veld met ui en een veld met korrelmais, werden met de hand ingezaaid. In april was het nat en koud en in mei droog en koud. Om de droogte in mei het hoofd te bieden, werd één akkerrand geïrrigeerd. Éénjarig mengsel Ook het éénjarig mengsel is een samenstel ling van een groot aantal soorten, met enige verschillen afhankelijk van de zaadleve rancier. Voorbeelden van de soorten zijn Alexandrijnse klaver, Boekweit, Bolderik, Chrysant, Cosmea, Gele ganzebloem, Gips- kruid, Hoofdjesgillia, Klaproos, Korenbloem, Luzerne, Meisjesogen, Saffloer en Kleine zonnebloem. Bij het eenjarig mengsel wordt de rand na de bloei weer ondergewerkt. 3. Meerjarig mengsel, Bakkersstraat, 9juli 2012 (Walter de Milliano). Bloemen en insecten Het was mijn eerste ervaring met het tegelijk inzaaien van zoveel verschillende soorten. Een meerjarig mengsel heeft meer tijd nodig om zich volledig te ontwikkelen in het eerste jaar. Opkomst en beheer in het eerste jaar hebben ook invloed op de effectiviteit en aanblik van de rand in de volgende jaren.

't Duumpje | 2012 | | pagina 10