Aardenburg en omstreken 16 Aan Rondweg Aardenburg wordt hard gewerkt, dus tijd voor een update. Uw redactie is hier en daar schatplichtig aan nieuwsbrieven van mevr. Jeannet Rijk - Vermue, een medewerkster van de provincie die zich al jaren veel moeite getroost om alles in goede banen te leiden. Samengesteld door Jaap de Hulster. Enige historie De aanleg van de rondweg is nogal wat jaren vertraagd, omdat men vreesde dat aanleg ervan de nekslag zou betekenen voor de weinig florissante populatie boomkikkers in en rond Aardenburg. gebied, waardoor de dieren zich tamelijk onbelemmerd van het ene terrein naar het andere kunnen verplaatsen. Het gebiedje van 'de groep van 31(Jaap de Hulster). aangelegd oostelijk van de huidige weg. De tijdelijke weg komt in een stukje grasland van Staatsbosbeheer. Beplanting Men is zo snel mogelijk aangevangen met de grondwerkzaamheden, om zo vroeg mo gelijk in het seizoen te kunnen inzaaien. De verwachting was dat de gebieden nog mooi groen zouden kunnen worden in het voor jaar en de zomer als het gras gaat groeien. Midden in het tracé bij Draaibrug is het gelukt een monumentale iep te sparen door het tracé iets aan te passen. Het planten van bomen en struiken vindt plaats in het najaar, waarschijnlijk vanaf november. De inrichting van de nieuwe natuur is dan gereed voordat de rondweg klaar is. Vellen en verplanten Om ruimte te maken voor de nieuwe rond weg is op een aantal plaatsen beplanting geveld. Bij Smedekensbrugge zijn Eiken gerooid. Hier worden na afronding van de rondweg nieuwe Zomereiken geplant. Op de Sint Pietersdijk zijn Populieren geveld. Een klein aantal Linden van de Sint Pietersdijk is al verplant naar een perceel van het Zeeuwse Landschap bij de Akkerstraat. Zeven oude knotwilgen die in het tracé vallen, hebben inmiddels ook al een nieuwe plaats gekregen in het zuidelijk deel van de nieuwe natuur. In het milieurecht komt dan de term voorzorgsbeginsel om de hoek kijken. Als je niet weet wat de gevolgen zijn van een bepaalde ingreep, moetje er afblijven. Dus geen rondweg. Over die rondweg zijn heel wat rapporten geschreven, maar geen enkel schiep duidelijkheid in de trant van 'als je het zo en zo doet' komt alles in orde. Het bleef bij afblijven dus. Politiek was het niet langer houdbaar de aanleg van de rondweg uit te stellen en onder leiding van de provincie is een aantal expertmeetings belegd om de patstelling te doorbreken. In deze bijeenkomsten is een aantal maatregelen uitgedacht, waarvan men 'veronderstelt' dat uitvoering hiervan voldoende zekerheid biedt dat aanleg van de rondweg het voortbestaan van de boomkik ker niet in de waagschaal zal stellen. Faunapassage In alle onderzoeken gaat de meeste aandacht uit naar de faunapassage. De weg doorsnijdt een stuk natuur en vormt zo een barrière voor onze puutjes en andere schepselen. Er moet dus een soort 'inrichting' bedacht wor den die deze belemmering kan corrigeren: de faunapassage. Op de Veluwe komt het voor dat een weg verdiept wordt aangelegd onder het natuur- Aardenburgse proporties Zo'n constructie is hier qua kosten natuurlijk niet haalbaar. Onderzoeksinstituut Alterra adviseerde destijds een passage met een breedte van 15 meter. Gezien de beschikbare gelden is gekozen voor een faunapassage van 8 meter. Op hoop van zegen. Bij de toetsing Flora- en Faunawet heeft de rechter vastgelegd dat als die 8 meter ooit te krap zou blijken te zijn, de passage uitgebreid moet worden. Maar dat lijkt ons een overdui delijke wassen neus. De faunapassage komt ten zuiden van Aardenburg. Er wordt hiervoor een brug aangelegd waaronder het water en het land aan weerszijden van de weg met elkaar verbonden worden. Hierdoor kunnen dieren daar onder de rondweg door lopen. De aan nemer is begonnen met het aanbrengen van fundering voor de brughoofden. Bommen en granaten Het gehele gebied is gecontroleerd op onontpiofte munitie, maar er zijn geen ex plosieven aangetroffen. Tijdelijke weg Smedekensbrugge Om de aanleg van een nieuwe duiker bij Smedekensbrugge mogelijk te maken, zal een tijdelijke weg, een by-pass, worden Archeologie In het hele projectgebied is in de jaren voorafgaand aan het project nauwkeurig onderzoek gedaan naar de archeologische situatie. Een aantal locaties is, aan de hand van deze vooronderzoeken, ontgraven onder begeleiding en toezicht van een archeoloog. Er zijn echter geen vondsten van archeologi sche waarde gedaan. Verlichting Nederland is een van de meest 'lichtvervuil- de' gebieden ter wereld. Het verschil tussen dag en nacht vervaagt steeds verder en be dreigt gezondheid van mens, flora en fauna. Sinds 2004 zijn instellingen als Stichting Natuur en Milieu en de provinciale Milieufe deraties via het project "Laat het donker don ker" bezig het onderwerp onder de aandacht te brengen. 27 oktober kunt u weer deelne men aan de "Nacht van de Nacht." Rondwegen zijn berucht om de lichthinder. Ze liggen meestal in een ruime boog om dor pen en steden heen, zijn meestal fel verlicht en veroorzaken zo veel lichtvervuiling. Dat wordt nog versterkt door de talrijke roton des, die de verkeersveiligheid bevorderen, maar het nadeel hebben dat hun verlichting 's nachts over grote afstanden te zien is. Bij rondweg Aardenburg heeft men zich A.

't Duumpje | 2012 | | pagina 16