w Broekbos bij Kruibeke (Luc Nijenhuis). Sjaak neemt de Tree-huggers de maat (Luc Nijenhuis). Niet dat we er ook maar één te zien krijgen, trouwens, We komen op klaarlichte dag en de gewelven zijn niet toegankelijk. We wan delen dus bovengronds in één uur over de beboste wallen om het 19e eeuwse fort heen. Het werd ooit gebouwd om bij een Franse in vasie de naar Antwerpen gevluchte Belgische regering alsnog bescherming te bieden. Aan de strategische ligging mankeerde het verder niet, maar bij oplevering was het fort al door de voortgeschreden wapentechno logie achterhaald. Bovendien kwamen de strategen er achter dat omtrekkende bewe gingen fortificaties nutteloos maakten. Ondertussen maken de kolossale afmetingen van de bouwwerken wel grote indruk. Er is daar indertijd veel geld en mankracht geïn vesteerd! Ze vonden toen kennelijk dat zo'n inspanning voor de tweede stad van het land opgebracht moest worden. Maar anno 2012 is het een plek geworden die de natuur weer in bezit heeft genomen. Het terrein is begroeid met fraaie acacia's en vanaf de heuveltop zijn er vergezichten op de omgeving en de rivier. Het is een oase van rust. De vogelaars richten hun kijkers op de roofvogels die gebruik maken van de thermiek rond de hoogte. Sfeer Het was een ontspannen reis. Je zat aan tafel, of je liep op, met telkens weer een ander. Zondermeer vermakelijk waren de "tree- huggers!" Ineens stond ons gezelschap onder een eenzame linde. "Hoe oud zou hij wel niet zijn?" was de vraag. Prompt pakt Theo Aer- noudts een rondslingerend lint en samen met Sjaak Herman leiden ze het lint, met ge bruik van hun beider armen, rond de boom om de stamdikte vast te stellen. Dan pakt Sjaak zijn duumstok en meet het gebruikte paslint: 3,8 ml Voor een linde komt dat neer op 200 jaar stellen ze vast. Zo doe je dat! Het voorval komt over als een perfect geïmpro viseerde sketch. Ze kunnen dan ook rekenen op instemmend gelach en spontaan applaus. Is er een treffender beeld? In Amerika werden natuurbeschermers weggezet als "tree-hug gers." ("to hug" is omhelzen). Op hun beurt zijn ze die spotnaam daarna als geuzennaam gaan gebruiken. Economie Eén rode draad liep misschien onbedoeld door alle onderdelen van deze natuurexcur- sie heen - nee, natuurlijk niet door het etentje 's avonds in St. Jan. Die rode draad heet Antwerpen. Die stad zet de toon. Voor de haven gaat geen zee te hoog: van de forten die hem vroeger moesten beveiligen tot de waterloopkundige werken nu. Van de vrije doorgang over de Schelde tot de nieuwste uitdieping. Een economische tijger speurt likkebaardend de omgeving af naar 'opportu- niteiten'. Of wat leert de geschiedenis? Henk Castelijns bepaalt de aaibaarheidsfactor (Luc Nijenhuis). Bevochtigen van de inwendige mens na afloop van een lange wandeling (Luc Nijenhuis).

't Duumpje | 2012 | | pagina 14