11 nen. Als zo'n bedrijf er eenmaal zit, wordt het steeds moeilijker een moment te kiezen om het naar een bedrijventerrein te verwijzen. Dus om discussie in de toekomst te voorko men, nu beter direct naar het bedrijventer rein. We hebben gemeente Sluis dus laten weten, een zienswijze te zullen indienen als men gaat draaien en het geheel in procedure zou willen brengen. Een derde vooraankondiging betrof het telefoontje dat ons bereikte van een bouw kundig bureau dat een particuliere bouw in de grensstreek begeleidt. Daar bleek door onoplettendheid van gemeente of water schap destijds een IBA (zo'n soort moderne beerput in het buitengebied) te dicht bij de slootte zijn gelegd. Eén van de uitvoeringsvormen van een IBA. (archief) Het waterschap blijkt uitsluitend met zulk groot materieel te rijden dat men een strook van 7 meter uit de slootkant nodig heeft om te kunnen manoeuvreren en dus moest nu een dijk maar even over een afstand van enkele tientallen meters afgegraven worden. Als zoenoffer overwoog men wat tronkjes aan te planten. We hebben laten weten "dat aantasting van cultuurhistorische- en natuurwaarden van de voor ons landschap zo kenmerkende landschapselementen, in welke zin dan ook, voor ons onbespreekbaar is." Tevens dat, als door ambtelijk toedoen een IBA verkeerd gesitueerd werd, het geen pas geeft maar over te gaan tot afgraven van een stuk beschermde dijk. Boomkikkerjaar 2012 Het jaar is nog lang niet om, maar wat de boomkikker betreft, is er nu reeds nieuws te melden: het gaat eindelijk de goede kant op. In het artikel over Aardenburg meldden we dat de jaarlijkse achteruitgang van de soli taire Aardenburgse populatie tot staan was gebracht en de vooruitzichten voorzichtig positief zijn. Wat de andere populaties betreft, gaat het al langer ieder jaar wat beter. In Retranchement zelf hebben de toegenomen aantallen daar ter plaatse ervoor gezorgd dat de boomkik kertjes op stap zijn gegaan om wat nieuw gebied te veroveren. Dit jaar zaten er, voor het eerst, 10 roepende mannetjes in het kort geleden aangelegde en nog wat kale Fort Berchem. De inmiddels al aardig begroeide Zwinpolder richting Sluissche Veer telde ook een 75 exemplaren en een bewoner aan de andere kant van de weg meldde dat een boomkikker de weg overgestoken was en in zijn tuin was beland. Noordwaarts van Retranchement is de Willem Leopold nu dermate gekoloniseerd dat ook dit gebied als uitvalsbasis begint te dienen om wat verder rond te neuzen: enkele boomkikkers zaten in de hollestelle, in het Zwin buitendijks. Dat het goed gaat met de Willem Leopold- populatie is ook van belang voor "de groep Kievittepolder". Deze ligt ingesloten en met de steeds groter wordende recreatiedruk rond Cadzand-Bad worden goede contac ten met de elders wonende familie steeds belangrijker. De twee kikkerputten in de Vlamingpolder zijn in het verleden nooit goed onderzocht, want men richt de aandacht natuurlijk liever op gebieden waar de vooruitzichten voor de soort beter zijn dan in zo'n geïsoleerde om geving. Dit jaar zijn er 7 roepende mannetjes genoteerd, dus de putten hebben een groter belang dan men eerder veronderstelde. Ze liggen bovendien als stepping stone op de doorgaande route naar de Herdijkte Zwarte polder. Daar zijn dit jaar 12 roepende heren met juvenielen geteld. Compagnie Het Zoute Aansluitend bij het boomkikkerverhaal gaan we nog even in op de Vlamingpolder. De gewenste ontwikkelingen voor Cadzand-Bad zijn neergelegd in een visie: de Schilvisie. In de voorlaatste versie werden de kikkerputten in de Vlamingpolder goed beschermd, maar de raad der gemeente Sluis heeft die be scherming via een amendement verwijderd omdat Compagnie Het Zoute op dat terrein nog enkele leuke appartementencomplexen wenst te bouwen. En voor geld moet in de gemeente Sluis alles wijken. Onze vereniging heeft recent een tweede gesprek gehad met vertegenwoordigers van de Compagnie, van de gemeente, en een landschapsarchitect. Overduidelijk bleek dat men er voetstoots vanuit ging het met onze vereniging wel op een akkoordje te kunnen gooien. Toen men in het tweede gesprek doorkreeg dat bekokstoven in Nederland niet direct voor de hand ligt (althans niet met ons) werden de zuiderburen ietwat kregelig. De gemeentelijke vertegenwoordiger was niet op de hoogte van vigerende wet- en regelgeving ter plaatse en de Compagnie had nog geen enkele actie ondernomen om te komen tot de noodzakelijk Flora- en Faunatoets. En uit de houding van de land schapsarchitect (iemand die gemeente Sluis dikwijls aanbeveelt) werd wel erg duidelijk dat hij door de Compagnie betaald werd. We hebben zelf een verslag van de bijeen komst gemaakt en dit zowel gemeente Sluis als Compagnie toegezonden met de mede deling, dat een vervolggesprek pas zin heeft nadat partijen hun huiswerk gedaan hebben. Privaat Domein Mettenije, Kadernota Recreatief Verblijf en RMDO Sinds het vorige Duumpje zijn er weinig ontwikkelingen te melden. De ambtenares meldde dat een kadernota in wording was om leemtes in de wetgeving met betrek king tot de verblijfsrecreatie te dichten. Naderhand bleek ons dat tijdens dit gesprek de kadernota gereed was om enkele weken later aan de Raad voorgelegd te worden. Uit nadere bestudering van deze nota blijkt dat organisaties als Recron, samenwerkende verhuurkantoren en eigenarenverenigin- gen van bungalowparken de conceptnota toegezonden kregen met het verzoek om commentaar. Een wel erg eenzijdige consul tatie. Hiernaast werd advies gevraagd aan de RMDO (Raad voor Maatschappelijke en Demografische Ontwikkeling). Via internet leren we "dat de raad een link vormt tussen de inwoners van de gemeente Siuis en het college van B. &W." Op de site van de RMDO is het kopje "over ons" een dode link, dus we worden niet wijzer welke boeren, burgers of buitenlui onze na- tuurbelangen geacht worden te behartigen. In de conceptnota lezen we wel hun reactie: "de RMDO is van mening dat een verblijfsre- creatieterrein niet altijd omgeven dient te zijn door een brede groenrand c.q. bosschage en vraagt voorts aandacht voor het plaatsen van schuttingen als erfafscheiding." Deze tenenkrommende opmerking indach tig, lijkt het ons niet overbodig gewoon 'de natuur' in de toekomst maar uit te nodigen. Net als Recron, kampeerboeren etc. Wordt vervolgd.

't Duumpje | 2012 | | pagina 19