6 een deel van de overige populatie kunnen met regulieren van de populatie. Na korte Een andere oplossing ligt in het zo aanpas- stimuleren om nieuwe gebieden te koloni- tijd ben je weer terug bij af. sen van een gebied, dat het ongeschikt seren. Gecoördineerd wegvangen in meer wordt om jonge ganzen op te laten groeien, gebieden tegelijkertijd, zowel in binnen- en Duurzame oplossing Door waterkanten en graslanden te laten buitenland, kan dit mogelijk voorkomen. Een meer duurzame maatregel is het inrich- verruigen, wordt het gras minder aantrekke- Het niet-doden, maar verplaatsen van de ten van het landschap. Deze oplossing is lijk voor kleine kuikens, die eiwitrijk en kort ganzen is geen reële optie. Niemand is im- bovendien diervriendelijker dan het blijven gras nodig hebben. Dezelfde verruiging mers bereid vrijwillig ganzen van elders op doden van ganzen. Uit recent onderzoek biedt voordeel voor predatoren: een vos in te vangen. van het Faunafonds, Sovon en Alterra verruigd terrein is amper zichtbaar en zorgt blijkt dat ganzen vaak in de omgeving van voor een prima inperking van de ganzen- Veel van de bovengenoemde maatregele- hun slaapplaats schade aanrichten. Je zou stand. Toepassing van deze maatregelen nen worden al vele jaren toegepast, maar zeggen dat door schadegevoelige teelten kan het areaal broed- en opgroeigebied geen enkele maatregel is afdoende. Iedere hiervandaan te verplaatsen, schade valt te verkleinen. Om ervoor te zorgen dat ganzen aanpak kent eigen voor- en nadelen. Het voorkomen. In hetzelfde onderzoek bleek niet uitwijken naar andere gebieden, kan combineren van verschillende methodes, echter dat ganzen het gevoelige gewas het gebied worden afgeschermd met afhankelijk van de situatie, is nog het meest kunnen volgen en hun slaapplaatsen zo rasters. Over het effect hiervan is echter effectief. In ieder geval is duidelijk dat je dicht mogelijk bij het foerageergebied nog weinig bekend. Een ander aspect is dat geen enkel moment 'even' kunt ophouden inrichtten. verruiging vaak in schril contrast staat met natuurdoelstellingen. Tabel: Overzicht van de mogelijke regulatie- en schadebeperkende maatregelen voor ganzen en hun effect op de korte en lange termijn en op de gewenste inperking van de totale ganzenpopulatie (Op basis van verschillende wetenschappelijke studies). Maatregel Attribuut Korte termijn Lange termijn Effect t.b.v. effect effect inperken ganzen populatie Weren Visueel (vlaggen, linten, e.d.) klein geen geen Akoestisch (kanon, e.d.) klein geen geen Soorteigen alarmroep klein geen geen Ultrasoon geluid geen geen geen Laserstralen klein onbekend geen Combinatie akoestisch en visueel klein geen geen Chemische middelen onbekend onbekend geen Afschermen schadeperceel alleen voor alleen voor het geen kleine percelen ene perceel Verjagen Verjaagploegen groot geen geen Individueel verjagen groot geen geen Honden groot geen geen Gewaskeuze Schadegevoelige teelt verplaatsen groot klein geen Bij wintergranen geen bieten of alleen voor het alleen voor het geen aardappelen als voorvrucht ene perceel ene perceel Habitatbeheer Afschermen bestaand opgroeigebied groot onbekend onbekend Inrichten gedoogd opgroei/ gemiddeld klein geen foerageergebied Biotoopbeheer (verruigen) klein onbekend, onbekend, potentieel groot potentieel groot Vangen Vangen in ruiperiode en doden groot, alleen voor klein klein kleine populaties Vangen en verplaatsen groot geen geen Afschot Jaarlijks schieten buiten broedperiode gemiddeld klein geen Schieten van broedvogels gemiddeld klein geen Combinatie schieten in en gemiddeld klein klein buiten broedperiode Manipulatie Vernietigen geen geen geen eieren Alle eieren rapen geen geen geen Rapen en een ei laten liggen gemiddeld klein geen Prikken gemiddeld klein geen Schudden gemiddeld klein geen Behandelen met olie gemiddeld klein geen Verminderen Hormoonverstoorder in lokaas klein geen geen reproductie vermogen Sterilisatie mannetje klein geen geen Stimuleren predatie Vos niet bejagen klein groot groot

't Duumpje | 2012 | | pagina 6