>r m:;1 aBÉv Overal zie je dat dit kortgeleden een hechte gemeenschap was. De kerk kan elk moment zijn deuren openen voor de parochianen. Het kerkhof ligt er opvallend netjes aange harkt bij en duidt niet op de spookstad die het geworden is. Het valt niet mee om je huis en dorp te moeten verlaten, en als hier straks de machines over de graven van je familie daveren, moet dat hard aankomen. Kruibeke: het Gecontroleerd Overstromingsgebied Je doet dit gecontroleerd overstromingsge bied tekort als je het afdoet als "uiterwaar- de"! De 650 hectares krijgen drie bestem mingen. Veiligheid is de topprioriteit. Het voordeel van overstromingsgebieden is dat zij een duurzame en natuurlijke oplossing vormen. Wie voor stormvloedkeringen koos (bijvoorbeeld in de Thames of in de Ooster- schelde), krijgt te maken met de gevolgen van klimaatsverandering en zeespiegel stijging, lees je op de Belgische site. De oorspronkelijke randvoorwaarden gelden niet meer. Bovendien kan de techniek je op een kritiek moment in de steek laten. Op deze plaats in het Scheldebekken dreigt overstromingsgevaar als een extreme Noordwester samenvalt met springtij. Dan wordt veel water de trechtervormige Schelde ingeduwd en stijgt het waterpeil verder landinwaarts, omdat de rivier steeds smaller wordt. De top van die golf kan bij hevig noodweer veel hoger zijn dan het gebruikelijke hoogwaterpeil. Een gecontro leerd overstromingsgebied moet in deze gevaarlijke situatie uitkomst bieden. Het gebied wordt er op ingericht om een groot aanbod van water te kunnen bergen en de stad Antwerpen tegen wateroverlast te beschermen. Daartoe zijn er 12 in- en uit wateringconstructies aangebracht met een grote afsluitbare doorlaat om snel massa's water het gebied in en uit te sluizen. Wat de toekomstige natuurwaarden betreft zijn verschillende zones ingericht. Er komen getijdengebieden: 300 ha. slikken en schorren, waar twee maal daags de vloed naar binnen komt. Dit natuurtype heeft InformaUeQorcIpij de entree van - s Fort SteerdorpWutNijenhuis). In het projectgebied is 150 ha. ingericht als weidevogelgebied bedoeld voor speci fieke vogelsoorten als tureluurs, grutto's, kieviten en dergelijke. Het landschap wordt een open ruimte. Zo kunnen deze vogels hun natuurlijke vijanden van verzien aankomen. Dan voelen zij zich het veiligst, zonder bomen die het uitzicht belemmeren of waarin roofvogels als kraaien en eksters zich verstoppen. Aangepaste maairegimes bevorderen verder een gevarieerd weide vogellandschap. Centraal biedt een uitgestrekt weiland plaats aan grazende runderen, terwijl op de flanken 90 ha. boscompensatie is gepland, waar plaats is voor wilgen, elzen en essen. Er kan verspreid struikgewas voorkomen en er komt ruimte voor moerasplanten, zoals dotterbloemen. De ontwikkeling van nieuwe bossen kan bosbewoners als reeën en bevers naar het projectgebied lokken. De historische Kruibeekse, Bazelse en Ru- pelmondse Kreek blijven deel uitmaken van het landschap. Zo ontstaat een gevarieerd gebied met slikken en schorren, bos, gras land, rietpartijen en open water. De zones met een toekomstige natuurin- vulling - dat is het derde kenmerk- worden bovendien opengesteld voor het publiek. De stedelingen van de rechteroever kunnen het gebied met pontjes over de Schelde bereiken om in die nieuwe natuur te sporten en te ontspannen. een gunstige invloed op de waterkwaliteit. Doordat de zuurstofgraad sterk toeneemt wordt de visstand bevorderd. Het overstro mingsgebied vormt zo een aanvulling op de bestaande waterzuiveringssystemen. "We moesten over twee jaar maar eens terugkomen" hoor je wel zeggen. Op de zaterdag dat wij daar lopen, stappen we nog door een enorme bouwput. Het Fort Steendorp: ontelbaar mooi - van bendorp 911 •'o. I Fort Steendorp Onderweg naar Steendorp meldt Jo via de intercom in de bus: "We rijden nu naar de grootste hangplek van Europa!" Een doordenkertje. Puberhangplek? Bejaarden hangplek misschien? Het blijkt de grootste hangplek van 8 vleermuissoorten te zijn met namen waar de doorsnee burger nooit van gehoord heeft zoals franjestaart, meer- vleermuis of watervleermuis. Ze hebben on dergronds in het verlaten gangencomplex van het fort onderdak gevonden.

't Duumpje | 2012 | | pagina 13