tel, B 'n; f J 1 J T 17 F.*'. :"i i Hi jjj Nieuwe wandelpaden zijn in geel aangeduid. In zwarte stippellijn: het tracé van de rondweg. ingezet de lichtvervuiling zoveel mogelijk te beperken. Op drie plaatsen komen er rotondes in de rondweg. In de Aardenburgse Havenpolder, bij de Sint Pietersdijk en bij Smedekensbrugge. Op deze kruispunten komt wegverlichting. De rondweg tussen deze rotonden wordt niet verlicht. Bij de rotondes zal een type verlichting worden toegepast waar vleermuizen geen last van hebben. Vleermuisvriendelijke verlichting Vleermuizen zijn gevoelig voor lichtversto- ring. Vooral straatverlichting kan leiden tot pijnlijke verblinding bij deze nachtdieren. Ze hebben vooral last van het blauwe en ultra violette licht dat straatlantaarns uitstralen en veel minder van oranje en rood licht. Op basis van deze onderzoeksresultaten is een amberkleurige, UV-vrije ledlamp ontwikkeld, die voor het eerst toegepast werd in het recent geopende ecoduct bij de A 74, de weg naar de Floriade. Een wereldprimeur. Naast het gebruik van deze speciale LED- lampen treft men aanvullende maatregelen. - Zo zijn de bijbehorende lichtmasten niet hoger dan zes meter en de lichtval wordt scherp naar beneden afgesneden. Er is dus alleen licht, waar het nodig is. - Een astronomische klok bepaalt vanaf welk tijdstip de verlichting in- en uitschakelt. Door deze unieke combinatie van innova tieve technieken verstoort de verlichting de omliggende natuur zo min mogelijk en maken fietsers en voetgangers veilig gebruik van de weg. Wandelpaden Hiernaast heeft men van de gelegenheid ge bruikgemaakt de nieuwe natuur toegankelijk te maken voor wandelaars. Dit in samen werking met de toekomstige beheerder Het Zeeuwse Landschap. Op een aantal plaatsen worden klaphekjes en overstapjes gemaakt. Wandelen kan door het grasland. Er wordt van de ZLTO. In de natuurgebieden wordt vee ingeschaard en een koe heeft de neiging overal aan te likken, dus ook aan uitwerp selen van honden. Een hond is nogal eens, ongemerkt, drager van parasiet Neospora caninum. Die parasiet leidt bij koeien dikwijls tot een spontane abortus. Om die reden géén honden dus. Ook niet aangelijnd. Toestand Aardenburgse puut'n De zomer is nog wel niet achter de rug, maar de afgelopen maanden hebben duidelijk gemaakt dat de terugloop van de Aarden burgse boomkikkers van de afgelopen jaren tot staan is gekomen. De aantallen binnen 'de stad Aardenburg' zijn de laatste jaren steeds teruggelopen. Ook dit jaar weer enkele boomkikkers minder. Gelukkig zijn na aanleg van de nieuwe natuur in Olieschans en Aardenburgse Havenpolder daar al 3 jaar boomkikkers gesignaleerd en deze aantallen nemen ieder jaar iets toe. De Aardenburgse populatie als geheel is dus stabiel en telt ruim 80 stuks. Door aanleg van de rondweg krijgt de soort door de extra doorsnijding van hun biotoop een en ander te verduren, maar als we in ogenschouw nemen dat bij de noordelijke rondweg aan sluitend aan Olieschans en Havenpolder ook nieuwe gebiedjes worden ingericht, kan dat voor het hele Aardenburgse gebied leiden tot de noodzakelijke versterking van het biotoop. Al bij al dus hoop voor de toekomst. Aan de noordkant is voor aanvang van het groeiseizoen alles ingezaaid. (Jeannet Rijk - Vermue) X Noord-zuidtunnel onder Sint Pietersdijk (Jeannet Rijk - Vermue) geen verharding aangebracht. De gele lijnen op de kaart geven globaal aan waar er ge wandeld kan worden. Honden niet toegestaan Tijdens het openstellen van het noordelijke pad enkele maanden geleden, bleek dat hon den, zelfs aangelijnd, niet toegestaan zijn. En om de vraag voor te zijn wat 'die groenen' nu wel weer tegen een aangelijnde hond hebben, hier de verklaring uit een brochure Boomkikkers buiten Aardenburg De Aardenburgse boomkikkers onderhou den geen contacten met de andere popula ties in ons landje. Vandaar dat het juist van belang is dat de Aardenburgse populatie levensvatbaar genoeg blijft. De aantallen in de andere gebiedjes in West Zeeuwsch- Vlaanderen ontwikkelen zich een stuk beter en we verwijzen u hiervoor naar het artikeltje in de Korte Berichten.

't Duumpje | 2012 | | pagina 17